Gwiazdy Jarocina przypomną dawny klimat festiwalu na wyjątkowym koncercie Był kiedyś Jarocin

Aleksandra Degórska
16.05.2018 11:01
Gwiazdy Jarocina przypomną dawny klimat festiwalu na wyjątkowym koncercie Był kiedyś Jarocin Fot. materiały prasowe/materiały archiwalne zespołu Moskwa

To wydarzenie sprawi, że fani festiwalu w Jarocinie przypomną sobie dawne, dobre czasy. Sprawdźcie, jakie zespoły pojawią się na koncercie Był kiedyś Jarocin.

Muzyczne ikony lat 80. i 90. wystąpią na jednej, klubowej scenie. Kat & Roman Kostrzewski, Proletaryat, Sztywny Pal Azji, The Bill, Moskwa, Ga-Ga, Closterkeller i Zielone Żabki - to za sprawą ich wspólnego koncertu zostanie przywrócony klimat tamtych lat i emocje towarzyszące kolejnym edycjom jarocińskiego festiwalu.

Koncert Był kiedyś Jarocin odbędzie się 24 listopada 2018 roku we wrocławskim klubie A2.

Legendarny Jarocin

Ogólnopolski Przegląd Muzyki Młodej Generacji w Jarocinie, który później przyjął nazwę Festiwal Muzyków Rockowych, powstał w 1980 roku z inicjatywy Waltera Chełstowskiego oraz Jacka Sylwina i z czasem stał się największym wydarzeniem rockowym w całym bloku wschodnim.

Formuła imprezy była prosta: połączenie koncertów ówczesnych gwiazd z konkursowymi przesłuchaniami dla amatorów. Cenzura była bezradna wobec młodych, zbuntowanych artystów, a Jarocin na zawsze stał się synonimem wolności i młodzieńczego buntu, enklawą wolnej myśli i zaangażowanej muzyki. Rok 1984 powszechnie uznaje się za najlepszy w całej historii festiwalu.

foto: materiały prasowe Fot. foto: materiały prasowe

Był kiedyś Jarocin - bilety

Bilety w przedsprzedaży kosztują 80 złotych, zaś w dniu koncertu 100 złotych. Wejściówki można zakupić z systemu Ticketmaster i eBilet.

Kat & Roman Kostrzewski

KAT jest prekursorem rodzimego heavy i thrash metalu. Początek działalności datuje się na rok 1980. Na deskach jarocińskiej sceny grupa stanęła jednak dopiero cztery lata później. By móc wystąpić w konkursie - jak wspominają muzycy - przygotowali na tę okazję nieco bardziej rockowy materiał.

Zespół od razu trafił do złotej ósemki nieoficjalnie zwyciężając w plebiscycie publiczności. W kolejnych latach fani za każdym razem entuzjastycznie przyjmowali występy katowickiej ekipy. Tak, jak podczas imprezy w 1985 roku.

W historii festiwalu najmocniej zapisał się jednak koncert z 1986 roku, podczas którego Kat wystąpił wspólnie z grupą baletową, a Kostrzewski na scenę został wyniesiony w... trumnie. Sześć lat później Kat nagrał podczas festiwalu album koncertowy „Jarocin - Live”.

Moskwa

Grupa Pawła „Gumy” Gumoli to kolejna legenda Festiwalu Muzyków Rockowych w Jarocinie. Set Moskwy podczas koncertu Był kiedyś Jarocin składać się będzie z utworów zagranych podczas występów na Jarocinie 1984 i 1985.

Będą to piosenki, które znalazły się na demo Moskwy z płyty „Nigdy”, czyli repertuar, od którego Moskwa zaczęła swoja karierę muzyczną. Znajdują się na nim takie evergreeny jak: „Nigdy”, „Wstawaj i walcz”, „Powietrza” czy „Piekło na Ziemi” oraz inne numery z najbardziej punkowego okresu grupy.

Zielone Żabki

Tak jak większość grup punkrockowych pochodzących z tamtego okresu, występowała początkowo pod inną nazwą - Nieelektryczna Grupa Muzyczna. W ten skład wchodzili Mirek Malec „Smalec”, Tomasz Gala „Galik”, Marek Miedziński „Mister” i Wojciech Miedziński „Viciu”, dając początkowo wspólne koncerty na rynku w Jarocinie.

Już w 1988 roku odnieśli pierwszy sukces, dzięki głosom publiczności zajęli pierwsze miejsce podczas konkursu jarocińskiego. Zielone Żabki po odebraniu z rąk Romana Rogowieckiego głównej nagrody Złoty kameleon potłukły porcelanową statuetkę rozrzucając ze sceny drobne kawałki w zebrany przed sceną tłum i nie zgodziły się na rejestrację swojego koncertu przez Telewizję Polską.

Sztywny Pal Azji

Podczas festiwalu w Jarocinie w 1986 roku Jarosław Kisiński, Leszek Nowak, Paweł Nazimek, Janusz Deda oraz Andrzej Turek jako Sztywny Pal Azji zakwalifikowali się do złotej dziesiątki zajmując nieoficjalnie drugie miejsce w głosowaniu festiwalowej publiczności. Natomiast piosenka „Nasze reggae” stała się jednym z hymnów imprezy.

Już rok później ukazała się debiutancka płyta zespołu „Europa i Azja” zawierająca takie evergreeny jak „Spotkanie z…”, „Wieża radości, wieża samotności”, „To jest nasza kultura” czy „Kurort”. Podczas Był kiedyś Jarocin zespół przypomni piosenki właśnie z tego albumu.

Closterkeller

W 1988 roku z inicjatywy Przemysława Guryna, Jacka Skiruchy, Tomasza Grochowalskiego i Anji „Orthodox” Sabiniewicz powstał Closterkeller, grupa uznawana za prekursorów rocka gotyckiego w Polsce. Fala sukcesów nadeszła rok później. Najważniejszym była nagroda zdobyta w Jarocinie.

Ga-Ga

Ga-Ga powstała w 1991 w Jaworze na gruzach grupy Zielone Żabki. Liderem zespołu był Mirek Malec „Smalec”. Już rok później Ga-Ga została laureatem festiwalu w Jarocinie, a do historii przeszedł występ transmitowany przez Telewizję Polską. Teksty Smalca wyrażały jego radykalne poglądy społeczne, stały się wyrazem rozczarowania i anarchistycznego buntu przeciwko rodzącemu się systemowi politycznemu.

The Bill

Zespół powstał w 1986 roku w Pionkach z inicjatywy Darka Śmietanki „Kefira” i Darka Stawskiego „Skóry”. Na pierwsze lata działalności składały się głównie próby, koncerty na lokalnych scenach i częste zmiany składu. Dopiero w 1992 roku, gdy The Bill stał się triem został zaproszony do Jarocina i zdobył tam nagrodę publiczności.

To początek nowego etapu w życiu zespołu, który podpisał kontrakt z dużą firmą fonograficzną Polton (dwa lata później Polton przeistaczył się w Warner Music Polska) i wydał „The Biut”, swoją najpopularniejszą płytę.

Proletaryat

Proletaryat po raz pierwszy wystąpił w Jarocinie w 1988 roku, ale bez powodzenia. Dopiero drugie podejście, rok później, przyniosło im niemal wszystkie nagrody: publiczności, organizatorów i dziennikarzy. Wszystkim spodobała się prosta muzyka gitarowa, mocno osadzona w tradycji punk rocka lat 70. okraszona tekstami Tomka „Oleja” Olejnika trafnie opisującymi problemy, z jakimi borykają się szarzy, zwyczajni ludzie.

Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.