25.05.2016 09:06

Girugamesh w Krakowie [GALERIA]

Jedna z najciekawszych j-rockowych formacji ostatnich lat, japoński zespół Girugamesh, wystapiła 24 maja 2016 w krakowskim Studenckim Centrum Kultury Kwadrat.

Girugamesh w Krakowie [GALERIA]
foto: Romana Makówka / Antyradio.pl

Niestety, po 12 latach muzycznej przygody, zespół kończy swoją działalność. Artyści zdecydowali, że dali od siebie i poświęcili zespołowi wszystko, co mogli, więc jakby na to nie patrzeć, był to ostatni koncert formacji w Polsce. Ich wizyta w krakowskim Kwadracie związana była z wydanym w lutym 2016 roku minialbumem „Chimera”.

Muzycy nie ujawniają jeszcze, czy będą kontynuować karierę muzyczną w innych projektach, nie wiadomo więc kiedy (i czy w ogóle) będzie okazja zobaczyć kogokolwiek z nich na żywo.

Girugamesh należy do wytwórni Maveric. Kiedy zespół zaczynał swoją przygodę ze sceną visual kei, ich muzyka była dość ciężka i mocna. Panowie upodobali sobie mroczne tematy, takie jak wojna, więzienie, kłamstwa czy zdrada. Równie ponury był ich wizerunek - jego znakami rozpoznawczymi stały się czarne garnitury i czarna kredka wokół oczu.

Obecnie muzyka Japończyków ewoluowała, stając się bardziej pozytywna w swoim przekazie, chwytliwą i zawierająca więcej elementów elektronicznych. Pozostało jednak sporo elementów metalcore'u, potężnych riffów i ciężkiego klimatu, dobrze znanego z początków działalności grupy. Satoshi (wokal), Nii (gitara), ShuU (gitara basowa) oraz Ryo (perkusja) pomimo trudnych relacji miedzy sobą, na scenie są genialnie zgraną paczką, rozumiejącą się bez słów i (takie odnosi się wrażenie) czerpiącą masę radości ze wspólnego grania. 

Justyna Kierzkowska
Tagi: Koncerty Romana Makówka Galeria