12.03.2017 12:40

Votum w Warszawie [GALERIA]

Zobaczcie zdjęcia z występu warszawskich progmetalowców, który odbył się 11 marca 2017 roku w klubie Proxima.

Votum w Warszawie [GALERIA]
foto: Radek Zawadzki / Antyradio.pl

Votum zagrał w Warszawie w ramach polskiej trasy koncertowej promującej album „:KTONIK:” wydany w lutym 2016 roku. Grupa miała już okazję prezentować ten materiał na żywo w ramach zeszłorocznej, europejskiej trasy u boku włoskiego Kingcrow, a także na zagranicznych festiwalach muzycznych. Na krajowym tournée zespołowi towarzyszą Art Of Illusion, Mechanism oraz Lion Shepherd w roli drugiego headlinera.

W Proximie Lion Shepherd zaprezentował energiczną mieszankę progresywnego rocka z frapującymi elementami etnicznymi. Wokalista Kamil Haidar i jego koledzy podzielili występ na dwie części. W pierwszej zagrali kompozycje znane już z ich debiutanckiego „Hiraeth” z 2015 roku. W drugiej zaś zaprezentowali premierowe utwory z zapowiedzianej na maj 2017 drugiej płyty. Już dziś można stwierdzić, że ten materiał również będzie się świetnie sprawdzał na koncertach.

Votum od samego początku zadbał o to, by jego sceniczne show trzymało jak najwyższy poziom wizualny. Jeszcze przed wyjściem na scenę zgotował publiczności klimatyczny wstęp z wykorzystaniem czerwonych reflektorów, które nawiązywały do charakterystycznych czerwonych linii przewijających się przez oprawę graficzną płyty „:KTONIK:”.

Sami muzycy również zadbali o to, by prezentować się na scenie odpowiednio mrocznie i skryć swe twarze pod ciemnymi kapturami. Przez cały występ udawało im się też kreować odpowiednią atmosferę przy pomocy oświetlenia - czy to wyciszającego błękitu w bardziej kameralnych momentach, czy też demonicznej czerwieni, gdy na scenie panował autentyczny ogień.

Zobaczcie naszą galerię z warszawskiego występu Votum:

Występ w Proximie skupiał się oczywiście na materiale z płyty „:KTONIK:”, nie mogło więc zabraknąć takich kompozycji jak „Greed”, monumentalny „Prometheus” czy wieńczący podstawowy set „Spiral”. Choć scena Proximy mogła się wydawać nieco za mała dla sześciu muzyków, wcale nie przeszkodziła im w przekazywaniu doskonałej energii. Sami członkowie zespołu zaś zadbali o jak najrzetelniejsze przedstawienie swoich kompozycji, dbając o liczne eksperymenty brzmieniowe, od których kipi ich ostatni album. Słychać to było choćby w licznych efektach, przez które przepuszczał momentami swój głos Bartosz Sobieraj.

Osobne słowa uznania należą się klawiszowcowi, Zbigniewowi Szatkowskiemu, któremu chyba nic nie byłoby w stanie zakłócić gry. Nawet gdy już w drugim utworze, „Horizontal”, zawiódł statyw, na którym stały jego instrumenty, doskonale poradził sobie opierając swojego Rolanda na kolanach. Nie zabrakło nawet sampla z wypowiedzią Alberta Hoffmana, odkrywcy LSD, w „Spiral”. Jednym z najgorętszych momentów występu był zaś singlowy „Satellite”.

Votum nie zapomniał jednak o swoich poprzednich płytach. Zebrana w Proximie publiczność usłyszała też „Codę” z „Harvest Moon” oraz „Stranger Than Fiction” z „Metafiction”. Aż chciałoby się usłyszeć w obecnym składzie więcej kompozycji z przeszłości. Dopełnienie setu stanowił mocny i intrygujący „One of Them”. Jak zdradził ze sceny wokalista, cały występ był rejestrowany, można więc liczyć wkrótce na pamiątkę z tego wyjątkowego wieczoru.

Przed Votum i Lion Shepherd na scenie pojawił się Art Of Illusion z Bydgoszczy, dla którego - jak przyznał gitarzysta Filip Wiśniewski - był to pierwszy występ w Warszawie. Grupa odnalazła się całkiem nieźle w stylistyce tego wieczoru, a dodatkowo intrygowała licznymi fortepianowymi popisami Pawła Łapucia.

Dla tych, którzy przegapili warszawski koncert Votum, mamy zaś dobrą wiadomość. Grupa ma przed sobą jeszcze kilka występów w ramach obecnej trasy, a na część z nich mamy dla Was bilety. Warto przekonać się na własne uszy, że warszawiacy zaliczają się dziś do ścisłej czołówki polskiego progmetalu.

  • 17.03.2017 Wrocław - LIVERPOOL (z Mechanism)
  • 18.03.2017 Kraków - Zaścianek (z Mechanism)
  • 25.03.2017 Chorzów – Leśniczówka (z Art Of Illusion, bez Lion Shepherd)
  • 1.04.2017 Poznań – U Bazyla (z Art Of Illusion w ramach 4 Pór Rocka)

Byliście w Proximie na koncercie Votum?

Jakub Gańko
Tagi: Koncerty Galeria Votum