16.12.2017 18:35

Merry Christless w Warszawie [RELACJA + GALERIA]

15 grudnia 2017 w warszawskiej Progresji odbyła się Metalowa Wigilia, tym razem pod nazwą Merry Christless, która zgromadziła tylu fanów, że ledwo wszyscy zmieścili się w klubie. Grzechem jednak było nie wybrać się na ten koncert.

Merry Christless w Warszawie [RELACJA + GALERIA]
foto: Romana Makówka / Antyradio.pl

Bilety na ten koncert rozeszły się w zatrważająco szybkim tempie. Zresztą było to do przewidzenia. Z powodu dużego zainteresowania dorzucono dodatkowy drugi termin, a mianowicie 14 grudnia i ten koncert również się wyprzedał.

W line-upie 15 grudnia pojawiły się kapele Mentor, Witchmaster, Mgła, Master’s Hammer i Behemoth – dla każdego metalowca coś dobrego.

Impreza rozpoczęła się tuż przed godziną 18:00 i wraz z występami kolejnych zespołów pojawiało się coraz więcej osób. To była prawdziwa rewia metalowej mody, bo niektórym koszulka z logo zespołu nie wystarczyła. Wymalowane twarze, pasy z nabojami, kamizelki z przypinkami – fani naprawdę się postarali.

Zespół Mgła podczas Merry Christless wykonał w całości płytę „Exercises in Futility”, czyli 6 utworów, co u niektórych mogło wywołać niedosyt. Sporo osób rzucało suchar, że na tym koncercie nic nie było widać, bo to w końcu Mgła. Kiepski żart jednak oddawał to, co się działo na scenie – kłęby dymu zasłaniały postacie muzyków, którym najwidoczniej ukrywanie twarzy nie wystarcza. Koncert minął bardzo szybko, ale był to treściwy i mocny występ.

Kolejną gwiazdą wieczoru był czeski zespół Master’s Hammer. Za muzykami zawisła świetna grafika, która atrakcyjnie prezentowała się w kolorowym świetle z reflektorów. Metalowa kapela powstała 30 lat temu w Pradze, a na warszawskim koncercie promowała album z 2016 roku „Formulæ“. Występ był mocnym uderzeniem, więc po pewnym czasie fan mógł poczuć po prostu zmęczenie.

Oczywiście większość osób czekała na występ Behemotha. Tym razem był to naprawdę wyjątkowy koncert, bowiem oprócz obecnego składu zespołu na scenie pojawili się muzycy z płyty „Grom” z 1996 roku, czyli oczywiście Nergal, perkusista Baal i basista Les. Co więcej, na scenie zaprezentował się Mateusz „Havoc” Śmierzchalski.

Koncert podzielono na dwie części – najpierw obecny skład zagrał m.in. „Demigod”, cover utworu Siekiery „Ludzie Wschodu”, „Alas, Lord Is Upon Me” czy „Lucifer”. Później stara gwardia wykonała m.in. „Lasy Pomorza”, „ Transylvanian Forest”, czy „Hidden in the Fog”.

Wszyscy muzycy świetnie dogadywali się na scenie i było widać, że wspólne muzykowanie sprawia im wiele przyjemności, zresztą przekonajcie się sami oglądając zdjęcia z tego wydarzenia.

Jakie jeszcze utwory wybrzmiały na koncercie Behemotha?

Setlista:

 1. Demigod
 2. Ora Pro Nobis Lucifer
 3. Conquer All
 4. Ludzie Wschodu
 5. Daimonos
 6. Alas, Lord Is Upon Me
 7. Blow Your Trumpets Gabriel
 8. Ov Fire and the Void
 9. Lucifer
 10. Lasy Pomorza
 11. Transylvanian Forest
 12. Hidden in a Fog
 13. Cursed Angel of Doom
 14. Diableria (The Great Introduction)
 15. Driven by the Five-Winged Star
 16. Decade of Therion
 17. Antichristian Phenomenon
 18. As Above So Below
 19. Chant for Eschaton 2000

Show Behemotha warto obejrzeć nawet jeśli nie jest się fanem tego zespołu. Światła współgrające z akcentami muzycznymi w utworach, ogień na scenie, dym, a nawet konfetti – to wszystko spowodowało, że widowisko Behemotha jest naprawdę na światowym poziomie. Na sam koniec na scenie pojawiło się 6 muzyków i tym gestem zespół pożegnał się z fanami.

Merry Christless to impreza, która na stałe wpisała się w imprezowy grafik klubu Progresja. Jednocześnie jest to dobre zakończenie muzycznego roku kalendarzowego każdego fana metalu. Oby 2018 roku był równie udany pod względem metalowych widowisk.

Natalia Hluzow
Tagi: #Galeria #Koncerty #Romana Makówka