20.07.2017 10:55

Zobacz infografikę z utworami Metalliki zagranymi na żywo w latach 1982-2012

Z której płyty można najczęściej usłyszeć materiał na żywo? Który utwór pojawia się prawie na każdym koncercie Metalliki? W końcu mamy na to odpowiedź.

Zobacz infografikę z utworami Metalliki zagranymi na żywo w latach 1982-2012
foto: Amy Harris / Invision / AP / Fotolink / East News

Każdy fan Metalliki mniej więcej wie czego spodziewać się po setliście - największe przeboje zespołu, typu „Master of Puppets” po prostu muszą być na każdym koncercie. Wiadomo, że są takie osoby, które dosłownie studiują wszystkie setlisty i przychodząc na koncert, wiedzą czego się spodziewać.

Jeśli Wy też dokładnie analizujecie wszystkie setlisty to teraz będziecie mogli dowiedzieć się nieco więcej z infografiki. Deniz Cem Önduygu oraz Çilek Ağacı stworzyli bowiem grafik analizujący koncerty, które Metallica dała w latach 1982-2012.

Pokazano zatem, z jaką częstotliwością były grane utwory z poszczególnych albumów w konkretnych latach - raczej nikogo nie zaskoczy fakt, że z „Czarnego Albumu” zespół najczęściej wykonywał kawałki „Enter Sandman”, Sad But True i Nothing Else Matters”.

Oprócz tego pokazano mapę świata z zaznaczonymi miejscami, gdzie odbyły się koncerty grupy. Metallica dała dużo koncertów w Stanach Zjednoczonych oraz Europie. Na koncertach zespół najczęściej gra utwór „Master of Puppets”, natomiast najrzadziej wybrzmiały kawałki „The Unforgiven II”, „Sweet Amber” i „Suicide & Redemption”. Te utwory zostały wykonane tylko raz na żywo.

Natomiast współczynnik Song Power obliczany jest poprzez podzielenie całkowitej liczby odegrań utworu przez liczbę koncertów, począwszy od pierwszego, na którym się pojawił. Album Power to liczba utworów z płyty zagranych na żywo, podzielona przez liczbę utworów zagranych na wszystkich koncertach, a następnie jeszcze podzielony przez liczbę numerów na nim zawartych. Obliczenia te służą wyeliminowaniu przewagi starych utworów nad nowszymi (mogły być zagrane więcej razy) i uzyskaniu bardziej neutralnego zestawienia.

Zobaczcie, co jeszcze ciekawego znajdziecie w tej infografice:

cilekagaci.com

Na ostatnim grafiku porównano osobiste statystyki przesłuchań z last.fm z koncertowymi setlistami (po 2002 roku odkąd istnieje last.fm). Po lewej stronie wykresu są utwory, które mają większy udział w odsłuchach na last.fm, niż setlistach, a po prawej utwory o większym udziale w setlistach. Wysokość wskaźnika obrazuje poziom różnicy.listy z last.fm z setlistami koncertowymi.

Metallica zapowiedział koncert w Polsce w ramach trasy promującej nowy studyjny krążek zatytułowany „Hardwired… To Self-Destruct”. Zespół zobaczymy 28 kwietnia 2018 roku na TAURON Arenie w Krakowie.

Aleksandra Degórska
Tagi: Metallica Duperele