19.04.2016 08:59

Steven Wilson w Krakowie

W ramach drugiej części trasy promującej wydany w lutym 2015 roku i znakomicie przyjęty album „Hand. Cannot. Erase” Steven Wilson odwiedził Poznań i Kraków.

Steven Wilson w Krakowie
foto: Romana Makówka / Antyradio.pl

Geniusz, wizjoner, obdarzony niezwykłą wręcz muzyczną wyobraźnią artysta, od jakiegoś czasu zadaje sobie pytanie „Jak żyjąc w wielkim mieście możesz zostać niezauważonym?”. Kanwą najnowszej muzycznej opowieści Wilsona są realne wydarzenia znane z brytyjskiej telewizji, zaś tym razem główną inspiracją jest film dokumentalny „Dreams Of A Life”.

Wilson to obecnie jedna z najważniejszych postaci na scenie muzycznej. Kompozytor, multiinstrumentalista, wokalista i producent, lider Porcupine Tree, filar takich projektów, jak No-Man, Blackfield, Bass Communion, Storm Corrosion. Na swoim koncie ma także współpracę z Opeth, OSI, Marillion i Paatos. Jakimś cudem, gdzieś pomiędzy tymi zajęciami, znajduje czas również na solową działalność.

Brytyjczyk, który od ponad ćwierćwiecza zaskakuje fanów swoimi pomysłami porusza się z taką samą swobodą po obszarze space rocka, muzyki elektronicznej, jazzu, popu, psychodelii, rave'u, muzyki filmowej, metalu i ambientu.

Zobaczcie, jak wyglądał koncert w krakowskim centrum kongresowym ICE.

Ale to nie wszystko. W kręgu zainteresowań artysty znajdują się również kino, literatura, sztuki wizualne i teatr. Pomimo, że nie udało mu się zrealizować filmu opartego na scenariuszu Deadwing, Wilson nie zrezygnował z odciśnięcia swego piętna na niwie X Muzy. Dokument „Insurgentes”, który według zapowiedzi artysty miał być „surrealistycznym kinem drogi”, tak naprawdę stał się istotnym głosem w dyskusji o roli muzyka - kreatora we współczesnym świecie, zdominowanym przez social media i kulturę cyfrową.

Trasa Hand Cannot Erase Tour 2016 zyskała nową, oszałamiającą, oprawę wizualną koncertów. Znaczące zmiany zaszły również w setliście, na której pojawiło się sporo odniesień do przeszłości, także tej z okresu Porcupine Tree.

Set 1 (Hand. Cannot. Erase.)

 1. First Regret
 2. 3 Years Older
 3. Hand Cannot Erase
 4. Perfect Life
 5. Routine
 6. Home Invasion
 7. Regret #9
 8. Transience
 9. Ancestral
 10. Happy Returns
 11. Ascendant Here On...

Set 2

 1. Dark Matter (Porcupine Tree song)
 2. Harmony Korine
 3. My Book of Regrets
 4. Index
 5. Lazarus (Porcupine Tree song)
 6. Don't Hate Me (Porcupine Tree song)
 7. Vermillioncore
 8. Sleep Together (Porcupine Tree song)
 9. Encore:
 10. Space Oddity (David Bowie cover)
 11. The Sound of Muzak (Porcupine Tree song)
 12. The Raven That Refused to Sing

Byliście na koncercie Stevena Wilsona w Krakowie?

Justyna Kierzkowska
Tagi: Koncerty Romana Makówka Galeria