29.11.2017 16:47

Top10: Muzycy, którzy występowali na scenie nago

Dla tych artystów nic co ludzkie, nie było obce. Nawet granie koncertów w strojach Adama i Ewy.

Top10: Muzycy, którzy występowali na scenie nago
foto: kadry z wideo

Domeną rock’n’rolla od zawsze było przełamywanie społecznych norm i konwenansów. Także w sferze ubioru. Trudno wyobrazić sobie rockowych skandalistów bez szokujących kreacji. Niektórzy jednak wyznawali zasadę, że najbardziej prowokującym strojem jest... brak stroju. 

Rock i seks od początku istnienia tego pierwszego szły w parze. Rockmani jako pierwsi bez żadnych zahamowań poruszali tematy związane z płciowością, a gitarowe granie było soundtrackiem rewolucji seksualnej lat 60. Nic więc dziwnego, że wielu artystów dorobiło się całych legionów groupies – nierzadko zresztą niepełnoletnich. 

Z upodobania do szokowania wyglądem oraz zainteresowania seksem prosta droga do prowokowania golizną. Dla niektórych wykonawców świecenie gołym tyłkiem na scenie było jedynie grubym żartem. Dla innych, przejawem ich życiowej filozofii. Dla jeszcze innych było po prostu okazją do zdobycia rozgłosu. W końcu żyjemy w tak dziwnym świecie, że nic tak nie szokuje i nie zawstydza, jak widok kawałka nagiego ciała... 

Przypomnijmy sobie 10 rockowych wykonawców, którzy odważyli się występować całkowicie nago bądź odsłonili na scenie szeroko rozumiane okolice intymne.

10. Courtney Love (Hole)

Niekwestionowana królowa rockowego skandalu była swego czasu bardzo atrakcyjną niewiastą – nic dziwnego, że poderwała samego Kurta Cobaina. Jej zespołowi Hole zawsze towarzyszyła mocno seksualna otoczka, poczynając od jednoznacznie kojarzącej się nazwy, po okazjonalne występy liderki topless. 

9. Nick Oliveri (Queens Of The Stone Age)

Basista to jeden z największych krejzoli w świecie muzyki. Jeśli ktoś wylatuje z zespołu rockowego za złe zachowanie, to znaczy, że naprawdę musiał przeginać... Nick został zwolniony z QOTSA w 2004 roku za nadmierną agresję i notoryczne ekscesy. Jego „truskawką na torcie” był występ w Rio De Janeiro w 2001 roku. Wystąpił wtedy zupełnie nago, za co po koncercie zwinęła go brazylijska policja. 

8. Perry Farrell (Jane’s Addiction)

Twórczość mało którego zespołu ocieka seksem tak mocno, jak Jane’s Addiction. Nagie damskie piersi zdobiły okładki dwóch najsłynniejszych płyt zespołu, a striptiz i taniec erotyczny pięknych panienek do dziś pozostają elementem jego show. W negliżu zdarzało się prezentować też samym muzykom. Goły tyłek Perry’ego Farrella na scenie? Nothing’s shocking. 

7. Dwarves

Także dla punkowców z Chicago golizna była nieodłączną częścią estetyki zespołu. Nagie dziewczęta zdobiły okładki ich płyt, a także towarzyszyły zespołowi na scenie. Bez garderoby chętnie występowali również sami muzycy. Występ zarejestrowany dla Playboy TV w Halloween 2005 roku równie dobrze mógłby funkcjonować jako punkowe porno. 

6. GG Allin

Ale nawet występy Dwarves wydają się niewinnymi igraszkami, jeśli porównać je do show, jakie dawał GG Allin. To był punk doprowadzony do ekstremum – koncerty Amerykanina ociekały przemocą, seksem i wulgarnością. Artysta zwykle kończył swój performance poraniony do krwi i rozebrany do rosołu.

Maciej Koprowicz
Tagi: Duperele Red Hot Chili Peppers Courtney Love Iggy Pop