Kat & Roman Kostrzewski, Turbo i Alastor w krakowskim klubie Kwadrat [GALERIA]

Kamil Kacperski
18.02.2018 15:25
Kat & Roman Kostrzewski, Turbo i Alastor w krakowskim klubie Kwadrat [GALERIA] Fot. Romana Makówka/ Antyradio.pl

17 lutego 2018 roku na deskach krakowskiego klubu Kwadrat wystąpili giganci polskiego metalu - Kat & Roman Kostrzewski, Turbo oraz Alastor. Sprawdźcie jak zespoły prezentowały się w akcji. 

Alastor (z mitologii starożytnej Grecji: żądny zemsty duch zamordowanego) powstał w Kutnie, w 1986 roku. Tworzyli go wówczas: Waldemar Osiecki - gitara, Mariusz Matuszewski - gitara, Grzegorz Frydrysiak - bas, Sławomir Bryłka - perkusja oraz Robert Stankiewicz - wokal. Zespół ma na swoim koncie występy na wszystkich większych festiwalach metalowych oraz rockowych: Metal Battle, Metalmania, FMR Jarocin, Rock Festiwal Węgorzewo, Strash'ydło w Ciechanowie, Mayday Festiwal, Dramma, Wojna z Trzema Schodami, Summer Dying Loud, Rock&Rose Fest, Hunter Fest i wiele innych.

Na przełomie 2016 i 2017 r. doszło do zmian składu - odeszli Szycha oraz Metys, ale wrócił Naho. 26 sierpnia 2017 r., podczas Rock&Rose Fest Kutno organizowanego co roku m.in. przez Alastor, zespół świętował swoje 30 urodziny. Na scenie pojawili się byli członkowie zespołu, a także doszło do historycznego wykonania utworu „Nieprawdopodobne” w składzie, który pamiętają pierwsi fani - z Osą, Frycem i Stonkiem. Parę miesięcy później pojawił się również nowy basista - Wojtek "Wojtomierz" Milewski.

Turbo

TURBO to czołowy przedstawiciel polskiej sceny heavy metalowej założony w Poznaniu w roku 1980, którego liderem jest wybitny polski gitarzysta Wojciech Hoffmann. Zespół okrzyknięty mianem kultowej formacji na polskiej scenie muzycznej, z racji dorobku artystycznego, aktywności koncertowej jak i wielu przebojów w tym najważniejszych w polskiej muzyce rockowej takich jak: „Dorosłe Dzieci”, „Smak ciszy”, „Wszystko będzie OK”. Przeboje te wyniosły zespół na szczyt sławy i od lat są wizytówką poznańskiej formacji czyniąc ją rozpoznawalną wśród kilku pokoleniowej publiczności.

Zespół ma w dorobku 19 płyt (w tym 12 pełnowymiarowych albumów studyjnych, 4 albumy anglojęzyczne  i 3 koncertowe wydawnictwa DVD).  Ostatnie wydawnictwo studyjne  zespołu zat. Piąty Żywioł”, zostało uznane przez dziennikarzy i czytelników wydawnictwa „Metal Hammer” za Album Roku 2013.
Dwa krążki zespołu „Awatar” i „Strażnik Światła” otrzymały odpowiednio w 2001 i w 2010 roku nominacje do prestiżowej nagrody Fryderyków w kategorii Album roku-heavy metal. Obecnie zespół jest w trakcie nagrań trzynastego albumu studyjnego, którego premiera odbędzie się jesienią 2018 roku.

Kat & Roman Kostrzewski

Początek działalności kultowego, najważniejszego polskiego zespołu thrash metalowego datuje się na rok 1980. Do chwili wydania debiutanckiego singla  „Ostatni tabor/ Noce Szatana”, grupa zdobywała swe szlify podczas sesji nagraniowych dla PR Katowice ( dzięki sesji zespół zaistniał na antenie stacji radiowych w kraju), jak również biorąc też udział w wielu festiwalach rockowych. Ukoronowaniem swej dotychczasowej pracy było zwycięstwo w plebiscycie publiczności na największym w latach 80-90-tych XX w Festiwalu Rockowym Muzyków Młodej Generacji Jarocin 81’. Popularność singla w mediach zaowocowała dłuższa trasa koncertowa u boku fińskiej grupy HANOI ROCKS. Zespół zyskuje wtedy znakomite recenzje czego skutkiem było nagranie debiutanckiego albumu „Metal and hell” dla belgijskiej firmy Ambush Records (maj 1986 roku) i jej polskiej wersji pt: „666” wydanej przez Klub Płytowy „Razem”. Było to prekursorskie wydawnictwo dla polskiego thrash metalu.

Rok 2013 to rok, w którym zespół wraz z fanami obchodził 33 urodziny grając od Morza po Tatry i od wschodu po zachód kraju naszego jedynego. 
„Rarities” to najnowsze ( wydane w listopadzie 2013 r. ) jak i przekornie najstarsze wydawnictwo zespołu. Płyta zawiera bowiem utwory zarejstrowane w latach 80-tych, a nigdy dotąd niepublikowane. Uwieńczeniem tego krążka jest trasa koncertowa „Rarities tour 2014”, na której zaprezentowana była spora część materiału pochodzącego z tej płyty. W tym też roku zespół pokusił się o nagranie swoich utworów w wersji akustycznej, co poskutkowalo nowym wydawnictwem pt. „Buk- akustycznie”. 

W 2015 roku, idąc w ślad światowych trendów, jak i ulegając po trosze podszeptom Fanów zespół ponownie nagrał, w nowych aranżacjach swój pierwszy materiał zatytułowany „666”. Płyta bardzo dobrze przyjęta na rynku muzycznym obfitowała dużą ilością koncertów ją promujących.
W międzyczasie nastąpiła zmiana gitarzysty w zespole. W miejsce Piotra Radeckiego wstąpił Jacek Hiro z którym KAT & RK jest już na półmetku przygotowań nowego autorskiego albumu.

Kamil Kacperski Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.