17.03.2016 10:59

David Gilmour powróci po 45 latach do Pompejów

Dawny muzyk Pink Floyd wystąpi we Włoszech. Niemal pół wieku temu Pink Floyd zarejestrował tam kultowy koncert.

David Gilmour powróci po 45 latach do Pompejów
foto: Photoshot / Reporter / East News

Pompeje - historyczne miasto dawnego imperium rzymskiego, które zostało doszczętnie zniszczone w 79 roku naszej ery w wyniku wybuchu Wezuwiusza. Popiół wulkaniczny pomógł zachować elementy życia codziennego, a nawet ciała ich mieszkańców, co stanowi cenny dokument historyczny. Dla fanów rocka nie mniejszą wartość ma zarejestrowany w rzymskim amfiteatrze koncert „Pink Floyd: Live at Pompeii”.

Występ został zarejestrowany na przestrzeni 4 dni października 1971 roku. 45 lat później David Gilmour powróci do tego miejsca w ramach trasy koncertowej promującej jego ostatnie wydawnictwo, „Rattle That Lock”. To historyczne wydarzenie potwierdził lokalny minister kultury, Dario Franceschini.

"

Osiągnęliśmy porozumienie. Po 45 latach David Gilmour powróci, by zagrać w Pompejach 7 i 8 lipca 2016 roku. "

Wcześniej - bo już 25 czerwca 2016 roku - muzyk odwiedzi w ramach tego samego tournée Wrocław. W setliście występu przygotowanego we współpracy ze Zbigniewem Preisnerem i Leszkiem Możdżerem nie zabraknie z pewnością utworów „Today” i „In Any Tongue”. Koncert będzie transmitowany przez Telewizję Polską.

Pamiętny występ Pink Floyd z 1971 roku został wyreżyserowany przez Adriana Mabena. Grupa wykonała przede wszystkim materiał najnowszej wówczas płyty, „Meddle”. Wydarzenie zapisało się na kartach historii rocka m.in. z uwagi na fakt, że... nie wzięła w nim udziału publiczność. Pierwsze wydanie „Pink Floyd: Live at Pompeii” miało miejsce we wrześniu 1972 roku. Oto fragment tego wydawnictwa:

Koncertówka odcisnęła piętno na wielu artystach, a także doczekała się licznych wznowień. W 2003 roku ukazała się rozszerzona wersja reżyserska na DVD. Do zespołów, które inspirowały się występem w Pompejach, należy m.in. grupa Korn, która w czerwcu 2010 roku zarejestrowała podobne wykonanie w Bakersfield w Kalifornii, promując album „Korn III: Remember Who You Are”.

Wybieracie się na koncert Davida Gilmoura we Wrocławiu?

Jakub Gańko
Tagi: Koncerty David Gilmour