05.12.2017 16:14

Zagraniczne teledyski z Polską i Polakami w tle

Czasem w klipach słynnych wykonawców możemy odnaleźć naprawdę swojskie klimaty.

Zagraniczne teledyski z Polską i Polakami w tle
foto: kadr z wideo

Z wyjątkiem kilku zespołów metalowych, na czele z Behemothem, którego nadchodząca płyta jest jednym z najbardziej oczekiwanych albumów roku 2018, polskim wykonawcom nie udało się zdobyć międzynarodowej sławy. Nie znaczy to jednak, że w oczach muzycznego Zachodu Polska jest trzecim światem.

Wykonawcy z najwyższej półki regularnie odwiedzają nasz kraj – w 2018 roku z wizytą wpadną m.in. Iron Maiden, Judas Priest, Marilyn Manson i Ozzy Osbourne, by ograniczyć się tylko do światka ciężkiego grania. Ale to nie jedyny dowód uznania dla Polski ze strony zagranicznych gwiazd. Niektórzy śpiewali o Polakach i Rzeczpospolitej w swoich utworach. Innym Polska przypadła do gustu aż tak bardzo, że nakręcili w niej swój teledysk lub umieścili w klipie polskie akcenty.

Poszukajmy polskich śladów w 12 teledyskach słynnych zagranicznych wykonawców.

Powstanie warszawskie - Sabaton, „Uprising”

W takim zestawieniu nie mogło zabraknąć najbardziej „polskiego” z zagranicznych zespołów. Polska kocha Sabatona, a Sabaton kocha o Polsce śpiewać. A skoro napisał przebój o powstaniu warszawskim, aż prosiło się o poruszający polskie serca klip. W teledysku do „Uprising” widzimy nie tylko rekonstrukcje historyczne z czasów hitlerowskiej okupacji, ale i garść archiwaliów.

PRL-owska Warszawa - The Style Council, „Walls Come Tumbling Down!”

To prawdziwa ironia losu, że Paul Weller nigdy nie został w naszym kraju – w przeciwieństwie do rodzimej Wielkiej Brytanii – wielką gwiazdą, ale jeden z najsłynniejszych jego klipów powstał w Warszawie. Jego The Style Council w 1985 roku zagrał koncert w stolicy. Wizytę za żelazną kurtyną zespół wykorzystał do stworzenia efektownego teledysku. Widać w nim migawki z Warszawy – są tramwaje, Pałac Kultury i dojmująca szarość peerelowskich ulic.  

Nocnym autobusem po stolicy Polski - Radiohead, „I Promise”

Natomiast Radiohead od początku kariery ma w Polsce wielu wielbicieli. Niedawno zrobił polskim fanom niezwykły prezent – teledysk do piosenki „I Promise” zrealizowano w Warszawie. Obrazek przedstawia senną, dość psychodeliczną, nocną przejażdżkę po mieście starym Ikarusem. W teledysku w reżyserii Michała Marczaka wystąpiła m.in. Agata Buzek.

Krakowski klub - Editors, „You Don’t Know Love”

Także Editors zgromadzili w naszym kraju duże grono fanów, a zespół odwzajemnił się, kręcąc u nas klip. Ujęcia do „You Don’t Know Love” powstawały w Krakowie, w klubie Alchemia.

Maciej Koprowicz
Tagi: Duperele