20.11.2015 16:47

TOP 8 ciekawostek o utworach Manowar

Grupa wystąpi na Torwarze 16 stycznia 2016 roku w Warszawie. Sprawdźcie interesujące fakty, o utworach amerykańskiego zespołu.

TOP 8 ciekawostek o utworach Manowar
foto: materiały prasowe

Manowar odwiedzi polską stolicę w ramach trasy „Gods And Kings World Tour 2016”. Muzycy będą promować 13. studyjną płytę kapeli, czyli „Kings Of Metal MMXIV”, a koncerty są formę uczczenia 8. rocznicy wydania krążka „Gods Of War”.

8. „An American Trilogy”

To wersja utworu stworzonego przez piosenkarza country Mickeya Newbury'ego. Kompozycję spopularyzował Elvis Presley, który w latach 70. włączył ją do swojego repertuaru. To składanka trzech XIX-wiecznych piosenek.

7. „El Gringo”

Numer z płyty „The Lord of Steel” został wykorzystany w napisach końcowych filmu o tym samym tytule. Triller w 2012 roku wyreżyserował Eduardo Rodriguez, a wystąpił w nim m.in. Christian Slater.

6. „Thor (The Powerhead)”

Opowiada o nordyckim bogu Thorze, niszczącym zło i walczącym z Gigantami. Zgodnie z wierzeniami wszyscy stoczą walkę o panowanie nad światem, a w czasie bitwy zginie wielu bogów. Kawałek trafił na płytę „Sign of the Hammer” z 1984 roku.

5. „Sting of the Bumblebee”

Nawiązuje do interludium stworzonego przez Nikołaja Rimskiego-Korsakowa, rosyjskiego kompozytora epoki romantyzmu, do opery „Bajka o carze Sałtanie”. W utworze Joey DeMaio gra na gitarze basowej właśnie ten fragment.

4. „Battle Hymn”

Jeden z najbardziej znanych utworów kapeli, opowiadający o średniowiecznej bitwie, po raz pierwszy zagrał perkusista Carl Canedy. Jego nagranie znalazło się jedynie na demówce, a muzyk odszedł z zespołu jeszcze przed wydaniem debiutanckiej płyty Manowar.

Utwór wygrał również w specjalnym głosowaniu polskich fanów. Grupa zagra go na koncercie w Warszawie.

3. „Dark Avenger”

Utwór znalazł się na wydanej w 1982 roku płycie „Battle Hymn”. W singlu swojego głosu jako narrator użyczył Orson Welles, który w 1938 roku zrealizował słynne słuchowisko „Wojna Światów”, a w 1941 roku wyreżyserował film „Obywatel Kane”.

2. „Guyana (Cult of the Damned)”

Singiel bezpośrednio nawiązuje do masowych samobójstw członków sekty Świątynia Ludu w 1978 roku. Miały one miejsce w Jonestown w Gujanie. James Warren „Jim” Jones, znany również jako Wielebny Jones, charyzmatyczny amerykański ksiądz w wieku 24 lat założył własny kościół. Za jego sprawą w nocy z 18 na 19 listopada 1978 roku, w czasie tak zwanej „białej nocy”, 909 członków sekty dokonało zbiorowego samobójstwa przez zażycie cyjanku. Jim Jones zginął od rany postrzałowej skroni, prawdopodobnie popełniając samobójstwo.

1. „Achilles, Agony and Ecstasy in Eight Parts”

To najdłuższy utwór Manowar. Trwa 28 minut i 38 sekund, składa się z preludium i ośmiu części. Nawiązuje do „Iliady” Homera, a tekst kompozycji głównie skupia się na walce Achillesa z Hektorem.

Bilety

Wejściówki na warszawski koncert można nabywać za pośrednictwem stron: eBilet.pl, www.prestigemjm.com, Eventim.pl i ticketpro.pl, a także w salonach EMPIK na terenie całego kraju. Na stronie www.prestigemjm.com dostępne są również bilety typu Fan Ticket – specjalnie przygotowane pod względem graficznym wejściówki.

Wybieracie się na koncert Manowar?

Justyna Kierzkowska
Tagi: Duperele Manowar