28.05.2019 12:48

Trener wokalny Eddiego Van Halena twierdzi, że nie ma bezpiecznego sposobu na śpiewanie metalu

Wiele osób nie raz zastanawiało się, czy istnieje jakaś szkoła, która pomoże aspirującym wokalistom nauczyć się technik wokalnych, które pozwolą na metalowe śpiewanie. Na to pytanie odpowiedział jeden z lepszych trenerów wokalnych.

Peter Strobl o metalowym śpiewaniu
fot: shutterstock.com

Trener wokalny, Peter Strobl, podczas wywiadu z Total Guitar przyznał, że nie ma dobrego sposobu na poprawne śpiewanie ciężkim, metalowym głosem. Nauczyciel współpracował już z Eddiem Van Halenem i jego synem, Wolfgangiem. Strobl wyjaśnił, że śpiewając rocka czy metal, trzeba wziąć poprawkę na to, że niszczymy bardzo delikatny instrument, jakim są struny głosowe i że trzeba bardzo dbać o aparat głosowy.

Trener wokalny Eddiego Van Halena o technice metalowego śpiewu

Nauczyciel przyznał, że wielu trenerów, którzy uczą swoich uczniów metalowego śpiewu, wykazuje lekceważącą postawę:

"

Są tacy, którzy twierdzą, że uczą "rockowego krzyku" czy "metalowego wrzasku" i innych głupstw, jakby istniał jakiś prawidłowy sposób. Rock n' roll to artystyczna forma buntu, więc spójrzmy prawdzie w oczy: nie ma "poprawnego" sposobu na bycie "agresywnym" "

Greta Van Fleet
Greta Van Fleet
Przeczytaj także Nauczyciele wokalu ocenili Gretę Van Fleet [WIDEO]

Zaznaczył również, że zużyte lampy i kondensatory we wzmacniaczu można wymienić, ale głosu niestety nie. Według Petera Strobla należy pogodzić się z tym, że taka technika wokalna po prostu niszczy głos:

"

Przed, w trakcie i po każdym występie powinno się wykonywać ćwiczenia, które będą przeciwdziałać temu, co działo się z głosem podczas koncertów. [...] Nie marnuj czasu, bo nie ma bezpiecznego sposobu na śpiewanie metalu. Musisz krzyczeć, musisz być agresywny i szczerze zbuntowany. Wszystko inne to po prostu bzdury.  "

Zobacz także: Jak nauczycielka śpiewu oceniła wokal Bruce'a Dickinsona

Karolina Woźniak
Tagi: Van Halen Muzyka