Kobranocka, Róże Europy i Sztywny Pal Azji w Krakowie [GALERIA]
Robert Skowronski
28.02.2016 10:54
Kobranocka, Róże Europy i Sztywny Pal Azji w Krakowie [GALERIA] Fot. Romana Makówka / Antyradio.pl

Trzy muzyczne ikony lat 80. na jednej, klubowej scenie. Sztywny Pal Azji, Róże Europy i Kobranocka to za sprawą ich wspólnego koncertu na chwilę powrócił klimat jarocińskiego festiwalu. Zobaczcie nasze zdjęcia z tego wydarzenia.

Tych kapel nikomu nie trzeba przedstawiać, a ich hity śpiewane są do dziś. W zasadzie można by rzec, że numery takie jak „Kocham Cie jak Irlandię”, „Wieża radości, wieża samotności” czy „Jedwab” na stałe wpisały się do kanonu polskiej muzyki i świadomości Polaków. To kawał historii - dla jednych wspomnienie młodzieńczego buntu (przez pół mojej osiemnastaki wałkowana była płyta „Poganie! Kochaj i obrażaj”), dla innych, może nieco młodszych, muzyka z którą rośli od kołyski.

Niezorientowanym muszę przypomnieć, że w czasach gdy te zespoły zapełniały stadiony i były na absolutnym topie, nie było internetu, Youtube'a i telefonów komórkowych. Twórczość kapel niosła się za sprawą przegrywanych na Grundigach kaset i piosenkach śpiewanych przy ognisku. Koncertów, czy dużych 
wydarzeń było jak na lekarstwo, nie było Empików, więc bilety należało „zdobywać”.

Sztywny Pal Azji powstał w 1985 roku, kiedy to grupa przyjaciół postanowiła wspólnie spędzić wakacje, grając własne piosenki na deptakach Trójmiasta. Pierwszy sukces zespół odniósł na Festiwalu w Jarocinie w 1986, gdzie zaprezentował jedynie sześć utworów, zaś numer „Nasze reggae” stał się hymnem imprezy. Potem były kolejne Jarociny (1987, 1988, 1989) i płyty z kawałkami, które z miejsca urastały do miana przebojów: „Nie zmienię świata”, „Smutna środa”, „Nieprzemakalni” czy „Póki młodość w nas”.

Zobaczcie jak Sztywny Pal Azji wypadł na scenie klubu Kwadrat:

Róże Europy, trzeba przyznać w szczytowej formie, przypomniały się krakowskiej publiczności prezentując swoje największe evergreeny: „Jedwab”, „Radio młodych bandytów” czy „Marihuana”. Należy zaznaczyć, że przez cały set, wokal Piotrka Klatta był skutecznie zagłuszany przez publiczność.

Tak Róże Europy zaprezentowały się w Krakowie:

Na koniec słów kilka o Kobranocce. Kobra, Vysol, Szybki Kazik i Jacek Moczadło, wyglądają, grają i zachowują się tak, jakby czas się dla nich zatrzymał, a przecież działalność zespołu Kobranocka trwa nieprzerwanie od 30 lat. Na żywo nadal są niesamowici, a siłą i energią biją na głowę większość współczesnych młodzieżowych idoli.

Oto jak wypadła Kobranocka:

Byliście w Krakowie na występie Kobranocki, Róż Europy i Sztywnego Palu Azji?

Robert Skowronski Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.