Michał Urbaniak i Urbanator na 23. Przystanku Woodstock

Aleksandra Degórska
22.05.2017 21:56
Michał Urbaniak i Urbanator na 23. Przystanku Woodstock Fot. Photoshot / Reporter/ East News

23. Przystanek Woodstock odbędzie się w dniach 3-5 sierpnia 2017 roku i podczas festiwalu nie zabraknie również jazzowych brzmień. 

Na Dużej Scenie 23. Przystanku Woodstock wystąpi Michał Urbaniak z międzynarodowym projektem Urbanator, a na Nocnej Scenie Akademii Sztuk Przepięknych będzie można usłyszeć koncert projektu Pawbeats Orchestra. W przeddzień rozpoczęcia festiwalu organizatorzy zapraszają wszystkich na Noc Jazzową na ASP, podczas której wystąpią: Skicki-Skuik, EABS oraz Wojciech Mazolewski Quintet. Znamy również program drugiego dnia koncertów (3 sierpnia 2017), które odbędą się na Scenie Viva Kultura w Pokojowej Wiosce Kryszny.

Michał Urbaniak & Urbanator

Międzynarodowy projekt Michała Urbaniaka, który powstał w Nowym Jorku a przez wydawnictwa wytworni Hip Bop Records potwierdził pozycję na amerykańskim rynku. Skład zespołu współtworzą fantastyczni muzycy nowojorskiej i londyńskiej sceny muzycznej. W składzie Urbanatora (wymiennie) grali m.in.: Lenny White, Frank Parker, Troy Miller (drums); All McDowell, Otto Williams (bas); Jon Dryden, Xantone Blacq, Pawel Tomaszewski (keyboards); Femi Temowo, Ed Hamilton, Jane Getter (guitar); Tom Browne, Michael Patches Stewart (trumpet); Solid, Andy Ninvalle, OSTR (rap).

Debiutancki album projektu zatytułowany „Urbanator” ukazał się w 1994 roku nakładem Hip Bop Records. Materiał został nagrany w składzie Michał Urbaniak (skrzypce, saksofon), Lenny White (perkusja), Al McDowell (gitara basowa) oraz Jon Dryden (instrumenty klawiszowe). W nagraniach wzięli udział liczni goście w tym m.in. pianista Herbie Hancock, saksofonista Michael Brecker oraz basista Marcus Miller, a także raperzy Muckhead i Solid.

Drugi album projektu pt. „Urbanator II” trafił do sprzedaży w 1996 roku ponownie dzięki Hip Bop Records. W pracach nad wydawnictwem Lenny'ego White'a zastąpił Rodney Holmes. Z kolei wśród gości znaleźli się m.in. trębacz Tom Browne, gitarzysta Ed Hamilton oraz pianista Denzil Miller.

Trzecia cześć projektu - „Urbanator III” ukazała się w 2005 roku. Na tejże płycie do składu powrócił Lenny White. W pracach nad wydawnictwem uczestniczyła takzże córka Michała Urbaniaka - Mika, która zaśpiewała w utworze „J.A.Z.Z.”.

Razem z Michałem Urbaniakiem wystąpią:

 •     Michał Urbaniak - violin/sax
 •     Michael Patches Stewart - trumpet
 •     Femi Temowo - guitar
 •     Xantone Blacq - Keyboards&vocal
 •     Marcin Pospieszalski - bas
 •     Frank Parkes - drums
 •     Andy Ninvalle - rap
 •     Liroy - rap

Na Akademii Sztuk Przepięknych będzie w tym roku będzie bardzo jazzowo! W festiwalową środę - 2 sierpnia 2017 organizatorzy zaproszają na Noc Jazzową, podczas której zagrają: Skicki-Skuik, EABS oraz Wojtek Mazolewski Quintet.

Skicki-Skuik

Wyobraź sobie czterech młodych muzyków jazzowych, albo inaczej... Nie wyobrazżaj sobie muzyków jazzowych, bo SKICKI-SKIUK, to czterech przyjaciół, którzy tym co robią, jak robią i nawet tym jak wyglądają, wychodzą poza schemat jazzowego stereotypu. Lubią się na scenie i poza nią, a najbardziej na świecie kochają grać ze sobą - co słychać (i widać).

SKICKI-SKIUK to zespół, nie projekt. Jego nazwa pochodzi od końcówek nazwisk: Darek RubinowSKI (saksofon tenorowy), Jakub MizeraCKI (gitara), Jakub MiarczyńSKI (perkusja), Roman ChraniUK (kontrabas), choć każdy z członków zespołu potrafi rozszyfrować tę nazwę na 23 różne sposoby. Nadal myślisz, że jazz nie jest dla Ciebie? Przyjdź i spróbuj, przekonaj się na własne uszy. A jeśli jesteś fanem jazzu, sprawdź czy słusznie dostali Grand Prix Konkursu na Indywidualność Jazzową 52. Festiwalu Jazz Nad Odrą.

SKICKI-SKIUK od momentu powstania, święcą triumfy na festiwalach i konkursach muzycznych w Polsce, a publiczność ich uwielbia. Swój styl określają jako „jazzowy kociołek Panoramixa” i twierdzą, że na scenie „zamieniają się w MegaZorda”. Używając mniej niestandardowej nomenklatury wyjaśniają, że „lubią jak się dzieje”, a ich twórczość wychodzi poza ramy ściśle określonego gatunku. Gdyby nie jazzowy mur w postaci saksofonisty, byliby najlepszą kapelą rockową w tej części Europy... Łączą w sobie absolutną wolność, angazżują emocjonalnie odbiorcę, udowadniając, że w muzyce improwizowanej nie ma miejsca na podziały i czysto racjonalne podejście do materii - wszystko to okraszone sporą dawką humoru i luzu scenicznego.

Kompozycje SKICKI-SKIUK to oswojone, współczesne brzmienie o swingowo-bluesowych korzeniach, romansujące z dźwiękami o młodszym rodowodzie. Ale mimo ekstatycznego charakteru muzyki, którą tworzą, niezwykle ważna jest dla nich jakość tego co prezentują, precyzja wykonawcza i wirtuozeria (jako jeden z najwyższych celów ich dążeń). Zdecydowaną większość repertuaru koncertowego stanowią autorskie kompozycje zespołu.

EABS

Zanim wykrystalizował się zespół w dzisiejszym kształcie, EABS był swego rodzaju movementem, ideą. Rekonstrukcją dekonstrukcji. Był również hołdem dla twórczości Ahmada Jamala, Gila Scotta Herona, Jay Dee, Pete Rocka oraz wielu innych muzycznych legend. Organizowane przez EABS sesje na początku zrzeszały większą ilość improwizujących muzyków. Do każdego spotkania w klubie Puzzle dołączali spontanicznie instrumentaliści, dowiadujący się o tym wydarzeniu przypadkowo. Kilku z nich dołączyło do składu na stałe. Tak wyklarował się septet.

EABS to próba nowego podejścia do jazzu przez pryzmat hip-hopowego brzmienia, na którym wychowali się muzycy. Łącząc wpływy soulu, funku, hip-hopu, elektroniki i świeżego podejścia do kompozycji, zespół stara się tchnąć w jazz ogień, przywracając temu gatunkowi dawny blask, nie zwracając uwagi na panującą etykietę, wciąż poszukując i eksperymentując.

Debiutancki krążek „EABS pt. Repetitions (Letters to Krzysztof Komeda)” w całości poświęcony jest twórczości legendy polskiego jazzu – Krzysztofowi Komedzie. Tego wybitnego kompozytora nikomu nie trzeba przedstawiać. Jego twórczość do dnia dzisiejszego inspiruje młodych twórców, czego najlepszym przykładem jest i ten album. Okres „post-komedowski ”zaowocował wieloma hołdami dla artysty w postaci najrozmaitszych krążków, na których wielokrotnie zinterpretowano najsłynniejsze utwory legendarnego jazzmana.

„Repetitions” to analiza twórczości artysty z lat 1962-1967. To powtórka Komedy mniej znanego, a zarazem dogłębniej zbadanego. Album ten jest sumiennie wyselekcjonowaną dawką utworów, zaaranżowanych przez Krzysztofa Komedę do etiud baletowych, filmów fabularnych, krótkich metraży, dokumentów, animacji oraz kompozycji ilustrujących wiersze polskich poetów recytowanych po niemiecku.

Wojciech Mazolewski Quintet

Wojtek Mazolewski - mówią o nim propagator jazzu i produkt eksportowy polskiej kultury. Basista, kompozytor, producent. Założyciel i lider Pink Freud oraz Wojtek Mazolewski Quintet. Jeden z najczęściej grających poza granicami naszego kraju artysta. Lista jego muzycznych partnerów jest bardzo długa (m.in.: Pete Wareham, Dennis Gonzales, Tim Berne, Wojtek Waglewski, Lech Janerka, Fisz, Emade oraz wielu innych). Autor muzyki filmowej i teatralnej. Laureat prestiżowych nagród muzycznych, prezentuje nowe oblicze polskiego jazzu w Europie, Ameryce Południowej, Chinach i Japonii. W 2016 roku zagrał ponad 100 koncertów w 21 krajach na 3 kontynentach.

Wybuchowe, eklektyczne koncerty to znak firmowy muzyki Mazolewskiego. Energetycznie łączy tradycję z nowoczesnością. Analogowe brzmienie kwintetu Wojtka nawiązujące do mistrzów jazzu łączy się z elektroniką i współczesnymi inspiracjami. Mieszają się echa muzyki Milesa Davisa, Erica Dolphiego, Led Zeppelin, Red Hot Chili Peppers, Nirvany i Aplex Twina.

Album „Polka”, który pokrył się statusem złotej płyty jest swego rodzaju pamiętnikiem wędrowca. Krążek łączy tradycję z nowoczesnością - muzycznie (m.in. covery Major Lazer, Rage Against The Machine i Nirvany) i ideowo - wydaniu towarzyszy specjalna oprawa graficzna – na okładce znalazło się zdjęcie Małgorzaty Braunek zrobione przez mistrza fotografii Tadeusza Rolke.

W marcu 2017 roku ukazał się ich najnowszy singiel zatytułowany „London” wydany w Wielkiej Brytanii przez londyńską wytwórnię Lanquidity Records. Podczas koncertów kwintetu usłyszeć można wszystko to, co działo się z „Polka” w ciągu ostatnich lat. Od oryginalnych kompozycji, aż do najnowszego singla „London”, który podsumowuje pewien etap, jednocześnie otwierając nowy rozdział dla kwintetu i wytyczając kierunek, w którym zmierza muzyka formacji Mazolewskiego.

Sukces występów kwintetu na światowych scenach oraz jego trasy na Wyspach Brytyjskich doprowadził do współpracy zespołu z londyńską wytwórnią Lanquidity Records. Zaowocowało to wydaniem nowego, wyjątkowego singla „London”.

Kwintet Wojtka Mazolewskiego, obok lidera tworzą:

 •     Oskar Torok – trąbka
 •     Marek Pospieszalski – saksofon
 •     Joanna Duda – instrumenty klawiszowe
 •     Kuba Janicki – perkusja

Pawbeats Orchestra

Pawbeats, a właściwie Marcin Pawłowski, to urodzony w Bydgoszczy kompozytor, producent muzyczny i multiinstrumentalista. Autor płyt „Utopia”, „Orchestra”, a także wydanej w tym roku „Chakra” w duecie z Kalim. Produkował kilkadziesiąt albumów związanych z rapem oraz muzyką rozrywkową, z których kilkanaście osiągnęło statusy Złotej oraz Platynowej Płyty, takich jak: Miuosh – Prosto przed siebie, Pih – Dowód Rzeczowy (trylogia), KęKę – Nowe Rzeczy czy też autorska Utopia.

Pawbeats Orchestra to wydarzenie łączące rap, muzykę popularną oraz symfoniczną. Na jednej scenie wystąpi orkiestra symfoniczna, wokaliści, raperzy, band. W projekcie kluczowy jest udział Krzysztofa Herdzina – wybitnego polskiego kompozytora, aranżera, orkiestratora nagrodzonej Oscarem muzyki do filmu „Marzyciel”, który na koncercie pojawi się w roli dyrygenta orkiestry, która odegra zorkiestrowane aranżacje z albumów Pawbeatsa oraz zaproszonych przez niego wokalistów, wśród których są m.in. Dwa Sławy, VNM, Marcelina czy zespół Mama Selita.

Marcin przewidział gości niespodzianki, utwory premierowe z nadchodzącego albumu, a także zaprasza na happening 1 lipca 2017 w Bydgoszczy, podczas którego rozda wejściówki do wspólnego autobusu, którym ekipa Pawbeats Orchestra pojedzie na 23. Przystanek Woodstock.

Rozkład Jazdy SCceny Viva Kultura - II dzień

Pokojowa Wioska Kryszny jest stałym i niezwykle barwnym elementem Przystanków Woodstock. Jej organizatorem jest Fundacja Viva Kultura, która co roku stara się przybliżyć uczestnikom festiwalu elementy kultury Indii (w postaci warsztatów jogi i medytacji, pokazów tańca, teatru, filozofii i mantr) oraz dba o Woodstockowiczów poprzez przygotowanie dla nich i sprzedaż po minimalnych kosztach wegetariańskiego i wegańskiego jedzenia.

Ideą Pokojowej Wioski Kryszny jest również prezentowanie muzyki, która jest głównym nośnikiem pozytywnej energii Przystanku Woodstock. Co roku organizowana przez nich Scena Viva Kultura - trzecia scena festiwalu - gromadzi wiele znanych i lubianych zespołów z Polski i ze świata.

Na tegorocznej edycji Przystanku Woodstock Scena Viva Kultura rozpocznie swoją działalność 13 lipca (środa). Tradycyjnie każdego dnia od godziny 13:00 będzie prezentowany program artystyczny, a o godzinie 16:00 wystartują koncerty, które zakończą się po północy.

Rozkład jazdy Sceny Viva Kultura – czwartek (3 sierpnia)

 • 13:00 - 15:30 - PROGRAM ARTYSTCZNY
 • 16:00 - 16:40 - SIELSKA
 • 17:00 - 17:40 - RADYKALNA WIEŚ
 • 18:00 - 19:00 - DRET
 • 19:20 - 20:20 - PODWÓRKOWI CHULIGANI
 • 20:40 - 21:40 - BETHEL
 • 22:00 - 23:00 - PRAWDA
 • 23:20 - 00:30 - BOOZE & GLORY

Przystanek Woodstock 2017

23. Przystanek Woodstock odbędzie się w dniach 3-5 sierpnia 2017 roku. Pierwszą ogłoszoną gwiazdą imprezy stał się zespół Amon Amarth. Kolejno dowiedzieliśmy się, że na scenach festiwalu wystąpią również Trivium, Orange Goblin, The Exploited i Kyle Gass Band. Zobaczyć będzie można także zespoły The Qemists i Nothing But Thieves, które dołączyły do line-upu pod koniec stycznia 2017.

Na początku lutego organizatorzy ujawnili także, że na scenie w Kostrzynie nad Odrą pojawią się brytyjska grupa Slaves i założony w 1986 roku amerykański zespół Prong. Do ogłoszonych wcześniej kapel dołączyły Wilki oraz The Bloody Beetroots, a na początku marca 2017 okazało się, że na festiwalu będzie można również usłyszeć Domowe Melodie i The Dead Daisies & Orkiestrę Filharmonii Gorzowskiej oraz Dub Inc., Blues Pills, Łąki Łan i Tabu. Na kolorowej scenie w Kostrzynie nad Odrą pojawią się też Mando Diao i Clock Machine. Jedną z gwiazd festiwalu będą amerykański House of Pain, brytyjski Archive oraz Counterfeit.

Organizatorzy pod koniec kwietnia 2017 ogłosili również, że na Małej Scenie 23. Przystanku Woodstock wystąpią: Speaker First z Indonezji, RSC, Mesajah, LemON, Zdrowa Woda oraz Roan z chińskim muzykiem Da Shu.

Do historii przeszły też eliminacje do Przystanku Woodstock w czeskiej Pradze, podczas których zaprezentowało się 8 zespołów z Czech, Słowacji i Węgier, które wystąpiły na scenie klubu Lucerna Music Bar. Spośród nich organizatorzy wybrali Projekt Parabelum, FishFace, Cox&Vox i IDIO & IDIO. Grupy zagrają na scenie 23. Przystanku Woodstock 2017.

Z kolei polska edycja koncertów Eliminacji do Przystanku Woodstock odbędzie się w dniach 8-10 czerwca 2017 w warszawskim Klubie Progresja.

Wybieracie się na tę festiwalu?

Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.