10.11.2017 16:46

Top 10: Heavymetalowe utwory o heavy metalu

O czym opowiadają teksty metalowych kawałków? Wiadomo – o szatanie, smokach, gołych babach i… metalu.

Top 10: Heavymetalowe utwory o heavy metalu
foto: Pete Doherty/Retna/Photoshot/REPORTER/EAST NEWS, AP/EAST NEWS

Obowiązek obowiązkiem jest, piosenka musi posiadać tekst – już dawno temu orzekła Kasia Nosowska. Nigdy nie miała wiele wspólnego z heavy metalem, ale jej złota zasada dotyczy także tej muzyki.

Oczywiście niesprawiedliwym uproszczeniem byłoby twierdzić, że wszyscy metalowcy śpiewają o tym samym. Nie da się jednak ukryć, że tradycjonaliści ciężkiego grania przywiązani są do, nomen omen, żelaznego zestawu tematów liryków.

Badania wykazały, że najczęściej używane przez poetów w glanach słowa to „płonąć”, „płacze”, „żyły”, „wieczność” i „oddychać”. To sporo mówi o preferowanej przez metali tematyce. Piekło, szatan, cierpienie, śmierć, samotność, mrok – metal to nie rurki z kremem. Dodajmy do tego jeszcze historie o wojnie, czołgach, piciu, smokach, gołych babach i innych zainteresowaniach „prawdziwych maczo”.

Wsród ulubionych tematów metalowców jest także… sam heavy metal. Peany na cześć ciężkiej muzyki i wielbiącej jej subkultury to nieodłączna część ciężkiego grania. Przypomnijmy sobie słynne utwory, które opiewają zalety metalu.

10. Tenacious D – „The Metal”

Jack Black tworzy własną wizję heavy metalu. Wszystkie inne gatunki muzyczne są jego wrogami i w swoim czasie próbowały go zniszczyć, jak punk, nowa fala, grunge i techno, ale żadnemu to się nie udało. „Nie możesz zabić metalu, on przeżyje”.

9. Sammy Hagar – „Heavy Metal”

 

Sammy w 1985 roku godnie zastąpił Davida Lee Rotha na stanowisku wokalisty Van Halen, ale już wcześniej dobrze wiedział, na czym polega heavy metal. „Headbangujący kolesie w skórach/Iskry lecą w środku nocy”. Jego utwór doskonale oddaje atmosferę metalowego koncertu.

8. Judas Priest – „Metal Gods”

Tekst dosłownie dotyczy zbuntowanych robotów, ale jego tytuł aż się prosił o zupełnie inną interpretację – przydomek „Bogów metalu” idealnie pasuje przecież do Judas Priest.

7. Accept – „Metal Heart”

Niemcy z Accept byli w 1985 roku przekonani, że w 1999 wszyscy będą mieli metalowe serca, a „niepodłączeni będą umierać”. Niby utwór prezentuje dystopijną wizję – ówczesnej – przyszłości, ale fani zespołu i tak uznawali go za swój hymn. W końcu w sercach naprawdę mieli (heavy) metal.

6. Saxon – „Denim And Leather”

Biff Byford wspomina cudowne lata nowej fali brytyjskiego heavy metalu, gdy – nomen omen – wykuwała się metalowa subkultura. Dżinsy, skóra, kolejki po bilety w uporczywym zimnie, nałogowe słuchanie radia, wałęsanie się po sklepie płytowym – tak wyglądało życie każdego fana metalu w tamtych czasach.

Maciej Koprowicz
Tagi: Duperele