Mark Knopfler w Tauron Arenie [GALERIA]

Magda Słomka
14.07.2015 10:51
Mark Knopfler w Tauron Arenie [GALERIA] Fot. Romana Makówka / Antyradio.pl

Mark Knopfler, miłośnik Pilates, właściciel trzech muzycznych doktoratów honoris causa, muzyk sklasyfikowany na 27. miejscu listy „gitarzystów wszech czasów” magazynu „Rolling Stone”, wielokrotny zdobywca nagrody Grammy, po raz kolejny odwiedził Polskę.

Były lider legendarnego zespołu Dire Straits promuje właśnie swój najnowszy solowy album, zatytułowany „Tracker” w ramach Follow the Tracker Tour.

Knopfler, który po oszałamiającym sukcesie albumu „Brothers In Arms” wydanego w 1987 roku i sprzedanego w ilości trzydziestu milionów egzemplarzy, został zredukowany przez kulturę masową do opaski na czole i kultowego riffu „Money For Nothing”. Muzyk po raz kolejny udowodnia, że z powodzeniem funkcjonuje jako artysta solowy, a każdy kolejny album i trasa koncertowa odnoszą oszałamiający komercyjny sukces. Sale wypełniają szczelnie trzy pokolenia fanów, niekoniecznie nastawionych na spektakularne efekty wizualne.

Gitarzysta, wokalista, kompozytor i producent nie należy bowiem do artystów wzbudzających niezdrowe emocje czy tabloidowe skandale, tym samym cały, ponad dwugodzinny koncert był raczej muzyczną podróżą przez świat refleksji i wspomnień (wytropionych i zarejestrowanych), niż typowym, rockowo-stadionowym show. Tu główną rolę gra muzyka, niesamowite połączenie rocka, bluesa, folku, jazzu, country, z pobrzmiewającym gdzieś w tle starym, dobrym Dire Straits i osobistymi opowieściami, które snuje Knopfler - niekoniecznie oglądając się na zainteresowania jego słuchaczy.

Zobaczcie występ Marka Knopflera na zdjęciach w naszej galerii:

Sułtan Swingu, który podczas swojej kariery współpracował z wieloma znakomitymi artystami (m.in. Bobem Dylanem, Ericem Claptonem, Randym Newmanem, Vanem Morrisonem oraz Emmylou Harris) i tym razem bardzo starannie wybrał swój skład towarzyszący. Z większością muzyków współpracuje przez niemal dwie dekady. Guy Fletcher (klawisze), Richard Bennett (gitara), Jim Cox (pianino), Mike McGoldrick (gwizdek i flet), John McCusker (skrzypce i cytra), Glenn Worf (gitara basowa) i Ian Thomas (perkusja) zachowują się na scenie jak w trakcie spotkania starych przyjaciół, którzy poza odkurzeniem wspomnień postanowili przy okazji sięgnąć po instrumenty.

Koncert, jak przystało na Knopflera, był bardzo przewidywalny, oczywiście w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Artysta doskonale zdaje sobie sprawę, że nie musi już nic udowadniać, wystarczy, że zacznie grać, bez fajerwerków, taniego efekciarstwa, bez pompy i tłumów rozhisteryzowanych nastolatek pod sceną. Setlista nie ograniczała się jednak wyłącznie do solowych utworów mistrza i znalazły się na niej również kultowe numery Dire Straits, tyle że lekko przearanżowane i nieco odbiegające od utartych schematów, tak, by mimo wszystko, koncert stanowił spójną całość.

„Piosenka jest najważniejsza – wszystko inne powinno jej służyć” - powiedział kiedyś Knopfler i właśnie tym stwierdzeniem należałoby podsumować krakowski koncert. Najważniejsza była w nim muzyka ubrana w głębokie i niejednokrotnie lekko ironiczne teksty.

Setlista:        

 1. Broken Bones
 2. Corned Beef City
 3. Privateering
 4. Father and Son
 5. Hill Farmer's Blues
 6. Skydiver
 7. Romeo and Juliet (Dire Straits song) (w/ Nigel Hitchcock on sax)
 8. Sultans of Swing (Dire Straits song)
 9. Haul Away
 10. Postcards from Paraguay (w/ band introductions)
 11. Marbletown
 12. Speedway at Nazareth
 13. Telegraph Road (Dire Straits song)

Encore:

 1.  Brothers in Arms (Dire Straits song)
 2.  So Far Away (Dire Straits song)
 3.  Going Home: Theme from Local Hero

Artysta wyraził zgodę na fotografowanie wyłącznie dwóch pierwszych utworów, a ze względu na rozmieszczenie miejsc siedzących, zdjęcia można było robić wyłącznie z samego końca Tauron Areny.

Magda Słomka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.