05.12.2019 14:22

Clannad na dwóch koncertach w Polsce. Legendarny zespół rusza w pożegnalną trasę

Po 50 latach na scenie legendarna grupa Clannad rusza w pożegnalną trasę koncertowa. Zespół dwukrotnie odwiedzi Polskę. Sprawdź szczegóły koncertów!

Clannad
foto: LFI/Photoshot/REPORTER

Clannad został utworzony w 1970 roku przez rodzeństwo Moya, Ciarána i Pól Brennana oraz ich wujków Noela i Pádraiga Duggana (który niestety zmarł w 2016 roku). Niedługo później zespół liczył już 6 członków, po tym jak dołączyła do niego Enyia Brennan, która w tamtym czasie odnosiła również sukcesy w karierze solowej.

Wielokrotnie nagradzany zespół bez wątpienia zrobił więcej niż jakakolwiek inna grupa, aby przekazać irlandzką muzykę i język irlandzki światowej publiczności. Łącząc elementy tradycyjnej muzyki irlandzkiej i bardziej współczesnego folku, new age i rocka stworzyli wyjątkowo unikalne i eteryczne brzmienie. Połączenie nostalgicznych melodii i hipnotyzującego wokalu jest ponadczasowe i jednocześnie przemawia do światowej publiczności w każdym wieku.

Clannad w Polsce

Po minionej dekadzie, podczas której wydali pięć niezwykle wpływowych i przełomowych albumów, w 1982 roku Clannad zyskał większą rozpoznawalność po nagraniu ścieżki dźwiękowej do serialu telewizyjnego „Harry’s Game”, który poruszał problemy Irlandii Północnej.

Utwór stał się komercyjnym sukcesem po wydaniu go w formie singla, osiągając 2. miejsce na liście najczęściej odtwarzanych utworów radiowych w Irlandii i 5. w Wielkiej Brytanii, otrzymał również nagrodę Ivor Novello oraz został wykorzystany w filmie Patriot Games. Jest to jedyny hit zaśpiewany w całości w języku irlandzkim.

Joe Satriani
Joe Satriani
Przeczytaj także Joe Satriani wystąpi w Polsce w 2020 roku

Oprócz niesamowitych osiągnięć tej ponadczasowej piosenki, w 1984 roku Clannad zdobył nagrodę BAFTA w kategorii „Best Original Television Music” za ścieżkę dźwiękową z albumu „Legend” (stając się pierwszym irlandzkim zespołem, który zwyciężył w tej kategorii), na którym znalazła się muzyka wykorzystana później w serialu Robin Of Sherwood.

W ciągu dwóch dziesięcioleci zespół zdobył nagrodę Grammy („Najlepszy album New Age” za album „Landmarks” z 1999 roku), Billboard Music Award oraz nagrodę BBC 2 Folk Award (za całokształt twórczości).

Clannad współpracował z wieloma różnymi artystami, w tym Brucem Hornsby, Steve Perry, JD Souther, Paul Young i Duke Special, ale jak dotąd do najbardziej udanych kooperacji zaliczają współpracę z ich entuzjastycznym zwolennikiem i fanem, Bono z U2.

Bono z U2 ogłosił, że piosenkarka Moya jest "jednym z największych głosów, jakie ludzkie ucho może doświadczyć", słynny muzyk połączył swoje siły z zespołem w utworze, który nadaje tytuł nadchodzącemu wydawnictwu - "In A Lifetime".

Premiera płyty zaplanowana została na 13 marca 2020.

Clannad w Polsce: Daty, miejsca, bilety

Grupa Clannad zagra w Polsce dwa pożegnalne koncerty:

  • 27 kwietnia - klub Stodoła, Warszawa
  • 28 kwietnia - klub Studio, Kraków
  • 12 maja - klub Stodoła, Warszawa - DODATKOWY KONCERT!

Bilety można kupić na stronie organizatora LiveNation.pl i Ticketmaster.pl

Clannad w Polsce: Dodatkowy koncert

Warszawski koncert zespołu Clannad, zaplanowany na 27 kwietnia 2020 roku został wyprzedany.

W związku z dużym zainteresowaniem zespół ogłasza dodatkowy koncert w Warszawie, który odbędzie się 12 maja 2020 w klubie Stodoła.

Bilety można kupić na stronie organizatora LiveNation.pl i Ticketmaster.pl

Zobacz również: Motionless in White zagra w Polsce w 2020 [DATA, MIEJSCE, BILETY]

Tagi: Koncerty