23.08.2018 16:59

Ihsahn (Emperor) zagra dwa solowe koncerty w Polsce w 2018

Lider jednego z najważniejszych zespołów w historii black metalu wystąpi tej jesieni we Wrocławiu i Warszawie.

Ihsahn (Emperor) zagra dwa solowe koncerty w Polsce w 2018
foto: Romana Makówka/Antyradio.pl

Vegard Sverre Tveitan znany jest fanom metalu pod pseudonimem Ihsahn. W 1991 wraz z perkusistą Thomasem „Samothem” Haugenem założył w miejscowości Notodden w Norwegii zespół Emperor. Należał on do najważniejszych wykonawców norweskiej sceny blackmetalowej obok Burzum, Mayhem i Darkthrone. Przez 10 pierwszych lat działalności Emperor nagrał cztery albumy studyjne. Najważniejszymi były debiutancki „In The Nightside Eclipse” z 1994 i „Anthems to the Welkin At Dusk” z 1997, zaliczane do kamieni milowych gatunku.

Zespół rozwiązał się w 2001, ale w kolejnych latach pojawiał się i znikał w bardzo nieregularnym rytmie. Ihsahn skupiał się odtąd przede wszystkim na karierze solowej – pod swoim pseudonimem wydał 7 albumów studyjnych, z których pierwszym był „The Adversary” z 2006. Ostatnim jak na razie solowym albumem Vegarda jest „Àmr”, który ukazał się 4 maja 2018. Solowa twórczość Norwega zaliczana jest do black metalu i metalu progresywnego.

Ihsahn – koncerty w Polsce

Ihsahn zagra jesienią 2018 dwa solowe koncerty w Polsce. Wystąpi 13 listopada 2018 w klubie Pralnia we Wrocławiu i 14 listopada 2018 w klubie Progresja w Warszawie. Supportami będą australijska grupa progmetalowa Ne Obliviscaris oraz wykonujący instrumentalny rock, norweski zespół Astrosaur.

Bilety w cenie 85 zł (przedsprzedaż) i 100 zł (w dniu koncerty) są już dostępne na sklep.knockoutprod.net. Organizatorem koncertów jest KnockOut Productions.

Ihsahn (Emperor): wywiad dla Antyradio.pl

Przy okazji koncertu Emperora na Metalmanii 2018 w Katowicach, która odbyła się 7 kwietnia 2018, Ihsahn udzielił wywiadu specjalnie dla Antyradio.pl. Opowiedział nam m.in. o szansach na nową płytę swojego legendarnego zespołu.

Maciej Koprowicz
Tagi: Koncerty Emperor