09.11.2017 16:02

Top 20: Przeboje pop z gitarowymi solówkami

Solówki kojarzą nam się z rockiem, ale i gwiazdy pop od czasu do czasu ubarwiają nimi swoje hity.

Top 20: Przeboje pop z gitarowymi solówkami
foto: imago stock&people/EAST NEWS, David Seelig/Polaris/East News

Czym jest solo? To fragment utworu, w którym „pierwsze skrzypce” gra jeden instrument, zwykle z akompaniamentem innych. Bardzo często, szczególnie na koncertach, jest on improwizowany. Solówki są ważne dla instrumentalistów, ponieważ dzięki nim mogą oni w pełni zaprezentować swój warsztat techniczny – każdy domorosły muzyk wie, że zagranie dobrego solo to niełatwa sztuka.

Niektórzy nie potrafią sobie wyobrazić muzyki rockowej bez instrumentalnych solówek. Na rockowych płytach często popisują się klawiszowcy, perkusiści, basiści, rzadziej saksofoniści i trębacze, ale „solą rocka” są solówki na gitarze elektrycznej.

Któż nie zna – i nie potrafi zanucić! – tak kultowych solówek, jak zagrywki Jimmy’ego Page’a z „Stairway To Heaven” Led Zeppelin, Marka Knopflera z „Sultans Of Swing” Dire Straits czy Slasha z „November Rain” Guns N’ Roses. To utwory na stałe wpisane na kanon rocka. Ale nie zapominajmy, że doskonałe solówki gitarowe zdarzają się też w utworach z innych muzycznych bajek – choćby bluesowych, funkowych i popowych.

Możecie być zaskoczeni, jak wiele słynnych hitów pop ubarwiają wymiatające gitarowe solówki! Przekonajcie się sami.

20. Adam Lambert feat. Brian May – „Lucy”

Adam to dziś następca Freddiego Mercury’ego u boku Briana Maya i Rogera Taylora. Nie dziwi więc, że gitarzysta Queen pojawił się gościnnie na jego solowej, zdecydowanie popowej płycie.

19. Olivia Newton-John – „Physical”

Gwiazda „Grease” miała doświadczenie w pracy z muzykami rockowymi – przy filmie „Xanadu” współpracowała wszak z Electric Light Orchestra. Może dlatego w jej dyskotekowym hicie z 1981 roku pojawia się efektowna solówka? W dodatku gra nie kto inny, jak Steve Lukather, lider Toto.

18. Samantha Fox – „Touch Me (I Want Your Body)”

Kipiąca seksem Sam była – nie tylko w muzycznym sensie – grzeszną przyjemnością wielu nastolatków w latach 80. Co prawda dużo lepiej wyglądała, niż śpiewała, ale to nie było dla jej wielbicieli aż takie istotne. Gitarowa solówka w tym, co tu kryć, dość obciachowym numerze wydaje się swego rodzaju alibi dla zakochanych w Samancie fanów rocka.

17. Urszula – „Malinowy król”

W latach 80. rock był tak wszechobecny, że nawet kawałki popowe musiały mieć gitary. „Malinowy król” Urszuli, który wyszedł spod pióra Romualda Lipki (Budka Suflera) wyraźnie wzorowany był na „Moonlight Shadow” Mike’a Oldfielda, solówka pod koniec wydaje się w nim więc bardzo na miejscu.

16. Savage Garden – „To The Moon And Back”

Australijczycy z Savage Garden byli jedną z krótkotrwałych gwiazdek popu lat 90., ale ich najsłynniejszy utwór do dziś hula po radiach. Między innymi dzięki pięknej solówce na gitarze klasycznej.

Maciej Koprowicz
Tagi: Duperele TOP