13.02.2018 15:52

Światowy Dzień Radia 2019: Rockowe utwory z radiem w tytule

13 lutego najlepsze medium na świecie obchodzi swoje święto. Z tej okazji przypominamy 15 rockowych utworów, które w tekście nawiązują do radia.

Światowy Dzień Radia 2019: Rockowe utwory z radiem w tytule
foto: kadr z wideo

Światowy Dzień Radia obchodzony jest od 2012. Wprowadziło go UNESCO, zainspirowane ideą Hiszpańskiej Akademii Radiowej, która po raz pierwszy świętowała go 2 lata wcześniej. Upamiętnia rozpoczęcie działalności przez rozgłośnię radiową Organizacji Narodów Zjednoczonych w 1946 i zwraca uwagę na znaczenie radia w komunikacji.

Ale porozumiewanie się to tylko jedno z zastosowań radia. Nie ma wątpliwości, że świat muzyki wyglądałby zupełnie inaczej, gdyby nie ten wynalazek. Zanim się pojawił, muzyki można było słuchać wyłącznie w miejscu jej wykonywania. Szybko zorientowano się, że za pomocą fal radiowych można przekazywać nie tylko dźwięki ludzkiego głosu, ale również muzykę. Pierwsze stacje radiowe nadawały ją w eter już pod koniec drugiej dekady XX wieku.

To właśnie dzięki powszechnej dostępności radia mogła zrodzić się muzyka popularna. Przecież to właśnie radio przedstawiało szerokiej publiczności piosenki i lansowało przeboje. Do dzisiaj częsta emisja w radiu pozostaje wyznacznikiem popularności danego utworu.

W epoce internetu, streamingu i plików cyfrowych radio wciąż ma swoje ważne zadanie do spełnienia. Pamiętają o tym także muzycy. Odkąd tylko istnieje rock, jego twórcy doceniali rolę radia i nierzadko czynili to medium tematem swoich utworów. Oto 15 rockowych piosenek z radiem w tytule!

Rush – „Spirit Of The Radio”

Ten utwór – a przynajmniej jego pierwsza zwrotka - mógłby być reklamą każdej stacji radiowej. Rush zachęca, by „zacząć dzień z przyjaznym głosem”, a następnie kreśli wizję kosmicznej potęgi radia i jego „niewidzialnych fal tętniących życiem”. Muzycy zdobywają się jednak na pewną krytyczną uwagę wobec radia – ich zdaniem listy przebojów nie są czymś dobrym, bo zamieniają tworzenie muzyki w wyścig szczurów.

Roger Waters – „Radio Waves”

Płyta byłego lidera Pink Floyd, „Radio K.A.O.S.” z 1987 roku to najsłynniejszy koncept album poświęcony radiu. Jego bohaterem jest chłopiec o imieniu Billy, który potrafi przechwytywać fale radiowe bez korzystania z nadajników.

Talking Heads – „Radio Head”

W podobnej sytuacji, co Billy jest bohater tego utworu Talking Heads – on także odbiera fale radiowe własną głową. Co za oszczędność energii elektrycznej. I abonamentu już nie trzeba płacić… Utwór zainspirował nazwę zespołu Radiohead.

Budka Suflera – „Twoje radio”

Zespół Krzysztofa Cugowskiego przypomina o uzależniającej potędze radia. Kiedy raz się zacznie słuchać, nie sposób przestać. „Wleję Ci do uszu rozkosz taką, jakiej nie znał nikt” – cóż, po takiej obietnicy nie pozostaje nic innego, jak wyciągnąć się na brzuchu i słuchać.

Queen - „Radio Ga Ga”

Pamiętny, futurystyczny teledysk sprawił, że w powszechnej opinii piosenka ta uchodzi za utwór na temat ogłupiającego wpływu radia. Nic bardziej mylnego! Autor tekstu, Roger Taylor wyraził po prostu zaniepokojenie komercjalizacją i trywializacją tego medium, na którym wychowali się muzycy Queen.

The Clash – „This Is Radio Clash”

Kto by nie chciał mieć własnej stacji radiowej? The Clash wykorzystałby pirackie radio, by walczyć o swoje ideały z siłami wielkich mocarstw.  

Rage Against The Machine – „Guerrilla Radio”

Dość podobny pomysł na wykorzystanie radia miał RATM. Ich partyzanckie radio na żywo „transmitowałoby III wojną światową”, informowało o niecnych poczynaniach amerykańskiego rządu i oczywiście  jako jedyne mówiłoby, jak jest.

R.E.M. – „Radio Free Europe”

Radio Wolna Europa, nielegalnie słuchane w milionach domów za Żelazną Kurtyną, było dla mieszkańców bloku wschodniego źródłem informacji z wolnego świata. Ale piosenka R.E.M. wcale nie opowiada o tej rozgłośni – Michaelowi Stipe’owi po prostu podobało się brzmienie jej nazwy.

R.E.M. – „Radio Song”

Zespół z Athens ma jednak utwór, który naprawdę opowiada o radiu. Niestety, niezbyt pochlebnie – mówi o przytłaczającym wpływie tego medium. Bohater wciąż słyszy w radiu tę samą piosenkę, „DJ jest do bani”, a słuchacze radia „wyrastają na więźniów”. Przesadzasz, Michael.

Nirvana – „Radio Friendly Unit Shifter”

No dobra, tekst tego utworu nie ma nic wspólnego z radiem, ale jego tytuł już tak. Muzyczny termin „radio friendly”, czyli przyjazny radiu przeszedł do języka potocznego na określenie czegoś ugrzecznionego i cukierkowego. Z kolei „unit shifter” to slangowe określenie przeboju, który napędza sprzedaż płyt. Oczywiście utwór Nirvany z płyty „In Utero” bynajmniej nie jest słodkim, radiowym przeboikiem.

System Of A Down – „Radio/Video”

Dla każdego muzyka moment usłyszenia swojej twórczości po raz pierwszy w radiu jest wielkim wydarzeniem. Nic dziwnego, że chce się krzyczeć: „Hej, człowieku! Patrz na mnie, jak szaleję w radiu!”.

Róże Europy – „Radio młodych bandytów”

Cóż, z fal radiowych można korzystać na różne sposoby. Nie tylko te zgodne z prawem. W piosence Róż Europy radio jest środkiem komunikacji młodych chuliganów.

Bruce Springsteen – „Radio Nowhere”

Bohater piosenki Bossa zagubił się na amerykańskim odludziu. Próbuje zlokalizować swoje położenie, szukając jakiejś stacji radiowej, ale znajduje tylko szumy. Ponieważ w USA działa prawie 14 tysięcy stacji, to Bruce musiał mieć wyjątkowego pecha.

The Beach Boys – „That's Why God Made the Radio”

Muzycy, których młodość upłynęła na słuchaniu radia, przez całe życie mają do niego wielki sentyment. Piosenkę The Beach Boys zainspirowała rozmowa Briana Wilsona i Jima Peterika, którzy pewnego dnia wspominali brzmienie radia w starych samochodach. Brian skonstatował: „Po to Bóg stworzył radio”.

The Buggles – „Video Killed The Radio Star”

Teledysk do tego utworu jako pierwszy wyemitowano w stacji MTV. Miało to oczywiście znaczenie symboliczne – utwór zwiastował upadek radia w dobie telewizji i wideo. Ale jak widać – czy raczej słychać - przewidywania zespołu Trevora Horna się zupełnie nie sprawdziły, a radio nadal ma się znakomicie!

Maciej Koprowicz
Tagi: Duperele