23.10.2015 15:19

Wybory 2015: Czego słuchają polscy politycy?

Widzimy ich w eleganckich sukienkach i szykownych garniturach rozprawiających o losach kraju. Czy w domowym zaciszu lub w wolnej chwili od wyścigu do Parlamentu zakładają słuchawki, by posłuchać rocka i metalu? Polscy politycy opowiedzieli nam co gra im w duszy.

Wybory 2015: Czego słuchają polscy politycy?
foto: materiały prasowe

Portal Antyradio.pl zachowuje zasadę pluralizmu politycznego i nie stara się faworyzować żadnego z 8 ogólnopolskich komitetów wyborczych. Z tego powodu przygotowaliśmy specjalną maszynę losującą, która wskazała nam nazwiska przedstawicieli polskiej sceny politycznej, do których odezwaliśmy się z pytaniami.

Przedstawiciele Platformy Obywatelskiej, Prawa i Sprawiedliwości, Partii Razem, KORWiN, Polskiego Stronnictwa Ludowego, Zjednoczonej Lewicy, Kukiz '15 oraz .Nowoczesnej podzielili się z nami swoimi muzycznymi preferencjami. Co ich zagrzewa do wyborczego boju? Przy czym świętują swoje sukcesy? Oto czego słuchają polscy politycy.

Platforma Obywatelska

W obozie PO da się zaobserwować spory rozstrzał w gustach. O ile politycy partii dogadują się na tle światopoglądowym, o tyle gdyby zajrzeli do płytotek swoich kolegów i mieli rozmawiać o muzyce, to już niekoniecznie znaleźliby wspólny język.

Rafał Grupiński

grupinski

To człowiek o szerokich horyzontach muzycznych, fan zarówno jazzu, muzyki klasycznej, jak i rockowej.

"

W młodości moimi faworytami byli genialny muzycznie Niemen i świetnie brzmiący zespół Polanie, a także Breakout, SBB, Klan, a z polskiego jazzu oczywiście Krzysztof Komeda. Miałem i mam także swoich faworytów wśród zachodnich gwiazd rocka, przede wszystkim zespół Colloseum, Led Zeppelin, Cream, Iron Butterfly, Focus, Erica Burdona w każdym wcieleniu (szczególnie z grupą War) i Procol Harum. Nie wymieniam najsłynniejszych kapel i wykonawców, gdyż są oczywiści, z tak genialnymi albumami jak np. „Abbey Road”. "

Z głośników Rafała Grupińskiego wydobywają się również dźwięki autorstwa takich kompozytorów, jak Bach i Mozart, a także Haydn oraz Händel. Polityk za szczególnie uzdolnionego dyrygenta uznaje zaś Jerzego Semkowa, który jego zdaniem doskonale interpretuje symfonie Mozarta.

 Andrzej Halicki

404-profile-89112738b1267cbe

Kolejny z kandydatów Platformy Obywatelskiej wypowiedział się bardzo lakonicznie, ale jego gust nie odbiega zbyt daleko od tego, co ceni sobie również Antyradio.pl:

"

W samochodzie obowiązkowo mam zestaw płyt Led Zeppelin. Dawniej słuchałem również Manu Chao. "

Grzegorz Napieralski

napieralski

Zarówno Rafał Grupiński, jak i Andrzej Halicki raczej nie uczęszczali na te same koncerty co Grzegorz Napieralski. Były kandydat na prezydenta RP bardzo lubi muzykę lat 80. i 90. XX wieku. Wśród swoich ulubionych wykonawców wymienia:

"

OMD, Camouflage, Erasure. Słuchałem i słucham też lekkiej muzyki jak np. Gazebo, Pet Shop Boys, East 17, UB 40. Lubię muzykę elektroniczną Vangelis czy Jeana Michaela Jarre'a. "

Grzegorz Napieralski ceni też muzykę filmową, ale również współczesnych rodzimych artystów. W końcu w nich tkwi przyszłość polskiej kultury.

"

Z polskich wykonawców to Magda Steczkowska, Sarsa, Natalia Szroeder i Liber. Koleguję się z Radkiem z Weekendu i obowiązkowo słucham jego twórczości. "

Nie ma jednak co narzekać, bo jak wiadomo Weekend inspiruje się Bloodhound Gang, a to już przecież godny wzór do naśladowania.

Prawo i Sprawiedliwość

Nie wiemy czy Jarosław Kaczyński również puszcza sobie taką muzykę, jak jego partyjni koledzy, ale jeżeli nie to powinien brać z nich przykład. Przekonajcie się o tym co gra w duszy przedstawicieli PiS-u.

Jarosław Krajewski

krajewski

Choć Kazik wielokrotnie udowodnił, że nie przepada za polityką i osobami uprawiającymi tę profesję, to jednak nie zraził do siebie przynajmniej części establiszmentu, np. Jarosława Krajewskiego:

"

Generalnie najbardziej lubię rockową muzykę. Jestem wielkim fanem Kazika Staszewskiego, Kultu i KNŻ. "

Mariusz Antoni Kamiński

kaminski

Kandydat z komitetu Prawa i Sprawiedliwości, fan zarówno kalifornijskiego punk rocka, ale też brytyjskiego heavy metalu czy współczesnego ciężkiego grania. Przy okazji wypowiedzenia się o swoim guście muzycznym polityk przyznał także, że aktywnie uprawia sport oraz z ochotą spędza wolny czas z literaturą:

"

Jak biegnę ultramaraton górski to moja playlista zawiera m.in.: Linkin Park, The Offspring, Kid Rocka, Luxtorpedę, Acid Drinkers, Rodrigo y Gabriela, AC/DC, Limp Bizkit, Twisted Sister, Iron Maiden czy Van Halen. Jednak gdy czytam, to już bardziej spokojny repertuar: Chopin, Vivaldi, Bach, Mozart, Czajkowski oraz utwory wykonywane przez mistrzów gitary klasycznej - Segovia, Willamsa, Breama, Barrueco. "

Razem

Młodzi ludzie, a co za tym idzie współczesna muzyka, jednak nie jakaś tam Rihanna czy Taylor Swift. Partia Razem kocha klubowe brzmienia i te, które wydobywają się z modnych klubów i knajp oraz arthouse'owych produkcji filmowych, acz znalazły się też rockowe akcenty.

Magdalena Mips

marta

Kandydatka z Białegostoku oraz członkini Rady Krajowej Razem już czeka na powyborcze pląsy na parkiecie. Przy jakich dźwiękach miałyby się one odbyć?

"

Z ostatnich playlist: Kendrick Lamar, Glenn Gould, Warpaint, Slum Sociable, Burial, Pro8l3m, PJ Harvey, Radiohead, Mick Jenkins i DJ Koze. Polecam, zapraszam, nie mogę się doczekać pierwszej imprezy po wyborach. "

Jakub Danecki

danecki

Kandydat z Sosnowca oraz członek Zarządu Krajowego partii Razem:

"

Discotronic - „Tricky Disco” i Yung Lean - „Hurt”, bo to dobry powrót do najntisów, w każdym stylu. "

Marta Nowak

nowak

Kandydatka z Siedlec oraz rzeczniczka prasowa Razem odpowiadając na pytanie o to jakiej słucha muzyki, mówi że:

"

Ambitniej - Toru Takemitsu, którego odkryłam, kiedy obejrzałam „Kwaidan”. Muzyka z filmów Sorrentino. Fever Ray, PJ Harvey, Cat Power, Goldfrapp. Na letnie wieczory Cocteau Twins. A przed wyborami politico songi Kultu z lat dziewięćdziesiątych! "

Gdzieś pomiędzy skandynawską elektroniką, dźwiękami z obrazów kandydata do Oscara znalazło się zatem miejsce na rodzime rockowe granie.

KORWiN

Historia muzyki niejednokrotnie nam udowodniła, że hip-hop i gitarowe granie potrafią iść w parze. W partii Janusza Korwina-Mikke muzyczne preferencje również łączą się z tymi dwoma światami.

Przemysław Wipler

wipler

Przemysław Wipler opowiedział nam o swoim muzycznym kształtowaniu gustu. W szkole podstawowej zaczynał od słuchania Depeche Mode, który zadziwia go co dekadę prezentując zupełnie odmienny styl. Polityk, podobnie jak i jego opozycja, chętnie sięga po nagrania Kultu, jednak te starsze, bo zdaniem Wiplera obecna twórczość kapeli nie jest zbyt porywająca. Czego jeszcze słucha kandydat partii KORWiN?

"

W szkole średniej byłem w Dortmundzie na koncercie Body Count. Wybrałem się również na występ zespołu w Sopocie w 1996 roku, w roli supportu wystąpił wtedy Liroy, który dziś jest moim politycznym oponentem. Za to muzyka Pawła Kukiza nigdy szczególnie mi się nie podobała, co innego Papa Dance - muszę przyznać, że bardzo lubię dokonania grupy. "

Polskie Stronnictwo Ludowe

Do Ludowców nieszczególnie trafia muzyka rockowa, chyba że dokonania byłego zespołu Artura Rojka. Co innego gorące latynoskie dźwięki, przy których ciało rwie się do tańca, tak jak usta do mówienia podczas wieców.

Andżelika Możdżanowska

angelika

Andżelika Możdżanowska zgodziła się na nagranie wypowiedzi, w której zdradza, to jakie dźwięki najbardziej trafiają do jej serca, poruszają odpowiednie emocje i nadają się do nastroju danego dnia. Posłuchajcie:

- - : - - / - - : - -

Janusz Piechociński

piechocinski

Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego, Minister Gospodarki ma inne upodobania niż Andżelika Możdżanowska. Woli muzykę filmową, skandynawską (jednak nie Burzum czy Gorgoroth) oraz... Myslovitz:

"

Uwielbiam muzykę filmową z „Dzieci Sancheza” i z „Żądła”, cenię też Chopina i Góreckiego, a także twórczość Kilara, stare Myslovitz, Marka Grechutę i skandynawskie zespoły z ABBĄ na czele. "

Zjednoczona Lewica

W lewicowym obozie nie mogło zabraknąć upodobania do Johna Lennona, któremu zawsze było daleko do skręcania w prawą stronę jeżeli chodzi o ideologię. Kogo jeszcze słucha się w Zjednoczonej Lewicy?

Barbara Nowacka

nowacka

Podobno kobieta zmienną jest - ma to swoje odbicie w guście muzycznym liderki Zjednoczonej Lewicy, która z jednej strony słucha metalu, z drugiej zaś klasyki. Jednak nie od dziś wiadomo, że metalowcy nie różnią się szczególnie od fanów muzyki klasycznej. Jakich twórców lubi Barbara Nowacka?

"

Słucham różnej muzyki: klasycznej (Szostakowicz, Chopin), starego rocka czy polskiej muzyki lat 80. i 90. Lubię Metallikę, Led Zeppelin, The Beatles i Queen. Z polskiej muzyki cenię sobie Ewę Demarczyk i piosenki Osieckiej. Uwielbiam fado - w szczególności Marizę. "

Kukiz '15

Co jeszcze można usłyszeć w komitecie wyborczym Pawła Kukiza oprócz (zapewne) utworów Piersi?

Stanisław Tyszka

tYSZKA

Stanisław Tyszka przyznał, że od niedawna słucha (oczywiście muzyki) Pawła Kukiza, ale co jeszcze znajduje się na jego codziennej playliście?

tyszka
.Nowoczesna

Wbrew temu jaka jest nazwa partii, to wśród jej członków i członkiń nie do końca króluje nowoczesna muzyka. Można znaleźć sporo odwołań do przeszłości w guście reprezentantów .Nowoczesnej.

Joanna Staniszkis

joanna

Numer 3 w okręgu podwarszawskim, czyli Joanna Staniszkis podkreśla, że kocha kino i chodzenie na festiwale filmowe:

"

Bardzo lubię składanki w stylu „Slespless in Seattle” (gdzie mieszkałam kilka lat). Od dawna już słucham Toma Petty'ego - od pobytu w USA, też stary rock jak The Doors, King Crimson czy Nirvana. Parę lat temu często słuchałam Antyradia. "

Polityk chodzi też na koncerty, tak jak na prawdziwego fana muzyki przystało:

"

Byłam na Coldplay, Selah Sue, Rodriguezie - on dzięki filmowi biograficznemu. Wolę gdy muzyka łączy się z obrazem - stąd ta filmowa i opery. Oglądam dużo sztuki nowoczesnej i lubię gdy łączy się z muzyką - głównie alternatywną. Uwielbiam też koncerty klasyczne, bo lubię widzieć gdy muzyka jest wykonywana. Czyli muzyka to dla mnie bardziej część przedstawienia niż sama w sobie z płyty. "

Anton Bubiel

bubiel

Sam o sobie mówi, że mieszka i pracuje w Warszawie, a w wolnym czasie jeździ na rowerze wzdłuż Wisły, zaś w metrze czyta gazety lub przegląda Facebooka. Twierdzi też, że jak my wszyscy kocha Polskę i chce żebyśmy wszyscy mogli żyć szczęśliwie w naszym kraju. Chce uprościć system podatkowy oraz tworzyć efektywne państwo. Jaka muzyka będzie mu wtedy towarzyszyć?

- - : - - / - - : - -

--------------------------------------------------------------------------------------

Być może na tej podstawie udało Wam się zdecydować na kogo zagłosujecie w niedzielę 25 października 2015 roku. Jeżeli jednak nie, to mamy jeszcze jedną ostatnią wskazówkę:

satyra

Życzymy Wam, jak i sobie, żebyśmy nie musieli żałować oddanych głosów.

Robert Skowronski
Tagi: Duperele