09.02.2017 15:09

Według naukowców muzyka sprawia taką samą przyjemność co seks i narkotyki

W sumie chyba nikogo to nie dziwi, ale mamy teraz naukowe potwierdzenie tego, że muzyka wpływa w podobny sposób na mózg jak seks i narkotyki.

Według naukowców muzyka sprawia taką samą przyjemność co seks i narkotyki
foto: Reporter / East News

Muzyka ma naprawdę niezwykłą moc i uzależnia, a naukowcy wykazali nawet, które utwory najszybciej wpadają nam w ucho i których tak łatwo nie można wyrzucić z głowy. Ekstaza muzyczna podczas występów też jest dobrze znana tym uzależnionym od koncertów. Co jednak na to uczeni?

Okazuje się, że hasło „sex, drugs and rock'n'roll” rzeczywiście nie jest bezpodstawne. Nowe badania udowodniły, że muzyka wpływa na mózg w podobny sposób jak seks i narkotyki. Uczestnikom eksperymentu na Uniwersytecie McGill w Kanadzie podano naltrekson - środek zapobiegający poprawnemu działaniu systemowi odczuwania przyjemności w mózgu. Z powodu takich właściwości jest on często stosowany w terapii u osób uzależnionych od heroiny i alkoholu.

Naukowcy odkryli, że uczestnicy po zażyciu naltreksonu nie odczuwali takiego samego poziomu przyjemności przy słuchaniu swojej ulubionej muzyki. Jednakże, kiedy uczestnikom będącym pod wpływem środka puszczono utwory, które niespecjalnie przypadały im do gustu, nie zaobserwowano praktycznie żadnej reakcji na muzykę.

Psycholog Daniel Levitin tak wypowiedział się na temat tego badania:

"

Jest to pierwsza demonstracja, że opioidy mózgu są zaangażowane w odczuwaniu przyjemności z muzyki. Zakładaliśmy właśnie takie wyniki, ale historie związane z wrażeniem uczestników, którzy podzielili się nimi z nami po eksperymencie - to było fascynujące. Jeden z nich powiedział: „Wiedziałem, że jest to mój ulubiony numer, ale nie czuję tego co zazwyczaj”, inny natomiast wyznał: „To ładnie brzmi, ale w ogóle na mnie nie wpływa”. "

Badacze coraz częściej biorą pod lupę muzykę. Ostatnio wykazano, że odpowiednie dźwięki wpływają na odczuwany smak piwa. Słuchając niskich brzmień czujemy więcej goryczy, zaś przy wysokich dźwiękach piwo wydaje się słodsze.

Inne natomiast badania pokazały, że metal naprawdę uspokaja, natomiast fani heavymetalu najrzadziej zdradzają. Nie zabrakło również badań, które wykazały na jakich koncertach festiwalowicze najczęściej uprawiają seks.

Aleksandra Degórska
Tagi: Duperele