20.07.2017 16:03

Top 10: Rockowe utwory z kosmosu

Dokładnie 48 lat temu Neil Armstrong postawił stopę na Księżycu. Podbój kosmosu fascynował wielu muzyków rockowych – sprawdźcie naszą listę najlepszych piosenek o astronautach, rakietach i lotach w nieznane.

Top 10: Rockowe utwory z kosmosu
foto: NASA/eyevineEAST NEWS, Katie Jones/WWD/REX/Shutterstock/EAST NEWS, @Parisa/Splash News/EAST NEWS, Splash News/EAST NEWS

20 lipca 1969 – mały krok dla człowieka, a wielki dla ludzkości. Pierwszy załogowy lot na Księżyc sprawił, że cała ludzkość zwróciła wzrok do gwiazd. Eksploracja kosmosu wywarła ogromny wpływ także na kulturę popularną, nie wyłączając muzyki. Artyści rockowi zawsze mieli ciągoty do „odlotu”, więc ogromne przestrzenie Wszechświata były dla nich bardzo inspirujące.

Pod wpływem fascynacji kosmosem powstał nawet osobny podgatunek rocka, tak zwany space rock, którego futurystyczne, odrealnione brzmienie przywoływać miało nastrój międzygwiezdnych podróży. Ale w astronautów w swoich piosenkach wcielali się twórcy z najróżniejszych rockowych półek. Wszechświat i jego podbój okazał się – nomen omen – uniwersalnym tematem dla twórców z gitarami. Z okazji rocznicy pionierskiego lądowania człowieka na Księżycu przypominamy najlepsze utwory, których tematem jest kosmos.

10 najlepszych rockowych utworów o kosmosie
10 najlepszych rockowych utworów o kosmosie
Przeczytaj także 10 najlepszych rockowych utworów o kosmosie

10. Deep Purple – „Space Truckin’” (1971)

Ian Gillan i spółka zabierają nas podróż nie tylko w przestrzeń kosmiczną, ale i w czasie. „Space Truckin’” to migawka z przyszłości, gdy między planetami można będzie skakać niczym od jednego baru do drugiego. Kosmos Purpurowych to miejsce nieustającej imprezy: „Mieliśmy dużo farta na Wenus/Na Marsie zawsze była niezła bania/Spotykaliśmy tych odjazdowych ludzi/Bujaliśmy się po Drodze Mlecznej”. To się nazywa odlot!

9. Modest Mouse – „Space Travel Is Boring” (1996)

Zupełnie inaczej wyobrażają sobie gwiezdne wyprawy indierockowcy z Modest Mouse. Bohaterka ich piosenki wygrywa lot w kosmos, ale ponieważ leci zupełnie sama, podróż okazuje się traumatycznym przeżyciem. Samotność, monotonia i brak poczucia czasu doprowadzają ją do obłędu. „Wystrzelili mnie na Księżyc/Jestem tu od pół godziny, chcę już wracać do domu” – skarży się słuchaczom.

8. Hawkwind – „Silver Machine” (1972)

Zespół Hawkwind, w którym przed Motörhead grał na basie Lemmy Kilmister, uchodzi za pioniera space rocka. Ich psychodeliczne kompozycje rzeczywiście potrafiły porywać słuchacza na inną planetę – szczególnie, jeśli korzystał z dodatkowego „napędu”. Ich najsłynniejsze dzieło, album live o znamiennym tytule „Space Ritual” to zapis multimedialnego performance’u, pełnego nawiązań do gwiezdnych podróży. W jednym z wielkich przebojów Hawkwind, „Silver Machine”, Lemmy zabiera nas na psychodeliczną przejażdżkę statkiem kosmicznym, „na drugą stronę nieba, do twojego znaku zodiaku”.

7. The Rolling Stones – „2000 Light Years From Home” (1967)

Wyprawa w kosmos była dla wielu rockmanów znakomitą metaforą narkotykowego odlotu. Mick Jagger w utworze z płyty „Their Satanic Majesties Request” jest naszym przewodnikiem w locie na „gwiazdę z ognistymi oceanami”, czyli na Aldebarana w gwiazdozbiorze Byka. Wbrew tytułowi, Aldebaran leży znacznie bliżej od Ziemi, niż 2 tysiące lat świetlnych - to mniej więcej 66,6 roku świetlnego. Przypadek? Czyżby wielkousty wokalista chciał nas przekonać, że szatan jest w rzeczywistości kosmitą?

6. Elton John – „Rocket Man” (1972)

Astronauci są powszechne podziwiani za swoją odwagę i wszyscy im zazdroszczą wspaniałych widoków z góry, ale jak często zastanawiamy się, jak wygląda ich codzienne życie? Czy tęsknią za swoimi partnerami i dzieciakami? Elton John w jednym ze swoich największych hitów wcielił się w zdobywcę kosmosu, który mknąc rakietą przez gwiezdną przestrzeń czuje się cholernie samotny.

Maciej Koprowicz
Tagi: Duperele