21.06.2016 09:33

Steve Vai w Warszawie [GALERIA]

Amerykański artysta wystąpił 20 czerwca 2016 w warszawskim klubie Progresja w ramach Passion and Warfare 25th Anniversary Tour. Zobaczcie, jak było na koncercie.

Steve Vai w Warszawie [GALERIA]
foto: Radek Zawadzki / Antyradio.pl

Steve Vai umiejętności gry na gitarze nauczył się od Joe Satrianiego, zaś w wieku lat 18 udało mu się dołączyć do zespołu Franka Zappy, po tym jak wysłał wysłać muzykowi opracowane własnoręcznie transkrypcje jego solówek. Łącznie razem z Zappą nagrał 6 płyt.

Gitarzysta swoją pierwszą własną płytę, „Flex-Able”, stworzył w 1984 toku. Łącznie na swoim koncie ma 7 solowych krążków, z których do tej pory ostatni „The Story of Light” ukazał się w 2012 roku. Artysta brał też udział w nagrywaniu albumów z innymi wykonawcami, m.in. dwóch z Davidem Lee Rothem, pierwszym wokalistą grupy Van Halen oraz jednego z zespołem Whitesnake.

Koncert rozpoczął się od wyświetlanego na telebimach fragmentu filmu nawiązującego do tradycji bluesa – „Crossroads”. Dzieło wyreżyserował Walter Hill, a na ścieżce dźwiękowej znalazły się utwory Vaia, m.in. „Bad Horsie”, „The Attitude Song”, „Gravity Storm” i „Whispering a Prayer”.

Podczas głównej części koncertu nie zabrakło kompozycji zawartych na drugiej solowej płycie artysty „Passion & Warfare”, wydanej w 1990 roku – „Erotic Nightmares”, po raz pierwszy na żywo zagranego „Answers” oraz „For the Love of God”.

Ważnym momentem koncertu była też część poświęcona dawnej współpracy z Frankiem Zappą. Podczas niej można było usłyszeć cover „Stevie’s Spanking” połączony z archiwalnym teledyskiem, w którym obaj muzycy prezentują swoje umiejętności oraz utwór „Build Me a Song”.

Byliście na koncercie w klubie Progresja?

Justyna Kierzkowska
Tagi: Koncerty Galeria