08.09.2017 15:47

Irek Wereński wskazał 5 ulubionych utworów Kultu

Sprawdźcie, które kompozycje ceni sobie najbardziej basista kapeli.

Irek Wereński wskazał 5 ulubionych utworów Kultu
foto: Romana Makówka / Antyradio.pl

Irek „Jeżyk” Wereński, basista zespołu Kult, uchylił rąbka tajemnicy i zdradził nam które piosenki zespołu należą do jego ulubionych. Jeden z ojców polskiego punka, grał z Kazikiem Staszewskim w jego pierwszym zespole Poland, zaś w 1986 roku trafił na stałe do Kultu, w którym oprócz Kazika jest muzykiem z najdłuższym stażem. Genialny basista ma na swoim koncie także współprace z Brygadą Kryzys, z którą nagrał legendarny „czarny album”.

Irek jest również odpowiedzialny za „Polskę”, utwór, którzy fani uznają za nieformalny hymn Kultu. Jego basy dały początek także innym Kultowym do dziś utworom, jak choćby „Onyx” i „Na zachód”. Wereński współpracował również z zespołami Kryzys, Kanał i Jakoś to będzie. Na swoim koncie ma dwa filmowe epizody. Zagrał u Grzegorza Lipca w filmie „8 w poziomie", a także u Władka Sikory w „Baśni o ludziach stąd".

Oto jego ulubione utwory Kultu:

1. „Na zachód”

2. „Generał Ferreiraz/Rząd oficjalny

3. „Patrz!

4. „Oni chcą ciebie

5. „Kurwy wędrowniczki

W tym roku mija dokładnie 35 lat od scenicznego debiutu Kultu. Zespół powstał w lutym 1982 roku w Warszawie, natomiast pierwszy koncert odbył się w lipcu w tamtejszym klubie Remont. Kultywując nową świecką tradycję, ekipa Kazika wyrusza na kolejną Trasę Pomarańczowa, zwana także przez niektórych Trasą Październikową. Tournée obejmuje 17 miejscowości, wśród których znajdziemy m.in. największe miasta w Polsce, ale nie tylko. Zespół zagra również w Londynie i Hadze.

Antyradio.pl zaprasza szczególnie na krakowski koncert grupy. Już 22 października 2017 Kult wystąpi w krakowskim Teatrze Łaźnia Nowa. Bilety dostępne są w przedsprzedaży, w cenie 60zł, zaś w dniu koncertu 70zł. Organizator przewidział również nienumerowane miejsca siedzące VIP, w cenie 100zł. Antyradio.pl jest patronem medialnym koncertu.

foto: materiały prasowe
Romana Makówka
Tagi: #Koncerty #Kult