18.07.2018 13:12

Iced Earth, Horrorscope i Chainsaw w Krakowie [GALERIA]

Iced Earth wystąpił 16 lipca 2018 w krakowskim klubie Kwadrat oraz dzień później 17 lipca 2018 w warszawskiej Progresji. Zespół ze Stanów Zjednoczonych przyjechał do naszego kraju promować swój ostatni krążek „Incorruptible”. Zobaczcie naszą relację i galerię z Krakowa.

Iced Earth, Horrorscope i Chainsaw w Krakowie [GALERIA]
foto: Romana Makówka / Antyradio.pl

Dokładnie 30 lat temu zaczęła się, trwająca do dziś historia Iced Earth. Zespołu, który wspaniale opowiada historie związane z dawnymi kulturami, historią Stanów Zjednoczonych, mitologiami, wojnami. Przed powstaniem Iced Earth przez kilka lat Jon Schaffer tworzył muzykę pod nazwą Purgatory.

Kariera Iced Earth miała kilka etapów. Początkowy obejmuje pierwszą demówkę oraz albumy imienny i „Night Of The Stormrider”. Po drugiej płycie Jon toczył boje z wytwórnią o pieniądze, a gdy boje się zakończyły, powrócił z albumem „Burnt Offerings”. Na nim poznaliśmy wokalistę Matthew Barlowa.

Matt po raz pierwszy odszedł w 2003 roku, powrócił w 2007, by znów odejść cztery lata później. Jednym z jego następców był Tim „Ripper” Owens, z którym Iced Earth nagrał płytę „The Glorious Burden” z udziałem praskich filharmoników. To także jedno z większych artystycznych osiągnięć grupy.

Jon prowadzi zespół twardą ręką, dlatego wielokrotnie zmieniał muzyków. Od 2016 roku skład Iced Earth pozostaje niezmienny. Wokalistą już siódmy rok jest Stu Block. Z nim kapela nagrała trzy płyty studyjne. Ostatnią z nich jest wydana w 2017 roku „Incorruptible”, którą Amerykanie promują w Polsce. Do naszego kraju zawitali po siedmioletniej przerwie, ale za to na dwa występy.

Także w 1997 roku rozpoczęła się historia chorzowskiej załogi Horrorscope. Dorobek wydawniczy grupy to sześć albumów studyjnych. Duże uznanie, również poza granicami Polski, zdobyła płyta „The Crushing Design” z 2005 roku. W 2017 roku, po trzech latach od premiery płyty „Delicioushell” ukazało się kolejne i jak na razie ostatnie wydawnictwo Horrorscope, „Altered Worlds Practice”. Płyta powstała w ZED Studio pod okiem Tomasza Zalewskiego, a wydała ją krakowska Defense Records. Oprócz autorskich kompozycji zespół zamieścił na „Altered Worlds Practice” cover „Wolverine Blues” legendy szwedzkiego death metalu, Entombed.

Bydgoski Chainsaw powstał ponad 20 lat temu i jest jedną z najdłuższych stażem polskich formacji heavymetalowych. Zespół dowodzony przez wokalistę Macieja "Maxxa" Koczorowskiego odpowiada za jedną z najciekawszych polskich płyt w tym gatunku, wydaną w 2005 roku „The Journey Into The Heart Of Darkness”. W kolejnych latach ukazały się jeszcze trzy płyty: „A Sin Act” (2006), „Acoustic Strings Quartet” (2008) i „Evilution” (2009), a później Chainsaw zniknął ze sceny, by powrócić na nią w 2011 roku.

Od czasu wznowienia działalności Chainsaw doczekał się chociażby DVD, na którym znalazł się jubileuszowy koncert z okazji 15-lecia istnienia „Live XV”, jak również dwa materiały studyjne - „War Of Words” oraz „The Last Crusade” z 2017 roku, który promuje podczas koncertów z Horrorscope i Iced Earth.

Romana Makówka
Tagi: Koncerty Romana Makówka Galeria