06.11.2017 15:30

Zespoły z Sosnowca, które warto znać

Lubicie żartować z Sosnowca? A czy wiecie, że to miasto jest muzycznym Zagłębiem?

Zespoły z Sosnowca, które warto znać
foto: Romana Makówka/Antyradio.pl, Stimoroll/Wikimedia Commons

Zacznijmy od krótkiego przeglądu wiadomości o Sosnowcu. Największe miasto Zagłębia Dąbrowskiego, położone w województwie śląskim, choć historycznie należące do Małopolski. Zamieszkuje je 206 tysięcy mieszkańców, co daje mu drugie miejsce w województwie i piętnaste w Polsce. Do lat 90. gospodarka miasta opierała się na górnictwie i hutnictwie.

Z czym przeciętnemu Polakowi kojarzy się zatem Sosnowiec? Z jakiegoś powodu - wraz z Radomiem - miasto przejęło schedę po Wąchocku jako ogólnopolski obiekt żartów. Już nie tylko rywalizujący z Zagłębiem Ślązacy śmieszkują z jego mieszkańców. Dowcipy w rodzaju: „Jakie jest pięć najlepszych rzeczy w Sosnowcu? Pięć losowych autobusów do Katowic” usłyszeć dziś można nie tylko z ust „hanysów”, ale nawet osób, które nigdy w życiu nie postawiły stopy w tym mieście.

My, dział muzyczny Antyradio.pl, nie zgadzamy się z negatywnym obrazem miasta nad Brynicą. Szczególnie, że wydało ono na świat kilka naprawdę fajnych zespołów. Nie wszystkie z nich co prawda śpiewają jak najsłynniejszy sosnowiczanin, Jan Kiepura, ale godnie reprezentują lub reprezentowały swoje miasto na polskiej scenie muzycznej. Oto kilku wykonawców z Sosnowca, których trzeba znać!

Thaw

Powoli muzyczną specjalnością Sosnowca staje się metal. Grupa Thaw wymieniana jest dziś obok Furii i Mgły jako jeden z najważniejszych polskich zespołów blackmetalowych. Zespół zadebiutował w 2010 roku płytą „Decay” i swoją mieszanką black metalu, sludge metalu i noise’u zdobył wielkie uznanie na całym świecie. 8 grudnia 2017 ukaże się czwarty album studyjny Thaw, „Grains”.

ARRM

Muzycy Thaw – gitarzysta Artur Rumiński (znany również z Furii) oraz wokalista i basista Maciej Śmigrodzki współtworzą także projekt ARRM, którego muzyka znacznie różni się od tej proponowanej przez ich macierzysty zespół. To wciąż black metal, ale jeszcze bardziej eksperymentalny, jeszcze bardziej ambientowy i całkowicie instrumentalny. Duet w 2017 roku wystąpił na Metal Hammer Festivalobejrzyjcie rozmowę z ARRM specjalnie dla Antyradio.pl.

Mentor

Zespół Mentor pisze sam o sobie na swoim Bandcampie: „Gramy Metal, słuchamy metalu i pijemy z Diabłem bruderschafta codziennie!”. Jeśli jesteście fanami ciężkiego grania o klasycznym brzmieniu i z pewnym przymrużeniem oka, sprawdźcie koniecznie!

Saule

Coraz większy rozgłos na rodzimej scenie metalowej zdobywa zespół Saule. Grupa prezentuje intrygującą, awangardową mieszankę postmetalu, postrocka, black metalu i shoegaze. W 2017 roku ukazał się jej debiutancki LP „Saule” .

Iscariota

Iscariota to jeden z najbardziej doświadczonych zespołów metalowych w Sosnowcu. Działa już od 1990 roku. Początkowo prezentował muzykę z gatunku melodic death metal, obecnie bliżej mu do thrash i heavy metalu. Występował u boku takich artystów, jak Saxon, Blaze Bayley, Kat i Vader. Doczekał się czterech albumów studyjnych. Ostatni jak na razie, „Upadłe królestwo” ukazał się w 2016.

Maciej Koprowicz
Tagi: #Duperele