06.11.2017 15:30

Zespoły z Sosnowca, które warto znać

Lubicie żartować z Sosnowca? A czy wiecie, że to miasto jest muzycznym Zagłębiem?

Zespoły z Sosnowca, które warto znać
foto: Romana Makówka/Antyradio.pl, Stimoroll/Wikimedia Commons

Frontside

Grupa Frontside od lat należy do polskiej czołówki ciężkiego grania. Trudno sklasyfikować jednoznacznie ich brzmienie, w którym znajdziemy wpływy metalcore’a, hardcore’a, a nawet death metalu.

Autorzy „Wspomnień jak relikwie” i „Dopóki moje serce bije” nagrali swego czasu utwór na cześć rodzinnego miasta. „Sosnowiecki song” nie trafił jednak na żaden regularny album zespołu – znaleźć go można na kompilacyjnej płycie „Korzenie” z 2009.

Skankan

„Sosnowiecki song” Frontside nagrał we współpracy z grupą Skankan. Zespół już niestety nie funkcjonuje, ale w latach 90. i kolejnej dekadzie należał do najlepszych polskich wykonawców ska. O jego klasie przekonuje bardzo profesjonalnie brzmiący album „Try To Feel It” z 2009, niestety jedyny album studyjny sosnowiczan.

Ziggie Piggie

Zagłębie to prawdziwe zagłębie muzyki ska. Popularność wśród miłośników brzmień spod znaku szachowniczki zdobył także zespół Ziggie Piggie. Grupa nagrała dwa albumy studyjne – „Light Smyk Music” z 2008 (z udziałem Roberta Brylewskiego) i „Old Songs” z 2009.

Horrorshow

Mocnym punktem sceny skapunkowej w Sosnowcu był przez lata zespół Horrorshow. Początkowo w jego brzmieniu dominowały jamajskie klimaty, później skłaniał się ku street punkowi/oi!. Fanom „Mechanicznej pomarańczy” nazwa musi brzmieć znajomo i nie jest to przypadek. Obok „clockworkowych” inspiracji i wątków typowych dla „rude boys”, w twórczości zespołu znaleźć można wiele odniesień lokalnych – od hymnów na cześć Sosnowca do przyśpiewek poświęconych miejscowej drużynie piłki nożnej i hokeja, Zagłębiu.

Animators

Założona w 2009 roku grupa Animators reprezentuje Sosnowiec na scenie indie. Wśród swoich inspiracji muzycy wymieniają m.in. Archive, Radiohead, Muse i Sigur Rós. Zespół wystąpił w programach „X-Factor” i „Must Be The Music”, w tym drugim docierając do półfinału. W dorobku ma dwa albumy studyjne – „Magic. Madness. Memphis” z 2013 i „The Universe” z 2015.

Maciej Koprowicz
Tagi: #Duperele