Pol’and’Rock Festival 2018 imprezą o podwyższonym ryzyku? WOŚP złożył wniosek o zaopiniowanie przez policję

Aleksandra Degórska
19.06.2018 11:18
Pol’and’Rock Festival 2018 imprezą o podwyższonym ryzyku? WOŚP złożył wniosek o zaopiniowanie przez policję Fot. Reporter / East News

Jak wyznał organizator, plan zabezpieczenia Festiwalu Pol’and’Rock stworzony został przez pryzmat obiektywnego spojrzenia z dystansu poprzednich edycji imprezy.

W 2016 i 2017 roku dawny Przystanek Woodstock był imprezą o podwyższonym ryzyku. W 2018 roku Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy postanowiła sama złożyć wniosek o zaopiniowanie przez policję planu zabezpieczenia 24. Pol’and’Rock Festival, który odbędzie się w Kostrzynie nad Odrą w dniach 2-4 sierpnia 2018 roku.

W przesłanym wniosku znajduje się szczegółowe odniesienie do przepisów regulujących wprowadzenie statusu imprez masowych podwyższonego ryzyka. Organizator uważa, że z przesłanej analizy wynika, iż nie ma żadnych przesłanek i możliwości, by po raz kolejny o Festiwalu Pol’and’Rock mówić w kontekście takiego statusu. 

Krzysztof Dobies, rzecznik prasowy Festiwalu, tak wypowiedział się o tej sprawie:

Przygotowane przez nas środki bezpieczeństwa znacząco przewyższają nałożone ustawą standardy i są dostosowane do szczegółowo opracowanej analizy zagrożeń. Mamy 24 lata doświadczenia w organizacji imprezy, a ostatnie dwa lata mierzyliśmy się z opinią policji mówiącą o podwyższonym ryzyku. Festiwal od lat oceniany jest jako najlepiej zabezpieczona impreza tego rodzaju w Polsce. Nie miało miejsce żadne z potencjalnych zdarzeń, które policja wskazywała jako uzasadnienie swojej opinii. Status podwyższonego ryzyka, mówiąc najprościej, nie ma pokrycia w rzeczywistości.

Czy 24. Pol’and’Rock Festival będzie imprezą masową o podwyższonym ryzyku?

Plan zabezpieczenia Festiwalu Pol’and’Rock stworzony został przez pryzmat obiektywnego spojrzenia z dystansu poprzednich edycji imprezy. Przygotowywane są procedury i środki mające zabezpieczyć Festiwal przed wieloma potencjalnie niebezpiecznymi sytuacjami. Organizator bierze więc pod uwagę chociażby zagrożenie pożarowe, zagrożenie związane ze zbiorowym zakłóceniem porządku lub zagrożenie związane z atakiem terrorystycznym.

Na każde takie potencjalne zdarzenie przygotowywane są procedury, siły i środki znacząco przewyższające ustawowe standardy. Jednakże na przestrzeni kilkunastu ostatnich lat organizacji zabezpieczenia Festiwalu, ani organizator, ani policja nie odnotowała zdarzeń o podobnym charakterze.

Jurek Owsiak tak pisze w komentarzu do przygotowanego przez Fundację WOŚP filmu opowiadającemu o zabezpieczeniu festiwalu:

Ostatnie dwa Festiwale, które otrzymały status podwyższonego ryzyka, pokazały, że nawet w tak trudnych i dla nas niezrozumiałych wymaganiach, daliśmy sobie doskonale radę. Tegoroczny Festiwal, w zakresie bezpieczeństwa i jego organizacji, będzie sumą naszych wyjątkowych doświadczeń z ostatnich dwóch lat. Najogólniej rzecz biorąc, wszystkiego będzie więcej - toalet, ekip sprzątających czy osób, które w czerwonych, żółtych czy niebieskich koszulkach będą pilnować porządku.

Zobaczcie, jak wygląda kwestia bezpieczeństwa na festiwalu:

Pol'And'Rock Festival - dawny Przystanek Woodstock

Pol'and'Rock Festival to największy w Polsce i jeden z największych w Europie festiwali muzycznych. Jego tegoroczna edycja odbędzie się w terminie 2-4 sierpnia 2018 roku w Kostrzynie nad Odrą. Na 4 scenach zaprezentuje się kilkudziesięciu wykonawców z Polski i ze świata.

Wystąpią m.in. Arch Enemy, Goo Goo Dolls, Lao Che, The Inspector Cluzo, Booze and Glory, Big Mountain, Blues Pills, Balkan Beat Box, Gojira, Frank Carter and The Rattlesnakes, Czesław Śpiewa Solo Act, Soulfly, jak również You Me At Six, Artur Barciś i Tides From Nebula. Pojawią się także Wojtek Mazolewski, Death by Chocolate, YB, jak również In Flames, Vile Assembly, Apey & The Pea oraz Bogowie Metalu - Judas Priest.

Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.