11.09.2018 10:54

Prokuratura podjęła decyzję w sprawie śledztwa dotyczącego Przystanków Woodstock w latach 2010-2017

Sprawa rozpoczęła się w 2015 roku. Jaka jest decyzja prokuratury w sprawie Przystanków Woodstock?

Przystanek Woodstock
foto: SZYMON AKSIENIONEK/Reporter/East News

Prokuratura Okręgowa w Koszalinie umorzyła śledztwo, które miało wyjaśnić, czy przy organizacji festiwali Przystanek Woodstock w latach 2010–2017 doszło do złamania prawa. Zastępca prokuratora okręgowego Zuzanna Ostrowska wyznała dla PAP, że nie dopatrzono się znamion przestępstwa.

Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa złożył w 2015 roku bloger Piotr Wielgucki i dotyczyło organizacji festiwali Przystanek Woodstock w latach 2011-2015. Bloger składał potem kolejne doniesienia, dotyczące festiwali z lat 2010, 2016 oraz 2017, zatem postępowanie prokuratorskie było o nie rozszerzane.

Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie Przystanków Woodstock w latach 2010-2017

Jak poinformowała PAP zastępca prokuratora okręgowego w Koszalinie Zuzanna Ostrowska, to wielowątkowe postępowanie prowadzone było w kierunku niedopełnienia obowiązków lub przekroczenia uprawnień przy wydawaniu pozwoleń przez uprawnione służby – sanepid, straż pożarną, policję czy miejskie władze, a także złamania przez organizatora ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych.

"

W poniedziałek podpisane zostało postanowienie o umorzeniu postępowania. W śledztwie analizie poddano dokumentację administracyjną powstałą w związku z wydawaniem pozwoleń na organizację tego typu imprez w kontekście szczegółowych aktów wykonawczych obowiązującej ustawy, w tym warunków, jakie musi spełniać organizator, począwszy od sanitarnych wymagań, a skończywszy na bezpieczeństwie. Nie dopatrzono się znamion czynu zabronionego. "

Odnoście czynów z 2010 roku doszło już do przedawnienia, przy czym prokurator uznał, że do przestępstw nie doszło. Zastępca prokuratora okręgowego poinformowała również, że umorzenie kończy postępowanie na tym etapie:

"

Osoba, która złożyła doniesienie nie jest pokrzywdzoną, więc nie będzie jej służyło zażalenie. "

Śledztwo w sprawie Przystanków Woodstock

Jak podaje PAP Bloger o pseudonimie Matka Kurka złożył pierwsze zawiadomienie w lipcu 2015 roku. Wówczas postępowanie sprawdzające prowadziła policja w Kostrzynie nad Odrą pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Słubicach. W listopadzie 2015 zakończyło się odmową wszczęcia dochodzenia. Prokuratury nadrzędne, PO w Gorzowie Wielkopolskim i Prokuratura Regionalna w Szczecinie uznały, że sprawa wymaga kontynuowania. Przejęła je gorzowska jednostka, która w sierpniu 2016 roku wszczęła śledztwo.

Ostatecznie jednak jego prowadzenie kilka miesięcy później przekazano Prokuraturze Okręgowej w Koszalinie. Stało się tak, bo jednym z podmiotów, które opiniowały stan organizacji festiwalu Przystanek Woodstock była jednostka Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim. Ta z prowadzenia śledztwa się wyłączyła. Jednocześnie zrobiła to i gorzowska prokuratura.

Pol'and'Rock Festival 2018 - dawny Przystanek Woodstock

Podczas festiwalu na 4 scenach zaprezentowali się wykonawcy z Polski i ze świata m.in. Judas Priest, Gojira czy Goo Goo Dolls. Antyradio objęło patronat nad Pol'and'Rock Festival 2018 i na terenie imprezy pojawił się specjalny namiot Antyradia. Zobaczcie również, jak fani bawili się w strefie Antyradia 1. dnia festiwalu, 2. dnia festiwalu oraz 3. dnia.

Aleksandra Degórska
Tagi: Koncerty Przystanek Woodstock - Pol and Rock Festival