22.11.2018 17:05

The Beatles wydał 50 lat temu "Biały Album". Który utwór z płyty jest najlepszy? [SONDA]

"Biały Album" ma już 50 lat! Z tej okazji serwis Antyradio.pl postanowił zadać trudne pytanie czytelnikom - która piosenka z płyty The Beatles jest najlepsza?

The Beatles wydali 50 lat temu "Biały Album"
foto: materiały prasowe

Dziewiąty album w dorobku grupy, "The Beatles", funkcjonuje wśród fanów po prostu jako „The White Album”. Krążek ukazał się 22 listopada 1968 roku i był pierwszym długogrającym wydawnictwem zespołu we własnej wytwórni, Apple Records.

"Biały Album" The Beatles ukazał się 50 lat temu

Pierwsze piosenki na "Biały album" powstały w mieście Rishikesh w Indiach pomiędzy lutym a kwietniem 1968. Lennon, McCartney, Harrison i Starr wybrali się do słynnej akademii medytacji transcendentalnej. Ringo, który wrócił do Wielkiej Brytanii najwcześniej, otrzymał pocztówkę od kolegów z zespołu: "Mamy materiał na dwa albumy długogrające. Szykuj perkusję."

W ostatnim tygodniu maja 1968 muzycy The Beatles spotkali się w domu George’a w Esher w Surrey, gdzie nagrali demo do 27 piosenek. Sesje w studiu rozpoczęły się 30 maja 1968 w Abbey Road, a ostatnia odbyła się 16 października.

foto: materiały prasowe

Płyta z miejsca stała się bestsellerem. Krążek utrzymywał się na szczycie listy sprzedaży w Wielkiej Brytanii przez 22 tygodnie. "Biały Album" było numerem jeden również w Stanach - 8 tygodni z 65 obecności na liście.

W recenzji "Rolling Stone", która ukazała się po premierze, współzałożyciel Jann Wenner napisał:

"

To najlepszy album, który kiedykolwiek wydali, a tylko The Beatles mogli dokonać tej sztuki, by przebić samych siebie. "

Który utwór na "Białym Albumie" The Beatles jest najlepszy? [SONDA]

Serwis Antyradio.pl postanowił zadać trudne pytanie swoim czytelnikom - która piosenka z kultowej płyty jest najlepsza? Na Wasze głosy czekamy do 28 listopada 2018 roku do godziny 12:00.

Który utwór z "Białego Albumu" The Beatles jest najlepszy?

9 listopada 2018 do sklepów trafiły cztery nowe wersje kultowego wydawnictwa. 30 utworów zmiksowanych na nowo przez Gilesa Martina i Sama Okella w stereo, 5.1 surround audio zostało wzbogacone o 27 wczesnych wersji demo oraz 50 kawałków z sesji nagraniowych w studiu. Większość z nich nigdy wcześniej nie była wydana. Po raz pierwszy w historii „The White Album” został wydany z dodatkowymi materiałami i wersjami demo.

foto: materiały prasowe
Aleksandra Degórska
Tagi: Duperele The Beatles