05.07.2016 12:59

Utwór Dream Theater w wykonaniu orkiestry

Ponad 20-minutowa, tytułowa suita „Octavarium” z ósmego albumu zespołu Johna Petrucciego doczekała się coveru z prawdziwego zdarzenia. Zobaczcie go w wykonaniu orkiestry.

Utwór Dream Theater w wykonaniu orkiestry
foto: kadr z wideo

Na ósmej płycie Dream Theater gitarzysta wreszcie pozwolił sobie na więcej i zrealizował marzenie, które chodziło mu po głowie od dawna. Tytułowy utwór stanowił rozbudowaną, epicką kompozycję, która z jednej strony czerpała od jego idoli z Pink Floyd czy Genesis, z drugiej zaś stanowiła hołd dla całej sceny metalu progresywnego.

Trzecia część suity, zatytułowana „Full Circle”, zawiera w tekście odniesienia m.in. do utworów The Beatles, Judas Priest czy Spock’s Beard. Aby w pełni zrealizować wizję monumentalnego dzieła, Dream Theater zatrudnił do współpracy orkiestrę pod przewodnictwem Eleny Barere, która pojawiła się też w utworze „Sacrificed Sons”. Porywanie się na cover tak rozbudowanego kawałka wydawałoby się absurdalne...

Mimo to znaleźli się śmiałkowie, którzy podjęli się tego karkołomnego zadania i jeszcze przebili go rozmachem. Zobaczcie cover „Octavarium” w wykonaniu pełnej orkiestry:

Przedsięwzięcie ma pełne prawo budzić podziw, szczególnie że muzycy podkreślają, iż nie mieli na jego wykonanie żadnego zewnętrznego wsparcia finansowego, a jedyne, co chcieli osiągnąć, to nagrać cover utworu, który wszyscy by cenili na najwyższym możliwym poziomie. Rozmach ich dzieła robi wrażenie - w nagraniu wziął udział 12-osobowy zespół oraz 35-osobowa orkiestra.

A do tego trzeba doliczyć przecież jeszcze cały zespół odpowiedzialny za rejestrację obrazu, montaż, mastering i miks dźwięku... Całe szczęście ekipa z Instytutu Nagrań Dźwiękowych przy University of Surrey została zauważona i doceniona przez sam zespół, który udostępnił jej dzieło na swoim oficjalnym Facebooku, chwaląc jednocześnie poziom jego wykonania.

Chcecie sami nagrywać takie covery? Na pewno będzie to wymagało mnóstwa pracy i odpowiednich znajomości, ale od czegoś trzeba zacząć. My proponujemy na początek zapoznać się z radami od samego Johna Petrucciego oraz Johna Myunga, jeśli bliżej Wam do gitary basowej.

Jak Wam się podoba takie wykonanie „Octavarium”?

Jakub Gańko
Tagi: Duperele Dream Theater