11.07.2019 00:15

Mark Knopfler, legenda zespołu Dire Straits, wystąpił w Krakowie [ZDJĘCIA]

Uznany za jednego z najlepszych gitarzystów wszech czasów, Mark Knopfler wystąpił w Krakowie. Muzyk promował swój najnowszy album  „Down The Road Wherever”.

Mark Knopfler w Krakowie
foto: Romana Makówka / Antyradio.pl

Europejska część trasy „Down The Road Wherever” rozpoczęła się w Barcelonie i zakończy w Weronie w lipcu 2019 roku. W sierpniu i wrześniu Mark Knopfler,  odwiedzi Stany Zjednoczone.

Na trasie przewidziano dwa polskie przystanki: 10 lipca 2019 w TAURON Arena Kraków oraz dzień później, 11 lipca 2019 w ERGO Arena Gdańsk.

Mark Knopfler, prywatnie miłośnik Pilates, właściciel trzech muzycznych doktoratów honoris causa, muzyk sklasyfikowany na 27. miejscu listy "gitarzystów wszech czasów" magazynu "Rolling Stone", wielokrotny zdobywca nagrody Grammy, od lat z powodzeniem funkcjonuje jako artysta solowy, a każdy kolejny album i trasa koncertowa odnoszą oszałamiający komercyjny sukces.

Mark Knopfler w Krakowie: Zdjęcia

Podczas koncertów Marka Knopflera sale wypełniają szczelnie trzy pokolenia fanów, niekoniecznie nastawionych na spektakularne efekty wizualne.  Sułtan swingu na koncertach stawia bowiem na prostotę: brak supportów, telebimów, wizualizacji czy pirotechnikiMarzyciel z gitarą w luźnym stroju zmusza słuchaczy do refleksji nad muzyką i tekstem, którym ma coś ważnego do przekazania.

Muse w Krakowie
Muse w Krakowie
Przeczytaj także Muse w Polsce: Oszałamiający rockowy spektakl [ZDJĘCIA]

Mimo upływu czasu jeden z najbardziej uznanych artystów wszech czasów wciąż nie tylko dobrze śpiewa, ale także precyzyjnie i stylowo operuje swoimi instrumentami. I nadal daje słuchaczom ogromną radość z obcowania ze swoją twórczością.

Knopflerowi, który nagrał „Down The Road Wherever” w swoim studio British Grove w zachodnim Londynie, towarzyszy na scenie dziesięcioosobowy zespół. Znajdują się w nim muzycy, z którym Mark współpracuje już od ponad dwóch dekad: Guy Fletcher (klawisze), Richard Bennett (gitara), Jim Cox (fortepian), Mike McGoldrick (gwizdek i flet), John McCusker (skrzypce i cytra), Glenn Worf (bas), Danny Cummings (perkusja) oraz Ian Thomas (bębny). Nowymi członkami zespołu są: saksofonista Graeme Blebins  i trębacz Tom Walsh.

Gitarzysta, wokalista, kompozytor i producent nie należy do artystów wzbudzających niezdrowe emocje czy tabloidowe skandale. Tym samym jego występy są raczej muzyczną podróżą przez świat doskonałych dźwięków niż typowym, rockowo-stadionowym show.

Tu główną rolę gra muzyka, niesamowite połączenie rocka, bluesa, folku, jazzu, country, z pobrzmiewającym gdzieś w tle starym, dobrym Dire Straits i osobistymi opowieściami wirtuoza.

Setlista koncertu prezentowała się następująco:

 1. Why Aye Man
 2. Corned Beef City
 3. Sailing to Philadelphia
 4. Once Upon a Time in the West
 5. Romeo and Juliet
 6. My Bacon Roll
 7. Matchstick Man
 8. Done With Bonaparte
 9. Heart Full of Holes
 10. Your Latest Trick
 11. Postcards From Paraguay
 12. On Every Street
 13. Speedway at Nazareth
 14. Money for Nothing
 15. Piper to the End
 16. Going Home: Theme from Local Hero

Kto z Was widział występ Marka Knopflera w Krakowie? Podzielcie się swoimi wrażeniami.

Zobacz również: Ghost ogłosił koncert w Polsce w 2019. Wiemy, kto zagra przed zespołem

Tagi: Koncerty Mark Knopfler Dire Straits Romana Makówka Galeria