06.09.2018 17:24

Top 10: Zespoły rockowe i metalowe z Bułgarii

6 września Bułgarzy obchodzą swoje święto narodowe. Z tej okazji przedstawiamy Wam 10 popularnych w Kraju Róż zespołów, wykonujących rock i metal.

Top 10: Zespoły rockowe i metalowe z Bułgarii
foto: Sputnik/EAST NEWS

Dzień Zjednoczenia w Bułgarii jest obchodzony corocznie 6 września na pamiątkę wydarzeń z 1885 roku. Wówczas to doszło do zjednoczenia (Saedinenie) dwóch krajów bułgarskich – częściowo niezależnego (będącego formalnym wasalem Turcji) Księstwa Bułgarii oraz Wschodniej Rumelii, prowincji Imperium Osmańskiego. Był to wielki krok w stronę pełnej niepodległości od władzy Stambułu, którą udało się Bułgarom uzyskać w 1908 roku.

Obchodzone dziś w Bułgarii święto to dobra okazja, by przyjrzeć się muzyce naszych słowiańskich braci z południa. „Kraj Róż”, jak brzmi najpopularniejszy przydomek Bułgarii, słynie w świecie nie tylko z olejku różanego i pięknych czarnomorskich plaż, ale również z muzyki folkowej i etnicznej. Światową sławę zyskali wykonawcy, popularyzujący bułgarski folklor, tacy jak Le Mystère des Voix Bulgares (projekt mogła podziwiać polska publiczność na OFF Festival 2018), Trio Bulgarka, Kayno Yesno Slonce czy Irfan.

Pewną popularność zdobyła w Europie też mocno podszyta folkiem bułgarska odmiana muzyki pop, zwana czałga, zbliżona do uwielbianego na Bałkanach turbofolku – jej największą gwiazdą jest kontrowersyjny, androgeniczny wokalista Azis. Ale czy to oznacza, że w Bułgarii nic dla siebie nie znajdzie fan rocka i metalu?

Bułgaria - najlepsze zespoły rock i metal

Nic z tych rzeczy. Faktycznie, żaden bułgarski wykonawca rockowy i metalowy nie zdobył ogólnoświatowej popularności, ale i w Bułgarii można znaleźć warte posłuchania kapele. Oto 10 z nich.

Odd Crew

Najbardziej znany w świecie bułgarski zespół metalowy. Jego muzyka to metalcore z elementami thrashu i groove metalu. Początkowo nosił nazwę Kaskadori, jako Odd Crew występuje od 2007 roku. Łącznie nagrał 8 albumów studyjnych.

Bastardolomey

W podobnych klimatach porusza się inny sofijski zespół, choć w muzyce Bastardolomey jest zdecydowanie więcej thrashu. Nawet wokal lidera o pseudonimie Nufry nieco przypomina Jamesa Hetfielda. „Bułgarska Metallica” była lokalnym supportem podczas koncertu Wielkiej Czwórki Thrashu na Sonisphere Festival w 2010 w Sofii, którego zapis wydano na DVD.

Darkflight

Twórczość tego działającego od 2000 w Warnie zespołu określa się jako doom metal bądź atmospheric black metal. W jego skład wchodzą Iwo Iliew i Milen Todorow.

Bałkandżi (Балканджи)

Nie od dziś wiadomo, że kraje słowiańskie to idealny grunt dla zespołów folk metalowych. Bałkandżi (w transkrypcji angielskiej Balkandji) ze stołecznej Sofii to największa bułgarska gwiazda tego gatunku.

Metalwings

Gwiazda bułgarskiego metalu symfonicznego, która łączy ciężkie brzmienie z wpływami muzyki klasycznej. Znakiem rozpoznawczym zespołu, którego liderką jest wokalistka Stela Atanasowa (śpiewająca trochę na modłę Tarji Turunen) są efektowne partie skrzypiec.

Signal (Сигнал)

Najsłynniejszy bułgarski zespół rockowy, w swoim rodzinnym kraju cieszący się takim statusem, jak u nas Perfect, Dżem czy Budka Suflera. Powstał w 1978 roku w Sofii, a jego jedynym stałym członkiem był wokalista Jordan Karadżow.

FSB (ФСБ)

Innym poważanym do dziś w Bułgarii dinozaurem rocka jest grupa FSB (skrót od Formation Studio Balkanton), który od końca lat 70. Tworzą ją wokalista Rumen Bojadżijew, klawiszowiec Konstantin Cekow i gitarzysta Iwan Leczew. Muzyka FSB zawiera elementy hard rocka, rocka progresywnego i popu.

Ahat (AXAT)

Założony w 1986 w Sofii Ahat to jeden z najważniejszych zespołów hardrockowych i heavymetalowych w Bułgarii, choć nagrał tylko cztery albumy studyjne. Power ballada „Cernata owca” (Czarna owca) uważana jest za największy przebój bułgarskiego metalu.

Hipodil (Хиподил)

Działający od 1990 do 2013 w Sofii zespół charyzmatycznego wokalisty Swietosława (Swietlio) Witkowa uchodził w Bułgarii za jeden z najbardziej „skandalizujących i rebelianckich”, jak ich określa anglojęzyczna Wiki. Zabawne i często złośliwe teksty, w których Hipodil brał na celownik znane bułgarskie postacie życia codziennego sprawiają, że można ich porównać do naszego Big Cyca, a muzyka zespołu nasuwa skojarzenia ze ska punkiem Ska-P i Distempera. Obecnie lider występuje w zespole Svetlio & The Legends.

Ostawa (Остава)

Istniejąca od 1991 Ostawa (w angielskiej transkrypcji Ostava) to najpopularniejszy bułgarski zespół indierockowy. Grupa nawiązuje do brytyjskich klasyków alternatywnego rocka, takich jak The Smiths, David Bowie, Oasis czy Radiohead.

Maciej Koprowicz
Tagi: Duperele