Jest ratunek dla koncertów w trakcie pandemii? Nowe rozwiązanie pojawiło się w Wielkiej Brytanii

22.02.2021 15:09
Koncert Fot. Shutterstock

Naukowcy pracują nad szybkim testem na obecność koronawirusa. Specjalistom udało się stworzyć 5-minutowy test, który ma być nadzieją dla klubów i teatrów.

Wielka Brytania prężnie szuka rozwiązania dotyczącego przywrócenia do życia masowych wydarzeń kulturalnych i sportowych. Jak donosi HuffPost UK, w kraju pojawił się nowy test na obecność koronawirusa, który daje nadzieje, że wkrótce otworzą się kluby i teatry, a wydarzenia sportowe znów będziemy mogli oglądać także na żywo.

Koncerty w trakcie pandemii. Jest ratunek dla klubów?

Test opracowała firma biotechnologiczna Avacta z Yorkshire. Ma on dawać dokładne wyniki zaledwie po 5 minutach od wykonania testu (maksymalny czas oczekiwania to podobno 10 miut). Podobne rozwiązania pojawiły się na rynku już wcześniej, jednak ich wiarygodność i skuteczność była znacznie niższa, a czas oczekiwania dłuższy.

Polecamy

Boris Johnson, premier Wielkiej Brytanii opowiedział, jak duże znaczenie dla gospodarki światowej mogą mieć takie testy.

Testy pomogą przy sprawach najtrudniejszych do rozgryzienia. Teatry, kluby nocne - wielu obszarów gospodarki nie mogliśmy rozmrozić przez ostatni rok.

Mówi się, że jeśli odpowiednie organy zatwierdzą test Avacta, będzie on gotowy do wprowadzenia w masowym stosowaniu w całej Wielkiej Brytanii już na początku kwietnia. Gdy metoda się sprawdzi, wkrótce testy mogą trafić także do innych krajów.

Test wypróbowano na pacjentach w hiszpańskim szpitalu. Badania wykazały, że posiada on czułość około 96,7% w przypadkach wysokiego poziomu wiremii. W podobnych warunkach poprzedni szybki test (30-minutowy) osiągał czułość o wartości 78,3%.

Polecamy
Joanna Chojnacka
Joanna Chojnacka Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.