10.09.2015 17:06

Twórz muzykę językiem programowania

„Robienie internetów” oparte jest na języku programowania. Okazuje się, że może on też posłużyć do komponowania muzyki.

Twórz muzykę językiem programowania
foto: commons.wikimedia.org

Narzędzie stworzone przez Dave'a Yarwooda nazywa się Alda. Wykorzystuje ono edytor tekstowy, w którym wprowadzany jest kod, który następnie przekładany jest na muzykę. Dźwięki mają swoje odpowiedniki w literach alfabetu. Inne symbole na klawiaturze używane są do zmiany oktaw, tonacji i długości trwania nut. 

Co prawda na rynku są już podobne narzędzia, jak np. Finale czy Sibelius, jednak Yarwood uznał je za zbyt trudne w obsłudze. Alda została stworzona dla osób, które nie są programistami. Póki co wykorzystuje ona wyłącznie brzmienia MIDI, jednak twórca zapewnia, że w przyszłości da się też wykorzystywać pliki wave i sample.

Tak twórca opisuje swój „wynalazek”:

"

Widzę świat, w którym programiści i nie-programiści są w stanie tworzyć każdego rodzaju muzykę, od klasyki po plamy dźwiękowe, używając tylko edytora tekstowego Aldy. "

Wszystko zaczęło się w 2004 roku, kiedy Dave Yarwood studiował na Uniwersytecie Północnej Karoliny i badał wszelkie drogi tworzenia muzyki elektronicznej. Tłumaczy on, że bezskutecznie próbował opanować program o nazwie Fruity Loops, jednak drogą ucieczki okazał się język MML, który służy do tworzenia muzyki 8-bitowej. On tak naprawdę stał się podstawą tego, co ewoluowało w Aldę.

Na dany moment Yarwood w dalszym ciągu dopieszcza swoje „dziecko”. Obiecuje, że w przyszłości pobieranie i obsługa Aldy będą dużo prostsze. W obecnej chwili, jeżeli chce się sprawdzić ten „wynalazek” należy wejść na BLOGA twórcy, gdzie podane są linki do narzędzi, które są niezbędne do pobrania.

Zobaczmy na prostym przykładzie, jak zapis nutowy można językiem programowania przełożyć na dźwięki:

Oto dźwięki C, D, E i F:

1

Za pomocą klawiatury wprowadzamy je do edytora:

2

Nic nie działa? Należy wskazać jaki instrument ma odegrać kolejne nuty:

3

Teraz coś trudniejszego. Jak możemy zapisać to co widzimy na poniższej pięciolinii?

4

Przyda się do tego już więcej znaków na klawiaturze:

5

Swoisty poradnik korzystania z Aldy autor zawarł na wspomnianym wcześniej blogu. Można tam znaleźć szereg porad, wskazówek i wytycznych, dzięki którym w ten niecodzienny sposób stworzymy swoją muzykę.

Komputerowi maniacy, pamiętajcie, że oprócz „programowania muzyki” możecie grać rock i metal na stacjach dyskietek lub też w wersjach 8-bitowych.

Szykuje się rewolucja w komponowaniu?

Robert Skowronski
Tagi: Duperele