09.11.2017 16:02

Top 20: Przeboje pop z gitarowymi solówkami

Solówki kojarzą nam się z rockiem, ale i gwiazdy pop od czasu do czasu ubarwiają nimi swoje hity.

Top 20: Przeboje pop z gitarowymi solówkami
foto: imago stock&people/EAST NEWS, David Seelig/Polaris/East News

10. Philip Bailey & Phil Collins – „Easy Lover”

Phil Collins oddał muzyce rockowej ogromne zasługi w Genesis, ale jako artysta solowy zajmował się głównie popem z mocno soulowym sznytem. Jednak nawet przy okazji pisania popowych kawałków „ciągnęło wilka do lasu”. Stworzony dla wokalisty znanego z Earth, Wind & Fire Philipa Baileya numer napędzają mocne gitary i genialna solówka Daryla Stuermera.

9. Roxette – „Listen To Your Heart”

Na przełomie lat 80. i 90. Roxette było największym popowym objawieniem ze Szwecji od czasów ABBY. Znakiem rozpoznawczym grupy Pera Gesslego było wplatanie do słodkich, chwytliwych kawałków elementów zdecydowanie przyjaznych rockowemu uchu – na przykład efektownych solówek. Tutaj popis dał Jonas Isacsson.

8. ABBA – „Our Last Summer”

A czy sama ABBA wykorzystywała solówki gitarowe? Mistrzowie popu na swoich płytach całkiem często zbliżali się brzmieniowo do rocka. W utworze z płyty „Super Trouper” słychać wspaniałe solo Lasse Wellandera.

7. Michael Sembello – „Maniac”

Nazwisko Sembello może Wam nic nie mówić – to już trochę zapomniana gwiazda – ale na pewno kojarzycie jego największy hit, który od 1983 roku rozpala parkiet na każdej porządnej imprezie. Trudno sobie wyobrazić ten dyskotekowy hicior bez pamiętnej solówki, którą, co ciekawe, zagrał sam Michael.

6. Belinda Carlisle – „ Leave A Light On”

Twórczość Belindy to wręcz modelowy przykład „urockowionego” popu lat 80. Obowiązkowym elementem takiego grania była gitarowa solówka. Ale „Leave A Light On” to nie jest ejtisowa piosenka, jakich wiele – bo w ilu kawałkach z tamtych lat solo gitarowe gra Beatles? Czapki z głów przed George’em Harrisonem.

Maciej Koprowicz
Tagi: #Duperele #TOP