13.02.2018 15:52

Światowy Dzień Radia: Rockowe utwory z radiem w tytule

13 lutego najlepsze medium na świecie obchodzi swoje święto. Z tej okazji przypominamy 15 rockowych utworów, które w tekście nawiązują do radia.

Światowy Dzień Radia: Rockowe utwory z radiem w tytule
foto: kadr z wideo

Światowy Dzień Radia obchodzony jest od 2012. Wprowadziło go UNESCO, zainspirowane ideą Hiszpańskiej Akademii Radiowej, która po raz pierwszy świętowała go 2 lata wcześniej. Upamiętnia rozpoczęcie działalności przez rozgłośnię radiową Organizacji Narodów Zjednoczonych w 1946 i zwraca uwagę na znaczenie radia w komunikacji.

Ale porozumiewanie się to tylko jedno z zastosowań radia. Nie ma wątpliwości, że świat muzyki wyglądałby zupełnie inaczej, gdyby nie ten wynalazek. Zanim się pojawił, muzyki można było słuchać wyłącznie w miejscu jej wykonywania. Szybko zorientowano się, że za pomocą fal radiowych można przekazywać nie tylko dźwięki ludzkiego głosu, ale również muzykę. Pierwsze stacje radiowe nadawały ją w eter już pod koniec drugiej dekady XX wieku.

To właśnie dzięki powszechnej dostępności radia mogła zrodzić się muzyka popularna. Przecież to właśnie radio przedstawiało szerokiej publiczności piosenki i lansowało przeboje. Do dzisiaj częsta emisja w radiu pozostaje wyznacznikiem popularności danego utworu.

W epoce internetu, streamingu i plików cyfrowych radio wciąż ma swoje ważne zadanie do spełnienia. Pamiętają o tym także muzycy. Odkąd tylko istnieje rock, jego twórcy doceniali rolę radia i nierzadko czynili to medium tematem swoich utworów. Oto 15 rockowych piosenek z radiem w tytule!

Rush – „Spirit Of The Radio”

Ten utwór – a przynajmniej jego pierwsza zwrotka - mógłby być reklamą każdej stacji radiowej. Rush zachęca, by „zacząć dzień z przyjaznym głosem”, a następnie kreśli wizję kosmicznej potęgi radia i jego „niewidzialnych fal tętniących życiem”. Muzycy zdobywają się jednak na pewną krytyczną uwagę wobec radia – ich zdaniem listy przebojów nie są czymś dobrym, bo zamieniają tworzenie muzyki w wyścig szczurów.

Roger Waters – „Radio Waves”

Płyta byłego lidera Pink Floyd, „Radio K.A.O.S.” z 1987 roku to najsłynniejszy koncept album poświęcony radiu. Jego bohaterem jest chłopiec o imieniu Billy, który potrafi przechwytywać fale radiowe bez korzystania z nadajników.

Talking Heads – „Radio Head”

 W podobnej sytuacji, co Billy jest bohater tego utworu Talking Heads – on także odbiera fale radiowe własną głową. Co za oszczędność energii elektrycznej. I abonamentu już nie trzeba płacić… Utwór zainspirował nazwę zespołu Radiohead.

Budka Suflera – „Twoje radio”

Zespół Krzysztofa Cugowskiego przypomina o uzależniającej potędze radia. Kiedy raz się zacznie słuchać, nie sposób przestać. „Wleję Ci do uszu rozkosz taką, jakiej nie znał nikt” – cóż, po takiej obietnicy nie pozostaje nic innego, jak wyciągnąć się na brzuchu i słuchać.

Queen - „Radio Ga Ga”

Pamiętny, futurystyczny teledysk sprawił, że w powszechnej opinii piosenka ta uchodzi za utwór na temat ogłupiającego wpływu radia. Nic bardziej mylnego! Autor tekstu, Roger Taylor wyraził po prostu zaniepokojenie komercjalizacją i trywializacją tego medium, na którym wychowali się muzycy Queen.

Maciej Koprowicz
Tagi: Duperele