30.05.2016 11:14

Marky Ramone’s Blitzkrieg zagra na Cieszanów Rock Festiwal 2016

Poznaliśmy kolejne gwiazdy imprezy, która odbędzie się w dniach 18-21 sierpnia 2016 roku. Kogo zobaczymy w Cieszanowie?

Marky Ramone’s Blitzkrieg zagra na Cieszanów Rock Festiwal 2016
foto: materiały prasowe

Fani punka w legendarnym wydaniu już mogą planować swoje urlopy na sierpień 2016. Podczas Cieszanów Rock Festiwal 2016 zagra Marky Ramone z kultowego zespołu Ramones. Do programu imprezy dołączają również Dubioza Kolektiv, Finntroll, Strachy Na Lachy, El Dupa, Luxtorpeda, Arka Noego, Telewizor, Ketha, The Snuff oraz The Trepp.

Na imprezie nie zagra niestety zapowiedziany Misfits. Zespół z powodów osobistych odwołał wszystkie koncerty w Europie zaplanowane na lato 2016. Zamiast Misfits zaprezentuje się zespół Marky Ramone’s Blitzkrieg. Formację tworzy perkusista Ramones i ostatni żyjący muzyk tego kultowego zespołu. To specjalny projekt, w ramach którego Marky wykonuje najważniejsze utwory z dyskografii zespołu Ramones.

Marky Ramone's Blitzkrieg zagra w Cieszanowie specjalny koncert z okazji 40-lecia kariery punkowej Marky’ego Ramone (swój pierwszy utwór „The Blank Generation” nagrał w 1976 roku). W programie występu znajdą się największe hity zespołu Ramones takie jak m.in. „Blitzkrieg Bop”, „Sheena is A Punk Rocker”, „Rockaway Beach”, „Pet Sematary” i wiele innych. Koncert Marky Ramone's Blitzkrieg 19 sierpnia 2016 podczas festiwalu będzie jedynym polskim koncertem tej grupy w 2016 roku.  

Do składu CRF 2016 dołącza również Dubioza Kolektiv. Bałkańska kapela działająca aktywnie od 2003 roku ma na swoim koncie m.in. support przed Faith No More. Muzycy pochodzą z Bośni i Hercegowiny. W swoich kompozycjach łączą elementy bałkańskiej kultury z rockowymi brzmieniami, elektronicznymi dźwiękami, a także muzyką reggae czy ska. Śpiewają w języku serbsko-chorwackim i angielskim. Aktualnie promują swój najnowszy album „Happy Machine”, gdzie gościnnie pojawił się Manu Chao.

Muzyczny pejzaż Cieszanowa z pewnością wzbogaci folkmetalowa grupa Finntroll z Finlandii. Tematem jego utworów są opowieści zaczerpnięte z fińskiej mitologii oraz historie o fikcyjnym królu trollów. Grający od 20 lat Finntroll zyskał spore grono zwolenników na całym świecie, ma również grono bardzo oddanych fanów w Polsce.

Na festiwalu nie zabraknie również koncertów „z jedną płytą”. Tym razem internauci mogą wpłynąć na setlistę koncertu zespołu Strachy Na Lachy. Głosowanie startuje 30 maja 2016 roku i zakończy się 9 czerwca 2016 o północy. Ta płyta zespołu, która otrzyma najwięcej głosów, zostanie w całości zagrana w Cieszanowie. Do wyboru są albumy „Strachy Na Lachy”, „Piła Tango”, „Dodekafonia”, „!TO!”.

Specjalny koncert szykuje także Luxtorpeda. Cieszanów Rock Festiwal 2016 będzie tym jednym miejscem na szlaku tegorocznych letnich festiwali, gdzie zespół wykona najwięcej utworów z najnowszej płyty „MYWASWYNAS”.

Robert „Litza” Friedrich mile wspomina pierwszy koncert swojej kapeli na tym festiwalu, jak również cieszy się, że ponownie będzie mógł wystąpić w ramach tej imprezy:

"

Cieszanów Rock Festiwal to dla mnie oraz zespołu Luxtorpeda był i będzie bardzo ważny festiwal. To był jeden z pierwszych festiwali, który zaufał Luxtorpedzie na początku jego drogi i zaprosił w 2012 roku na scenę główną. W 2014 roku zarejestrowaliśmy w Cieszanowie oficjalny teledysk do utworu „J.U.Z.U.T.N.U.K.U”. Tam również spotkałem bohaterów mojej młodości, punkową legendę GBH. Była to dla mnie bardzo ważna i emocjonalna chwila. On popchnął mnie do grania, a jego muzyka w czasach komuny dawała mi bardzo dużo siły. Przez cały koncert GBH w Cieszanowie stałem wzruszony pod sceną. Cieszanów Rock Festiwal 2016 będzie tym jednym miejscem na szlaku tegorocznych letnich festiwali, gdzie zagramy najwięcej utworów płyty „MYWASWYNAS”. Czekam też na nasz ostatni koncert KNŻ, który będzie pięknym podsumowaniem działalności zespołu. Niespodzianką będzie też występ z Arką Noego, która specjalnie w Cieszanowie zagra utwory z płyt – „Pan Krakers!” oraz „Petarda” czyli zestaw mocnych rockowo–punkowych numerów. "

Natomiast El Dupa świętować będzie swój jubileusz na scenie głównej CRF. Koncert pod tajemniczym tytułem „18-lecie El Dupy – UnKaziked” z udziałem gości specjalnych odbędzie się 20 sierpnia 2016. Nie zabraknie szlagierów tej formacji takich jak „Natalia w Bruklinie”, „Prohibition” czy „220 Volt”.

Swoje 30-lecie przypieczętuje w Cieszanowie również zespół Farben Lehre, który tylko na CRF 2016 zagra całą swoją płytę „Farbenheit", wybraną w głosowaniu internetowym. Podczas koncertu pojawią się goście specjalni. Na scenie głównej zagrają również laureaci ubiegłorocznych Przeglądów Kapel CRF 2015 – Mel Tripson, Lej Mi Pół i Still Life.

Nie mniej interesująco prezentuje się tegoroczna scena alternatywna. Pojawi się tam m.in. grający techniczny metal zespół Ketha, który dzielił scenę z takimi zespołami jak: The Cult Gojira, Riverside, Vader oraz rzeszowski zespół Telewizor, którego muzyka to wybuchowa mieszanka stylów, łącząca to co najlepsze w rocku, electro i jazzie. W Cieszanowie obchodzący w tym roku swoje 10-lecie Telewizor zaprezentuje swoje najnowsze kompozycje oraz największe hity sprzed dekady.

Kolejne zespoły sceny alternatywnej to: modern-rockowy The Snuff założony latem 2009 roku w czeskiej Pradze oraz The Trepp, którego muzyka nawiązuje do najlepszych wzorców muzyki punkowej z lat 80. Scena alternatywna będzie także areną zmagań zespołów zakwalifikowanych do Ogólnopolskiego i Podkarpackiego Przeglądu podczas CRF 2016. W ramach Przeglądu Zespołów Ogólnopolskich CRF 2016 zagrają: Marry A.Unicorn, Warbell, Oil Stains, Spring Rolls, Lunapar, Black Radio, Killing Silence, Pies Mazowiecki, Merfolk, Body Mind Relation, natomiast w ramach Przeglądu Zespołów Podkarpackich CRF 2016 wystąpią Secesja, All We Left Behind, Reggaegang System, Dewastacja, Moshmachine.

Podczas festiwalu zaprezentują się również Vader, który zagra przedpremierowo materiał z nowej płyty. W ramach wydarzenia „3xKazik” czyli monograficzny przegląd twórczości Kazika Staszewskiego, podczas którego swój ostatni koncert zagra KNŻ wraz z gościem specjalnym - Zacierem, Kult z jednorazowym wykonaniem płyt „Tata Kazika” i „Tata 2” oraz gościem specjalnym - Dr. Yrym z zespołów El Dupa i Zacierem, a także Kazik & Kwartet ProForma ze specjalnym koncertem i przedsmakiem płyty „Tata Kazika 3”.

Na scenie zaprezentują się również Sweet Noise, Włochaty, Farben Lehre, Nocny Kochanek, Tymon & The Transistors grający płytę „Wesele” oraz Tymon Tymański jako konferansjer sceny głównej CRF. Karnety na festiwal można zakupić na stronie eventim.pl.

Wybieracie się na Cieszanów Rock Festiwal 2016?

Aleksandra Degórska
Tagi: Luxtorpeda Ramones Koncerty