07.03.2019 15:42

Męskie Granie Żywiec: Tak wyglądały koncerty finałowe

Męskie Granie zbliża się wielkimi krokami. Tegoroczna edycja będzie już 10. ogólnopolskim wydarzeniem. Jesteście ciekawi, jak wyglądały koncerty finałowe poprzednich edycji?

Męskie Granie
fot: Dominik Zachariasz/REPORTER/EAST NEWS

Męskie Granie 2019 odbędzie się najprawdopodobniej w lipcu, a zakończy się wraz z końcem wakacyjnego sezonu - w sierpniu. Koncert finałowy przypada zawsze w ostatnią sobotę sierpnia i zawsze odbywa się w Żywcu. Na koncerty zawsze przychodzą tysiące ludzi, którzy razem ze swoimi idolami świetnie się bawią. Jesteście ciekawi, jak wyglądały dotychczasowe koncerty finałowe?

Męskie Granie: Koncerty finałowe

Męskie Granie
Męskie Granie
Przeczytaj także Męskie Granie 2019: Kiedy odbędzie się 10. edycja muzycznego wydarzenia? [DATA, BILETY, CENY]

Celem Męskiego Grania jest przekonanie i zachęcenie słuchaczy do muzycznych eksperymentów, a także przedstawienie polskiej sceny muzycznej szerszej publiczności. Na scenie występują artyści, którzy reprezentują różne gatunki muzyczne, nie tylko jeden.

Męskie Granie 2010

W ramach trasy odbyło się 7 koncertów: w Warszawie, Gdańsku, Katowicach, Wrocławiu, Poznaniu, Krakowie. Finałowy występ odbył się w Żywcu i był ostatnim z ogólnopolskiej trasy koncertowej. Na scenie pojawili się Maciej Maleńczuk, Abradab, Andrzej Smolik, Leszek Możdżer, Kim Nowak, Nergal i inni polscy artyści. Koncert w Żywcu odbył się 24 września 2010 roku i zgromadził aż 10 tysięcy ludzi. Hymnem pierwszej edycji Męskiego Grania był utwór "Wszyscy muzycy to wojownicy".

Męskie Granie 2011

Tak jak w poprzednim roku, koncerty odbyły się w 7 miastach, ale tym razem Żywiec był pierwszy na liście. Koncert finałowy odbył się w 27 sierpnia 2011 roku w Poznaniu. W sumie w koncertach wzięło udział 20 tysięcy ludzi. Na scenie finałowego koncertu mogliśmy usłyszeć DJ Eproma i Emade, Snowmana, Transistors, Muńka i innych twórców. Scenografia została stworzona specjalnie na potrzeby Męskiego Grania i był za nią odpowiedzialny Jarosław Koziara. Hymnem drugiej edycji był utwór "Kobiety nam wybaczą".

Męskie Granie 2012

W 2012 roku dyrektorką artystyczną projektu Męskie Granie została Katarzyna Nosowska. Koncerty odbyły się w 6 miastach: w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Poznaniu, Wrocławiu i 1 września 2012 roku w Żywcu. Na scenie mogliśmy zobaczyć m.in.: Jazzpospolitą, Acid Drinkers z gościnnym udziałem Katarzyny Nosowskie, O.S.T.R. Tabasko, Marka Dyjaka, Monikę Brodkę, a także Hey z gościnnymi udziałami Brodki. Trasę koncertową promował singiel "Ognia!".

Męskie Granie 2013

Na koncercie finałowym w Żywcu, który odbył się 31 sierpnia 2013 roku. Na scenie wystąpili Katarzyna Nosowska, O.S.T.R., Czesław Śpiewa, Kaliber 44, Myslovitz. Koncert był nawet transmitowany na żywo. Relację obejrzało aż 230 tysięcy widzów. Płyta Męskie Granie 2013, która ukazała się we wrześniu, zdobyła status platynowej. "Jutro jest dziś" było singlem promującym wydarzenie.

Męskie Granie 2014

Koncert finałowy w Żywcu odbył się 29 sierpnia 2014 roku i show ponownie transmitowano na żywo. Tym razem transmisję widziało 250 tysięcy osób, czyli o 20 tysięcy więcej ludzi niż rok wcześniej. Na koncercie wystąpili Łąki Łan, Krzysztof Zalewski, Vavamuffin, SKUBAS, Illusion, BRODKA, Dawid Podsiadło i Męskie Granie Orkiestra. Hymnem Męskiego Grania 2014 był utwór "Elektryczny".

Męskie Granie 2015

Miejsce koncertu finałowego pozostało bez zmian. Odbył się on 29 sierpnia 2015 roku, a na scenie mogliśmy zobaczyć Melę Koteluk, Organka,Jamala, Lao Che, Fisz Emade Tworzywo, Brodkę i innych artystów. Singlem promującym trasę był utwór "Armaty".

Męskie Granie 2016

W 2016 roku udział we wszystkich koncertach wzięło ponad 34 tysiące ludzi. Singlem promującym Męskie Granie 2016 był utwór "Wataha", który zyskał w Polsce sporą popularność. Oprócz najpopularniejszych artystów na trasie po raz pierwszy pojawiła się dodatkowa Scena Ż, gdzie młodzi i utalentowani artyści mieli okazję zaprezentować siebie i swoją twórczość.

Męskie Granie 2017

"Nieboskłon" promował trasę Męskiego Grania 2017. Za tekst odpowiedzialna była Katarzyna Nosowska razem z Organkiem. 26 sierpnia 2017 roku odbył się koncert finałowy, a na scenie wystąpili: GrubSon, Kamp!, Hey, projekt Obywatel G.C. 2.0, Coma, Brodka, Organek oraz Męskie Granie Orkiestra. Transmisję online obejrzało ponad 625 tysięcy ludzi.

Męskie Granie 2018

Frontmenami Męskiego Grania 2018 zostali Kortez, Dawid Podsiadło i Krzysztof Zalewski. Na koncercie finałowym w Żywcu wystąpili Daria Zawiałow, EABS, Illusion, Nosowska, ONA (projekt Organka), Pink Freud 20 lat, Męskie Granie Orkiestra. 

Męskie Granie 2019 odbędzie się już niebawem. Już w maju prawdopodobnie usłyszymy singiel promujący ogólnopolską trasę koncertową. 

Zobacz także: >>Męskie Granie: Skąd wzięła się nazwa i co oznacza?<<

Karolina Woźniak
Tagi: Męskie Granie