02.04.2016 09:41

Manegarm, Skyforger i Ereb Altor w Krakowie [GALERIA]

1 kwietnia 2016 roku w krakowskiej Rotundzie, wystąpiły trzy kapele: Manegarm, Skyforger i Ereb Altor. Był to jedyny polski koncert w ramach trasy „Northwinds over Europe”.

Manegarm, Skyforger i Ereb Altor w Krakowie [GALERIA]
foto: Romana Makówka / Antyradio.pl

Szwedzkie wilki, Manegarm, są w chwili obecnej klasykiem gatunku. Zespół wykonujący viking metal, założony w 1995 roku, ma na koncie ma osiem albumów studyjnych - ostatni, „Manegarm” wydany w 2015 roku przez Napalm Records. Krakowski set opierał się jednak na przekrojowym materiale, choć oczywiście nie zabrakło utworów z nowej płyty.

Warto zaznaczyć, że zespół w 2015 roku obchodził dwudziestolecie swojego istnienia, a przez miłośników gatunku stawiany jest na równi z innym szwedzkim gigantem, grupą Amon Amarth. 

Na scenie zespół wygląda jak banda dzikusów spłodzonych z Orków i Odynów, niemniej jednak muzyka jest niezwykle wyważona i dopracowana. Fantastyczne riffy, nieprzeciętna melodyjność i niespotykana wręcz w tym gatunku dykcja wokalisty Erika Grawsio, tworzą zgrabną i solidną całość. Dokładając do tego świetne skrzypcowe partie i kilka wolniejszych, bardziej klimatycznych numerów dostajemy kwintesencję tego, co w viking metalu najlepsze. 

Znany z typowo pogańskiej tematyki tekstów, łotewski Skyforger, to  zespół grający mieszankę black i folk metalu, również założony w 1995 roku. Teksty śpiewane po łotewsku, nawiązują głównie do nadbałtyckiej kultury pogańskiej, szczególnie historii pogańskiej Łotwy. 

Podczas trasy Skyforger promuje wydaną w 2015 roku płytę „Senprusija”.

Ereb Altor to szwedzka ekipa, której fanom Bathory nie trzeba przedstawiać. W swojej muzyce zespół łączy elementy folk i doom metalu. Założony w 2003 r. przez członków doommetalowej formacji Isole, Ereb Altor ma na koncie sześć wydawnictw. Najnowszy krążek, „Nattramn”, ujrzał światło dzienne w 2016 roku. Ekipa Ereb Altor podąża bowiem ścieżką wyznaczoną przez Quorthona, nie zbaczając z niej ani na milimetr.

Byliście w Krakowie na koncertach grup Manegarm, Skyforger i Ereb Altor?

Magda Słomka
Tagi: Koncerty Romana Makówka Galeria