16.05.2018 11:01

Gwiazdy Jarocina przypomną dawny klimat festiwalu na wyjątkowym koncercie Był kiedyś Jarocin

To wydarzenie sprawi, że fani festiwalu w Jarocinie przypomną sobie dawne, dobre czasy. Sprawdźcie, jakie zespoły pojawią się na koncercie Był kiedyś Jarocin.

Zespół Moskwa
foto: materiały prasowe/materiały archiwalne zespołu Moskwa

Muzyczne ikony lat 80. i 90. wystąpią na jednej, klubowej scenie. Kat & Roman Kostrzewski, Proletaryat, Sztywny Pal Azji, The Bill, Moskwa, Ga-Ga, Closterkeller i Zielone Żabki - to za sprawą ich wspólnego koncertu zostanie przywrócony klimat tamtych lat i emocje towarzyszące kolejnym edycjom jarocińskiego festiwalu.

Koncert Był kiedyś Jarocin odbędzie się 24 listopada 2018 roku we wrocławskim klubie A2.

Legendarny Jarocin

Ogólnopolski Przegląd Muzyki Młodej Generacji w Jarocinie, który później przyjął nazwę Festiwal Muzyków Rockowych, powstał w 1980 roku z inicjatywy Waltera Chełstowskiego oraz Jacka Sylwina i z czasem stał się największym wydarzeniem rockowym w całym bloku wschodnim.

Formuła imprezy była prosta: połączenie koncertów ówczesnych gwiazd z konkursowymi przesłuchaniami dla amatorów. Cenzura była bezradna wobec młodych, zbuntowanych artystów, a Jarocin na zawsze stał się synonimem wolności i młodzieńczego buntu, enklawą wolnej myśli i zaangażowanej muzyki. Rok 1984 powszechnie uznaje się za najlepszy w całej historii festiwalu.

Był kiedyś Jarocin

Był kiedyś Jarocin - bilety

Bilety w przedsprzedaży kosztują 80 złotych, zaś w dniu koncertu 100 złotych. Wejściówki można zakupić z systemu Ticketmaster i eBilet.

Kat & Roman Kostrzewski

KAT jest prekursorem rodzimego heavy i thrash metalu. Początek działalności datuje się na rok 1980. Na deskach jarocińskiej sceny grupa stanęła jednak dopiero cztery lata później. By móc wystąpić w konkursie - jak wspominają muzycy - przygotowali na tę okazję nieco bardziej rockowy materiał.

Zespół od razu trafił do złotej ósemki nieoficjalnie zwyciężając w plebiscycie publiczności. W kolejnych latach fani za każdym razem entuzjastycznie przyjmowali występy katowickiej ekipy. Tak, jak podczas imprezy w 1985 roku.

W historii festiwalu najmocniej zapisał się jednak koncert z 1986 roku, podczas którego Kat wystąpił wspólnie z grupą baletową, a Kostrzewski na scenę został wyniesiony w... trumnie. Sześć lat później Kat nagrał podczas festiwalu album koncertowy „Jarocin - Live”.

Moskwa

Grupa Pawła „Gumy” Gumoli to kolejna legenda Festiwalu Muzyków Rockowych w Jarocinie. Set Moskwy podczas koncertu Był kiedyś Jarocin składać się będzie z utworów zagranych podczas występów na Jarocinie 1984 i 1985.

Będą to piosenki, które znalazły się na demo Moskwy z płyty „Nigdy”, czyli repertuar, od którego Moskwa zaczęła swoja karierę muzyczną. Znajdują się na nim takie evergreeny jak: „Nigdy”, „Wstawaj i walcz”, „Powietrza” czy „Piekło na Ziemi” oraz inne numery z najbardziej punkowego okresu grupy.

Zielone Żabki

Tak jak większość grup punkrockowych pochodzących z tamtego okresu, występowała początkowo pod inną nazwą - Nieelektryczna Grupa Muzyczna. W ten skład wchodzili Mirek Malec „Smalec”, Tomasz Gala „Galik”, Marek Miedziński „Mister” i Wojciech Miedziński „Viciu”, dając początkowo wspólne koncerty na rynku w Jarocinie.

Już w 1988 roku odnieśli pierwszy sukces, dzięki głosom publiczności zajęli pierwsze miejsce podczas konkursu jarocińskiego. Zielone Żabki po odebraniu z rąk Romana Rogowieckiego głównej nagrody Złoty kameleon potłukły porcelanową statuetkę rozrzucając ze sceny drobne kawałki w zebrany przed sceną tłum i nie zgodziły się na rejestrację swojego koncertu przez Telewizję Polską.

Sztywny Pal Azji

Podczas festiwalu w Jarocinie w 1986 roku Jarosław Kisiński, Leszek Nowak, Paweł Nazimek, Janusz Deda oraz Andrzej Turek jako Sztywny Pal Azji zakwalifikowali się do złotej dziesiątki zajmując nieoficjalnie drugie miejsce w głosowaniu festiwalowej publiczności. Natomiast piosenka „Nasze reggae” stała się jednym z hymnów imprezy.

Już rok później ukazała się debiutancka płyta zespołu „Europa i Azja” zawierająca takie evergreeny jak „Spotkanie z…”, „Wieża radości, wieża samotności”, „To jest nasza kultura” czy „Kurort”. Podczas Był kiedyś Jarocin zespół przypomni piosenki właśnie z tego albumu.

Closterkeller

W 1988 roku z inicjatywy Przemysława Guryna, Jacka Skiruchy, Tomasza Grochowalskiego i Anji „Orthodox” Sabiniewicz powstał Closterkeller, grupa uznawana za prekursorów rocka gotyckiego w Polsce. Fala sukcesów nadeszła rok później. Najważniejszym była nagroda zdobyta w Jarocinie.

Ga-Ga

Ga-Ga powstała w 1991 w Jaworze na gruzach grupy Zielone Żabki. Liderem zespołu był Mirek Malec „Smalec”. Już rok później Ga-Ga została laureatem festiwalu w Jarocinie, a do historii przeszedł występ transmitowany przez Telewizję Polską. Teksty Smalca wyrażały jego radykalne poglądy społeczne, stały się wyrazem rozczarowania i anarchistycznego buntu przeciwko rodzącemu się systemowi politycznemu.

The Bill

Zespół powstał w 1986 roku w Pionkach z inicjatywy Darka Śmietanki „Kefira” i Darka Stawskiego „Skóry”. Na pierwsze lata działalności składały się głównie próby, koncerty na lokalnych scenach i częste zmiany składu. Dopiero w 1992 roku, gdy The Bill stał się triem został zaproszony do Jarocina i zdobył tam nagrodę publiczności.

To początek nowego etapu w życiu zespołu, który podpisał kontrakt z dużą firmą fonograficzną Polton (dwa lata później Polton przeistaczył się w Warner Music Polska) i wydał „The Biut”, swoją najpopularniejszą płytę.

Proletaryat

Proletaryat po raz pierwszy wystąpił w Jarocinie w 1988 roku, ale bez powodzenia. Dopiero drugie podejście, rok później, przyniosło im niemal wszystkie nagrody: publiczności, organizatorów i dziennikarzy. Wszystkim spodobała się prosta muzyka gitarowa, mocno osadzona w tradycji punk rocka lat 70. okraszona tekstami Tomka „Oleja” Olejnika trafnie opisującymi problemy, z jakimi borykają się szarzy, zwyczajni ludzie.

Aleksandra Degórska
Tagi: Koncerty