06.07.2016 16:55

„Stairway to Heaven” zagrany w powietrzu

Carolina Eyck wykonała szlagier Led Zeppelin na thereminie. Posłuchajcie słynnego utworu w iście psychodelicznym wydaniu.

„Stairway to Heaven” zagrany w powietrzu
foto: kadr z wideo

Jimmy Page i Robert Plant mogą już spać spokojnie. Sąd oficjalnie stwierdził, że jeden z ich najbardziej znanych kawałków nie jest wcale plagiatem i tym samym historia rocka nie uległa drastycznej zmianie. Z kolei inni muzycy mogą bez żadnych komplikacji brać na warsztat „Stairway to Heaven” i pokazywać światu w coraz wymyślniejszych wersjach, które nawet nie śniły się twórcom oryginału.

Do grona takich wykonawców dołączyła Carolina Eyck - niemiecka wirtuoz thereminu, grająca na co dzień na całym świecie wraz z orkiestrą Berliner Philharmoniker. Czemu wybrała sobie akurat ten instrument? Być może zauroczyły ją internetowe memy z kotami, które szczególnie upodobały sobie elektrofon skonstruowany przez rosyjskiego fizyka, Lwa Termena. A może po prostu wychowała się na filmach science fiction z lat 50.

To właśnie ze starymi filmami fantastycznymi i horrorami kojarzone jest bowiem najbardziej brzmienie thereminu. W latach siedemdziesiątych po wyjące dźwięki sięgały też z chęcią zespoły z kręgu rocka progresywnego - ba! Nawet sam Jimmy Page korzystał z jego dobrodziejstw na koncertach Led Zeppelin w utworach „Whole Lotta Love” i „No Quarter”. W „Stairway to Heaven” nie było jednak dotąd nań miejsca.

Gdy słuchamy, jak Carolina dokładnie odgrywa solówkę Jimmy'ego Page'a, w pierwszej chwili przychodzą jednak do głowy skojarzenia z tzw. gitarą powietrzną. Zwróćcie uwagę na to, jak porusza palcami - ale w odróżnieniu od air guitar, wydaje przy tym upragnione dźwięki.

Posłuchajcie zresztą sami w wideo poniżej:

Nie macie jeszcze dość „Stairway to Heaven”? Posłuchajcie przeboju Led Zeppelin wykonanego w wersji na 3-strunowej gitarze oraz XVII-wiecznej kompozycji, na której był wzorowany. Kawałek znalazł się też w składance utworów przerobionych na djent.

Jak oceniacie thereminowy cover „Stairway to Heaven”?

Jakub Gańko
Tagi: Duperele Led Zeppelin