15.02.2018 15:22

Zadziwiające wykonanie „Creep” Radiohead w finale talent show

W wersji Vincinta Cannady’ego trudno rozpoznać wielki przebój zespołu Thoma Yorke’a, ale efekt jest olśniewający.

Zadziwiające wykonanie „Creep” Radiohead w finale talent show
foto: kadr z wideo

Utwór „Creep” z 1992 roku był przepustką do wielkiej kariery angielskiego zespołu Radiohead. Balladowy w zwrotkach, a wybuchający ostrymi gitarami w refrenie zachwycił rockowych słuchaczy ery grunge’u, choć sam zespół nie miał z tym stylem nic wspólnego. Ważny okazał się także tekst, będący przejmującym „wyznaniem niewiary” w siebie młodego outsidera.

Piosenka okazała się wielkim hitem w wielu krajach świata, w tym na najważniejszych rynkach, w Wielkiej Brytanii i w USA. W Ameryce dotarła do 34. miejsca listy Billboardu, co jak na zespół rocka alternatywnego było świetnym wynikiem. „Creep” na stałe zapisał się w amerykańskiej popkulturze.

Z polskiej perspektywy zaskakujący może wydawać się fakt, że w Stanach przebój śpiewany przez Thoma Yorke’a jest popularny wśród uczestników muzycznych programów typu talent show. W jednym z nich, „The Four: Battle For Stardom”, emitowanym w stacji Fox, wykonał go ostatnio wokalista Vincint Cannady.

Vincint zaśpiewał go w finałowym odcinku programu, 8 lutego 2018. Jego interpretacja utworu Radiohead bardzo odbiegała od oryginału, ale chyba właśnie na tym powinien polegać dobry cover. Naszym zdaniem artysta poradził sobie rewelacyjnie – oceńcie sami.

Niestety, Cannady nie wygrał „The Four” – odpadł w półfinale, gdzie zaśpiewał „Locked Out Of Heaven” Bruno Marsa.

Utwory rockowych wykonawców często można usłyszeć w wokalnych talent show. Ich uczestnicy często wybierają kawałki Queen, Led Zeppelin i Metalliki, choć czasem wybierają mniej oczywistych wykonawców, jak Necrophagist. Niedawno w polskim show dla dzieci, „The Voice Kids” 14-letnia wokalistka zaśpiewała piosenkę „The Scientist” Coldplay.

Maciej Koprowicz
Tagi: Radiohead Duperele