25.04.2019 16:54

W jednej z winnic winogrona "słuchają" muzyki i lepiej rosną. Zainstalowano dla nich aż 126 głośników

W winnicy w Toskanii zainstalowano głośniki, żeby rośliny mogły "słuchać" Mozarta. Badania dowodzą, że dzięki temu lepiej rosną.

Winnica
foto: pixabay.com

Muzyka potrafi poprawić nam humor, albo zdołować jeszcze bardziej. Co ciekawe, ma także wpływ na to, jak będzie smakowało nam pite właśnie piwo. Jednak coraz częściej badacze sprawdzają wpływ dźwięków nie tylko na ludzi. Naukowcy ustalili już, że muzyka zmienia smak sera. Tym razem udowodnili, iż sprzyja dojrzewaniu winogron.

Para
Para
Przeczytaj także Czy gust muzyczny wpływa na związki? Badania potwierdzają

W winnicy w Toskanii winogrona "słuchają" Mozarta

Właściciel jednej z winnic w okolicach Montalcino we włoskiej Toskanii zainstalował wśród swoich winogron głośniki. Stworzył muzyczną winnicę tak, aby dźwięki docierały zarówno do winorośli, jak i ich korzeni. W wywiadzie dla "La Repubblica", Carlo Cignozzi opowiedział, że prowadzi swoją uprawę przy muzyce poważnej w tle. Wyznał, że każdy, kto usłyszał o tym sposobie, uznawał go za niespełna rozumu.

Jednak jak czytamy na rmf24.pl, naukowcy z z wydziałów rolnictwa na uniwersytetach we Florencji i w Pizie ustalili, że dzięki muzyce Mozarta winogrona szybciej dojrzewają, są zdrowsze i mają lepszą jakość.

"

Badania potwierdziły, że kompozycje Mozarta poprzez swoje fale dźwiękowe przyspieszają metabolizm roślin, odstraszają insekty z pól i poprawiają jakość winogron, a zatem i wina. "

Oprócz tego ustalono, że uprawiając rośliny w ten sposób zużywa się o wiele mniej chemikaliów, a owoce winogron są znacznie większe.

Zobacz też: >>Muzyka negatywnie wpływa na kreatywność<<

Tagi: Duperele