10.05.2018 15:57

Top 20: Zespoły rockowe i metalowe z Finlandii

Wyliczono, że Kraj Tysiąca Jezior to najbardziej metalowe państwo świata. Nas to nie dziwi – wśród gwiazd rocka i metalu jest wyjątkowo wielu rodaków świętego Mikołaja.

Top 20: Zespoły rockowe i metalowe z Finlandii
foto: Aleksandra Degórska/Antyradio.pl, Romana Makówka/Antyradio.pl

Finlandia położona jest – z całym szacunkiem! - na peryferiach Europy. To spory kraj, większy od Polski, ale jego warunki geograficzne nigdy nie sprzyjały specjalnie osadnictwu - wśród lasów i jezior, w surowym północnym klimacie żyje zaledwie 5,5 miliona mieszkańców.

Mimo swojego peryferyjnego położenia i niezbyt licznej populacji, państwo to jednak wyjątkowo mocno zaznaczyło swoją obecność w światowej kulturze popularnej. Europejczykom Finlandia kojarzy się w pierwszym rzędzie ze świętym Mikołajem, którego kwatera główna mieści się w Rovaniemi w fińskiej Laponii (nie słuchajcie Amerykanów, którzy niehumanitarnie umiejscawiają swojego Santę na Biegunie Północnym!). Kibicom sportowym nie są obcy znakomici fińscy hokeiści, skoczkowie narciarscy, kierowcy rajdowi i wyścigowi. Każde dziecko zna Muminki, bajkowe trolle stworzone w wyobraźni urodzonej w Helsinkach pisarki Tove Jansson, a każdy dorosły zna markę pewnego napoju o nazwie Finlandia. Ludzie na całym świecie korzystają również z takich osiągnięć fińskiej wynalazczości, jak sauna i niezniszczalne telefony komórkowe Nokia.

Ale my, fani rocka i metalu, zapytani o Finlandię na pewno od razu pomyślimy o wykonawcach muzycznych rodem z tych stron. Kraj Tysiąca Jezior ciężkim graniem stoi, a jego obywatele mają je w genach. Badania wykazały, że Finlandia to najbardziej metalowy kraj świata – średnia liczba zespołów metalowych na 100 tysięcy mieszkańców wynosi tu 53,2, co jest światowym rekordem!

Zespoły rockowe i metalowe z Finlandii

Niezwykłe wybory metalowej stolicy to dobry pretekst, by przypomnieć sobie 20 najsłynniejszych wykonawców rockowych i metalowych z kraju Mikołaja, Muminków i Nokii. Każdy z nich ma swój znaczący wkład w zdobycie przez Finlandię tytułu światowego lidera w dziedzinie ciężkiego grania.

The 69 Eyes

Czołowy reprezentant europejskiego rocka gotyckiego i jeden z najpopularniejszych zespołów rodem z Finlandii. Grupę pod wodzą wokalisty znanego pod pseudonimem Jyrki 69 inspirują zarówno Sisters Of Mercy i The Mission, jak i Mötley Crüe, The Doors i Billy Idol. Wszystkie te wpływy słychać w muzyce Finów, nazywanej goth’n’rollem. Członkowie formacji z Helsinek uwielbiają horrory, które również mocno wpłynęły na wizerunek zespołu i tematykę jego tekstów.

Apocalyptica

Zespół założony w 1993 w Helsinkach. Tworzą go trzej wiolonczeliści, którzy występują z towarzyszeniem metalowych instrumentalistów. Zasłynął porywającymi coverami Metalliki, które przedstawił na swoim debiucie „Plays Metallica by Four Cellos” z 1996, ale ma w dorobku też autorskie przeboje. Jest czołowym europejskim wykonawcą metalu symfonicznego.

Amorphis

Amorphis powstał w 1990 w stolicy Finlandii. Początkowo parał się death/doom metalem, obecnie jego twórczość określana jest jako melodic death. Najsłynniejszymi albumami grupy są „Tales From The Thousand Lakes” z 1994, „Elegy” z 1996 i „Skyforger” z 2009.

Beherit

Choć Beherit pochodzi z Rovaniemi, to jego twórczość jest tak odległa od świątecznego klimatu, jak to tylko możliwe. Założony w 2009 zespół to jeden z najważniejszych wykonawców fińskiego black metalu, z silnymi wpływami dark ambientu. Nagrała 5 albumów studyjnych, z których najbardziej kultowym jest debiutancki „Drawing Down The Moon” z 1993.

Behexen

Zespół z Hämeenlinna w południowej Finlandii również dumnie dzierży sztandar fińskiego black metalu. Także ta grupa miała epizod z modnym w połowie lat 90. dark ambientem. 

Maciej Koprowicz
Tagi: Duperele