14.02.2018 17:08

Walentynki na smutno. Rockowe utwory o nieodwzajemnionej miłości i friendzone

14 lutego miłość rośnie wokół nas… Ale nie wszędzie. Mamy coś i dla tych, którzy dziś nie mają powodów do świętowania…

Walentynki na smutno. Rockowe utwory o nieodwzajemnionej miłości i friendzone
foto: L. Watson / Retna UK/Retna/Photoshot/REPORTER/EAST NEWS, kadr z wideo

Teoretycznie walentynki to mało rockowe święto. Wszechobecne serduszka, róż i róże, aniołki, łabędzie i gołąbki, słodycz, lukier i cukier. Brrr. Rockowemu rebeliantowi skóra cierpnie na samą myśl o takim kiczu.

Ale z drugiej strony nawet najtwardszy metalowiec potrzebuje ciepła i miłości. Rockmani także kochają i nie wahają się o tym śpiewać. W końcu mimo całej tej buntowniczej otoczki naszej ulubionej muzyki, to miłość jest najpopularniejszym tematem tekstów piosenek.  

Rockowe teksty o miłości nie tylko pozwalają twórcom dać upust swoim namiętnościom. Co równie ważne, dają słuchaczom możliwość odzwierciedlenia ich uczuć w słuchanej muzyce. Miłosne uniesienia wymagają przecież odpowiedniej ścieżki dźwiękowej.

Ale jak wiadomo, muzyka jest dobra na każdą okazję. Pomaga wyrazić się także tym, którzy kochają, ale nie znajdują w swojej miłości spełnienia. Niektórzy cierpią z powodu odrzucenia przez ukochaną osobę. Inni trafili do tak zwanej „friendzone”, czyli po wyznaniu swoich uczuć usłyszeli wyrok gorszy od śmierci – „zostańmy przyjaciółmi”. Jeszcze innym brakuje śmiałości, by wyrazić swoją miłość, albo kochają platonicznie osobę, która nawet nie wie o ich istnieniu. Także oni mogą odnaleźć odbicie swoich doświadczeń w utworach rockowych.

Dla tych, którzy walentynki spędzają samotnie, mamy 20 utworów o miłości nieszczęśliwej, która nigdy nie doczekała się spełnienia. Nie martwcie się - któregoś dnia i do Was uśmiechnie się kupidyn. Walentynki to w końcu tak naprawdę dzień, jak każdy inny – miłość może nadejść w każdej chwili!

The Smiths – „I Know It’s Over”

Gdyby szukać rockowego patrona friendzone, to z pewnością musiałby to być Morrissey. Były wokalista The Smiths jest prawdziwym ekspertem od utworów o nieszczęśliwej miłości. Najwspanialsza tego typu piosenka „Kowalskich” opowiada o rozmowie z ukochaną dziewczyną, która… wychodzi właśnie za mąż. Podmiot liryczny życzy jej wszystkiego najlepszego, ale jednocześnie jest pełen żalu i goryczy.

Komety – „Nie mogę przestać o Tobie myśleć”

Także w Polsce mamy specjalistę od piosenek o nieodwzajemnionych uczuciach – Lesław zarówno dla Partii, jak i dla Komet napisał takich wiele. W tej bohater od 15 lat kocha platonicznie pewną dziewczynę. Kiedy spotyka ją po sześcioletniej przerwie spowodowanej jej emigracją, ona w ogóle go nie poznaje, a na dodatek jest w ciąży.

R.E.M. – „Losing My Religion”

Wbrew obiegowej opinii ten wielki przebój R.E.M. wcale nie jest o utracie wiary. Jej bohater jest w kimś obsesyjnie zakochany, ale choć robi „aluzje stulecia”, to ta osoba w ogóle tego nie dostrzega. Jednocześnie boi się, że „powie za dużo”, co zniszczy całą ich skomplikowaną relację.

Pustki – „O krok”

W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie? Konstantynopolitańczykowianeczka? Tak naprawdę najtrudniejsze słowa do wypowiedzenia to „kocham cię”. Utwór Pustek opowiada o relacji kobiety i mężczyzny, w której to ona kocha, ale nie może się zdobyć na wyznanie swoich uczuć. Cieszy się jednak samą obecnością ukochanego – „pewnie się domyślasz, ale teraz ciii”.

Kino (Кино) – Eta nie ljubow (Это не любовь)

Najsłynniejszy zespół rockowy z Rosji ma w dorobku bardzo piękną piosenkę o… zakochanym stalkerze. Jej bohater kocha nieznajomą dziewczynę, która w ogóle nie zwraca na niego uwagi. On wciąż ją obserwuje i wystaje pod jej oknami, ale „to nie jest miłość”.

Maciej Koprowicz
Tagi: Duperele