06.03.2017 09:30

Einar Selvik z grupy Wardruna w Krakowie [GALERIA]

5 marca 2017 roku w Teatrze Łaźnia Nowa wystąpił lider Wardruny oraz gość specjalny The Moon & the Nightspirit. Obejrzyjcie zdjęcia z tego wydarzenia.

Einar Selvik z grupy Wardruna w Krakowie [GALERIA]
foto: Romana Makówka / Antyradio.pl

Einar „Kvitrafn” Selvik to norweski muzyk, kompozytor i multiinstrumentalista. Selvik znany jest przede wszystkim z występów w blackmetalowej grupie Gorgoroth, w której pełnił funkcję perkusisty. Muzyk współpracował ponadto z takimi zespołami jak: Dead to This World, Jotunspor, Sigfader, Bak De Syv Fjell, Det Hedenske Folk i Sahg. Jest również założycielem nordycko-etnicznego szamańskiego projektu Wardruna.

Początek kariery muzycznej Einara Selvika związany był z muzyką metalową. Od 2004 roku poświęcił się on całkowicie założonemu przez siebie zespołowi Wardruna. Inspirowane nordyckimi runami kompozycje Wardruny łączą w sobie folk i ambient. Utwory Wardruny zdobyły międzynarodową popularność, gdy zostały wykorzystane w soundtracku serialu Wikingowie”.

W 2016 Einar został poproszony o skomponowanie muzyki na obchody 200-lecia konstytucji norweskiej - tak powstał jego kolejny projekt muzyczny Skuggsja, którą założył wspólnie z Ivarem Bjørnsonem, liderem zespołu Enslaved.

W trakcie koncertu w Łaźni Nowej Einar wykonywał solowo utwory z repertuaru Wadruny oraz nordyckie pieśni ludowe.

Jako gość specjalny na koncercie przed Einarem wystąpiła węgierska formacja pagan The Moon & the Nightspirit. Zespół został założony w 2003 roku przez Ágnes Tóth oraz Mihály Szabó. Od początku działalności jego znakiem rozpoznawczym, poza melodiami inspirowanymi kulturą średniowieczną, był przekaz wizualny, który stanowi dopełnienie przekazu muzycznego.

Na koncertach w Polsce The Moon & the Nightspirit promuje materiał z nowego wydawnictwa Metanoia”, które ukaże się 17 marca 2017 nakładem Prophecy Recordings.

Byliście na krakowskim występie Einara Selvika?

Aleksandra Degórska
Tagi: Koncerty Romana Makówka Galeria