29.06.2018 13:16

Pol’and’Rock 2018: Policja wydała opinię na temat bezpieczeństwa na festiwalu. Co na to Jurek Owsiak?

Czy festiwal otrzyma status imprezy o podwyższonym ryzyku? Jaką opinię wydał Komendant Policji w Gorzowie Wielkopolskim?

Przystanek Woodstock
foto: Reporter / East News

W związku z tym, że w 2017 i 2016 roku Przystanek Woodstock otrzymał status imprezy o podwyższonym statusie, WOŚP postanowił w 2018 na mocy ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych zwrócić się do najważniejszych instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo z prośbą o wydanie opinii na temat przygotowanego planu zabezpieczenia imprez.

Pierwsza pozytywna opinia dotyczyła zabezpieczenia medycznego. Kolejna pozytywna opinia związana była z zabezpieczeniem sanitarnym wydarzenia. Jednak pomimo tego festiwal otrzymał w formalnej ocenie Komendanta Miejskiego Policji w Gorzowie Wielkopolskim, kom. Fabiana Rogali, status imprezy o podwyższonym ryzyku.

Pol’and’Rock 2018: Opinia policji w sprawie bezpieczeństwa

Jurek Owsiak jest zdziwiony taką decyzją i postanowił wystosować w tej sprawie oficjalne oświadczenie WOŚP-u:

"

Zdaniem Fundacji tegoroczna opinia nie ma żadnego oparcia w rzeczywistej sytuacji, która by mówiła o zwiększonym prawdopodobieństwie wystąpienia zagrożeń czy nieprzestrzegania przez Organizatora zasad organizowania takiej imprezy. Realnie - nie ma żadnej, absolutnie żadnej podstawy, by po raz kolejny opiniować, że festiwalowa społeczność to narkomanii, zadymiarze, ludzie pozbawieni wzajemnego szacunku i tolerancji, ludzie agresywni wobec wszystkich i wszystkiego, co ich otacza, a nasz festiwal jest skupiskiem wszelkiego zła tego świata. "

Owsiak jest zdumiony taką decyzją tym bardziej, że Komendant zna od lat festiwal i na pewno zauważył, że na festiwalu nigdy nie dochodziło do sytuacji, które wymagałyby wzmożonej pracy policji.

"

Tymczasem żadna inna impreza o tym charakterze w Polsce - nie miała takiego statusu. Najpiękniejszy Festiwal Świata to miejsce, które - wręcz przeciwnie do Pana opinii - wytwarza nieprawdopodobną ilość pozytywnego przekazu, uczy i edukuje ludzi, jak mają bezpiecznie się bawić i przebywać ze sobą przez kilka dni. Jest to festiwal, który jest powodem do dumy dla nas, Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i przede wszystkim dla gospodarzy Ziemi Lubuskiej. To festiwal, który zdobywa nagrody branży muzycznej na całym świecie. Festiwal, który w tak ważnym momencie w dziejach współczesnej Europy fantastycznie łączy społeczeństwo polskie ze społeczeństwem niemieckim. I ten właśnie festiwal jest naznaczony złą wolą Pana i ludzi, którzy tak naprawdę na końcu wydają opinię. "

WOŚP sprawnie współpracuje z Komendą Wojewódzką Policji w Gorzowie Wlkp i plan zabezpieczenia jest taki sam, jak rok temu, gdy festiwal otrzymała status imprezy o podwyższonym ryzyku. Według Jurka Owsiaka Komendant przepisał opinię z 2017 roku i na siłę szukał do tego podstaw.

WOŚP zapowiada, że będzie szukać drogi formalnego odwołania tej decyzji.

"

My oczywiście jesteśmy przygotowani do spełnienia wszelkich wymogów. Nasze tegoroczne zabezpieczenie jest takie, jak rok temu. Jednak ta decyzja powoduje, że 1470 policjantów, którzy muszą być zgromadzeni w Kostrzynie n. Odrą, jest siłą niewspółmierną do charakteru naszego festiwalu. W tym czasie większość tych funkcjonariuszy powinna pilnować spokoju wypoczywających Polaków w tych miejscach, gdzie wyjeżdżają oni na swoje urlopy. "

Całe oświadczenie możecie przeczytać na stronie WOŚP-u.

Pol'And'Rock Festival - dawny Przystanek Woodstock

Pol'and'Rock Festival to największy w Polsce i jeden z największych w Europie festiwali muzycznych. Jego tegoroczna edycja odbędzie się w terminie 2-4 sierpnia 2018 roku w Kostrzynie nad Odrą. Na 4 scenach zaprezentuje się kilkudziesięciu wykonawców z Polski i ze świata.

Wystąpią m.in. Arch Enemy, Goo Goo Dolls, Lao Che, The Inspector Cluzo, Booze and Glory, Big Mountain, Blues Pills, Balkan Beat Box, Gojira, Frank Carter and The Rattlesnakes, Czesław Śpiewa Solo Act, Soulfly, jak również You Me At Six, Artur Barciś i Tides From Nebula. Pojawią się także Wojtek Mazolewski, Death by Chocolate, YB, jak również In Flames, Vile Assembly, Apey & The Pea oraz Bogowie Metalu - Judas Priest.

Aleksandra Degórska
Tagi: Koncerty Przystanek Woodstock - Pol and Rock Festival