21.12.2015 09:54

Nowe Sytuacje w Warszawie [GALERIA]

Grupa byłych muzyków zespołu Republika wystąpiła w warszawskim klubie Progresja Music Zone 20 grudnia 2015 roku. Zobacz nasze zdjęcia z tego koncertu.

Nowe Sytuacje w Warszawie [GALERIA]
foto: Radek Zawadzki / Antyradio.pl

Projekt Nowe Sytuacje został powołany do życia w 2014 roku przez Zbigniewa Krzywańskiego, Leszka Biolika i Sławomira Ciesielskiego. Z pomocą występujących gościnnie wokalistów pragnęli oni przypomnieć materiał z debiutanckiej płyty Republiki, „Nowe sytuacje”.

W 2015 roku muzycy skupili się na materiale z albumu „Masakra” z 1998 roku, a do wspólnego występu zaprosili tym razem Jacka Bończyka, Natalię Pikułę i śpiewającego również rok wcześniej Tymona Tymańskiego. Skład grupy uzupełnił Bartłomiej Gasiul, obsługujący instrumenty klawiszowe i elektronikę. Na scenie pojawił się też Piotr Stelmach, który zapowiedział warszawski koncert.

Pierwszą część występu stanowiły utwory z ostatniej studyjnej płyty Republiki, nie zabrakło więc przebojów „Mamona” czy „Odchodząc” oraz lirycznego „Raz na milion lat”, nastrojowo zinterpretowanego przez Natalię Pikułę. W mocniejszych fragmentach - jak „Sado-maso piosenka” i „Koniec czasów” - zespół przypomniał, że momentami „Masakra” miała iście kingcrimsonowskie zabarwienie.

Zobaczcie, jak wypadły na żywo utwory z tej płyty:

Po części poświęconej albumowi z krową na okładce, muzycy wrócili do okresu „Nowych sytuacji”. Publiczność miała okazję poskakać przy „Prądzie” czy „Znaku „=””, a wokalne trio sprawnie dzieliło się obowiązkami przy mikrofonie. Szczególnie należy pochwalić występy Jacka Bończyka, który współpracował już ze Zbigniewem Krzywańskim w ramach projektu Bończyk / Krzywański.

Materiał z debiutanckiego albumu przeplatały utwory z płyty „Nieustanne tango” oraz singlowe przeboje Republiki z pierwszego okresu działalności zespołu: „Kombinat”, „Układ sił”, „Sexy doll” i odśpiewana przez zebranych w Progresji fanów „Biała flaga”. Na bis nie mogło zabraknąć „Śmierci w bikini”, „Halucynacji” i niepokojącej „Mojej krwi”.

Zobacz nasze zdjęcia z koncertu Nowych Sytuacji:

Oto pełna lista utworów, które usłyszeliśmy tego wieczoru:

Setlista:

 1. 13 cyfr
 2. Masakra
 3. Raz na milion lat
 4. Mamona
 5. Odchodząc
 6. Sado-maso piosenka
 7. Koniec czasów
 8. Będzie plan
 9. Prąd
 10. Arktyka
 11. Znak „=”
 12. Nieustanne tango
 13. Obcy astronom
 14. Kombinat
 15. Układ sił
 16. Sexy doll
 17. Biała flaga

Bis:

 1. Śmierć w bikini
 2. Halucynacje
 3. Moja krew

Byliście na występie Nowych Sytuacji w Progresji?

Jakub Gańko
Tagi: Koncerty Republika Galeria