18.02.2018 15:25

Kat & Roman Kostrzewski, Turbo i Alastor w krakowskim klubie Kwadrat [GALERIA]

17 lutego 2018 roku na deskach krakowskiego klubu Kwadrat wystąpili giganci polskiego metalu - Kat & Roman Kostrzewski, Turbo oraz Alastor. Sprawdźcie jak zespoły prezentowały się w akcji. 

Kat & Roman Kostrzewski, Turbo i Alastor w krakowskim klubie Kwadrat [GALERIA]
foto: Romana Makówka/ Antyradio.pl

Alastor (z mitologii starożytnej Grecji: żądny zemsty duch zamordowanego) powstał w Kutnie, w 1986 roku. Tworzyli go wówczas: Waldemar Osiecki - gitara, Mariusz Matuszewski - gitara, Grzegorz Frydrysiak - bas, Sławomir Bryłka - perkusja oraz Robert Stankiewicz - wokal. Zespół ma na swoim koncie występy na wszystkich większych festiwalach metalowych oraz rockowych: Metal Battle, Metalmania, FMR Jarocin, Rock Festiwal Węgorzewo, Strash'ydło w Ciechanowie, Mayday Festiwal, Dramma, Wojna z Trzema Schodami, Summer Dying Loud, Rock&Rose Fest, Hunter Fest i wiele innych.

Na przełomie 2016 i 2017 r. doszło do zmian składu - odeszli Szycha oraz Metys, ale wrócił Naho. 26 sierpnia 2017 r., podczas Rock&Rose Fest Kutno organizowanego co roku m.in. przez Alastor, zespół świętował swoje 30 urodziny. Na scenie pojawili się byli członkowie zespołu, a także doszło do historycznego wykonania utworu „Nieprawdopodobne” w składzie, który pamiętają pierwsi fani - z Osą, Frycem i Stonkiem. Parę miesięcy później pojawił się również nowy basista - Wojtek "Wojtomierz" Milewski.

Turbo

TURBO to czołowy przedstawiciel polskiej sceny heavy metalowej założony w Poznaniu w roku 1980, którego liderem jest wybitny polski gitarzysta Wojciech Hoffmann. Zespół okrzyknięty mianem kultowej formacji na polskiej scenie muzycznej, z racji dorobku artystycznego, aktywności koncertowej jak i wielu przebojów w tym najważniejszych w polskiej muzyce rockowej takich jak: „Dorosłe Dzieci”, „Smak ciszy”, „Wszystko będzie OK”. Przeboje te wyniosły zespół na szczyt sławy i od lat są wizytówką poznańskiej formacji czyniąc ją rozpoznawalną wśród kilku pokoleniowej publiczności.

Zespół ma w dorobku 19 płyt (w tym 12 pełnowymiarowych albumów studyjnych, 4 albumy anglojęzyczne  i 3 koncertowe wydawnictwa DVD).  Ostatnie wydawnictwo studyjne  zespołu zat. Piąty Żywioł”, zostało uznane przez dziennikarzy i czytelników wydawnictwa „Metal Hammer” za Album Roku 2013.
Dwa krążki zespołu „Awatar” i „Strażnik Światła” otrzymały odpowiednio w 2001 i w 2010 roku nominacje do prestiżowej nagrody Fryderyków w kategorii Album roku-heavy metal. Obecnie zespół jest w trakcie nagrań trzynastego albumu studyjnego, którego premiera odbędzie się jesienią 2018 roku.

Kat & Roman Kostrzewski

Początek działalności kultowego, najważniejszego polskiego zespołu thrash metalowego datuje się na rok 1980. Do chwili wydania debiutanckiego singla  „Ostatni tabor/ Noce Szatana”, grupa zdobywała swe szlify podczas sesji nagraniowych dla PR Katowice ( dzięki sesji zespół zaistniał na antenie stacji radiowych w kraju), jak również biorąc też udział w wielu festiwalach rockowych. Ukoronowaniem swej dotychczasowej pracy było zwycięstwo w plebiscycie publiczności na największym w latach 80-90-tych XX w Festiwalu Rockowym Muzyków Młodej Generacji Jarocin 81’. Popularność singla w mediach zaowocowała dłuższa trasa koncertowa u boku fińskiej grupy HANOI ROCKS. Zespół zyskuje wtedy znakomite recenzje czego skutkiem było nagranie debiutanckiego albumu „Metal and hell” dla belgijskiej firmy Ambush Records (maj 1986 roku) i jej polskiej wersji pt: „666” wydanej przez Klub Płytowy „Razem”. Było to prekursorskie wydawnictwo dla polskiego thrash metalu.

Rok 2013 to rok, w którym zespół wraz z fanami obchodził 33 urodziny grając od Morza po Tatry i od wschodu po zachód kraju naszego jedynego. 
„Rarities” to najnowsze ( wydane w listopadzie 2013 r. ) jak i przekornie najstarsze wydawnictwo zespołu. Płyta zawiera bowiem utwory zarejstrowane w latach 80-tych, a nigdy dotąd niepublikowane. Uwieńczeniem tego krążka jest trasa koncertowa „Rarities tour 2014”, na której zaprezentowana była spora część materiału pochodzącego z tej płyty. W tym też roku zespół pokusił się o nagranie swoich utworów w wersji akustycznej, co poskutkowalo nowym wydawnictwem pt. „Buk- akustycznie”. 

W 2015 roku, idąc w ślad światowych trendów, jak i ulegając po trosze podszeptom Fanów zespół ponownie nagrał, w nowych aranżacjach swój pierwszy materiał zatytułowany „666”. Płyta bardzo dobrze przyjęta na rynku muzycznym obfitowała dużą ilością koncertów ją promujących.
W międzyczasie nastąpiła zmiana gitarzysty w zespole. W miejsce Piotra Radeckiego wstąpił Jacek Hiro z którym KAT & RK jest już na półmetku przygotowań nowego autorskiego albumu.

Kamil Kacperski
Tagi: Koncerty Turbo Kat & Roman Kostrzewski