Jurek Owsiak: Czy policjanci na Pol’And’Rock Festival będą mieli gaz łzawiący?

Maciej Koprowicz
27.07.2018 14:22
Jurek Owsiak: Czy policjanci na Pol’And’Rock Festival będą mieli gaz łzawiący? Fot. Ryszard Godlewski/Reporter/EAST NEWS

Organizator dawnego Przystanku Woodstock jest zaniepokojony ostatnimi wydarzeniami w Warszawie, gdzie policja użyła przeciw protestującym gazu łzawiącego. 

26 lipca 2018 w trakcie protestu pod Pałacem Prezydenckim w Warszawie przeciwko reformom sądownictwa, wprowadzanym przez Prawo i Sprawiedliwość, doszło do przepychanek demonstrantów z policją. Funkcjonariusze użyli gazu łzawiącego, jak twierdzą świadkowie incydentu – z bardzo bliskiej odległości.

Wydarzenia w Warszawie odbiły się głośnym echem w polskich mediach. Głos w tej sprawie zabrał również Jerzy Owsiak, prezes Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i organizator Pol’And’Rock Festival (dawniej Przystanku Woodstock) w Kostrzynie nad Odrą.

Szef festiwalu zastanawia się, czy policjanci z Kostrzyna nad Odrą, których zadaniem będą ewentualne interwencje w trakcie imprezy, również będą mieli na wyposażeniu gaz łzawiący. Wystosował na swoim profilu na Facebooku otwarte zapytanie do Komendanta Miejskiego Policji w Gorzowie Wielkopolskim, który wystawił opinię o podwyższonym ryzyku Pol’And’Rock Festival.

Czy policjanci na Pol'And'Rock Festival będą mieli gaz łzawiący?

Jurek Owsiak napisał:

Panie Komendancie,
w związku z Pana opinią o podwyższonym ryzyku dla Pol'and'Rock Festival, który odbędzie się w dniach 2-3-4 sierpnia w Kostrzynie n. Odrą, mam do Pana bardzo ważne pytanie związane z bezpieczeństwem na Festiwalu. Czy funkcjonariusze policji oddziałów prewencyjnych, którzy będą zgromadzeni w Kostrzynie n. Odrą, będą wyposażeni w gaz łzawiący? Jeżeli tak to proszę przedstawić nam, organizatorom, informacje dotyczące procedur związanych z jego użyciem. Ma to związek z wydarzeniami jakie miały miejsce wczoraj pod Pałacem Prezydenckim 
w Warszawie.
Nasz Festiwal to także ogromne zgromadzenie obywateli z całego kraju oraz przyjaciół tego Festiwalu, którzy przyjeżdżają do nas z całego świata. Ponieważ może nastąpić diametralnie różna ocena tego, co się na Festiwalu dzieje przez Pana i przeze mnie jako organizatora, chcielibyśmy być wcześniej przygotowani na wszelkiego rodzaju sytuacje związane z ewentualną interwencją oddziałów policyjnych na Festiwalu.
Nadmieniam, że po dzień dzisiejszy nie otrzymaliśmy odpowiedzi na nasze zażalenie dotyczące wydania przez Pana opinii o podwyższonym ryzyku dla tegorocznej edycji Festiwalu. 
Jerzy Owsiak

Pol’And’Rock 2018 – kto zagra?

Na tegorocznej edycji imprezy, pierwszą pod nową nazwą Pol’And’Rock Festival, wystąpią m.in. Judas Priest, Goo Goo Dolls, Soulfly, Gojira, Arch Enemy, Booze & Glory, In Flames i Frank Carter & The Rattlesnakes.

Maciej Koprowicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.