07.05.2018 15:02

Występ kontrowersyjnego zespołu Satarial jednak odbędzie się w Polsce. Czy odbędą się kolejne protesty?

Zaplanowany występ rosyjskiego zespołu w Krakowie wywołał sporą dyskusję. Całkiem niedawno odwołano ten koncert, ale już w czerwcu polska publiczność będzie mogła zobaczyć Satarial na żywo.

Satarial
foto: kadr z wideo

Polscy fani zespołu Satarial mają powody do zadowolenia. Po informacji o odwołaniu erotyczno-metalowego show w Krakowie, wielu fanów rosyjskiej kapeli poczuło się mocno zawiedzionych. Na przeciw ich oczekiwaniom wyszedł bielski Rudeboy Club, który zaprosił zespół na koncert. Występ odbędzie się 9 czerwca 2018.

Satarial to niezwykły przedstawiciel rosyjskiej sceny metalowej. Zespół znany jest nie tylko ze swojej muzyki, ale także z jego jednoznacznych erotycznych aktów. Działalność koncertowa grupy obecnie jest zakazana w Rosji. Występy kapeli wypełnione są mistycyzmem i erotyką - perkusistka wkłada wokalistce do waginy palącą się świeczkę. Podczas przedstawienia można również zobaczyć magiczne tańce nagich kapłanek, które otulą słuchaczy wonią księżycowego kadzidła pijąc wino z kotła bezbożnej czarownicy.

Trudna historia grupy Satarial

Zespół został powołany do życia w 1989 roku przez Lorda Setha. Początkowo działał pod nazwą AMSG (Ad Maiorum Satan Glorium), by w 1993 roku przekształcić się w Satarial. Koncerty AMSG odbywały się w absolutnie podziemnej atmosferze: opuszczone kościoły, magazyny i piwnice.

Występom muzycznym od zawsze towarzyszyły satanistyczne rytuały. Sąd ZSRR uznał działalność grupy za antyradziecką i faszystowską. Nazwa grupy i jej muzyka zostały prawnie zakazane. Grupa jednak 1989 roku nagrała swoje pierwsze demo i zaraz potem zawiesiła swoją działalność. W 1992 Seth postanowił reaktywować zespół, jednak niedługo potem został oskarżony o morderstwo w centrum miasta Mytiszczi. Po długim i mozolnym śledztwie został uniewinniony, ponieważ sąd uznał to za samoobronę, jednak by kontynuować swoją muzyczną działalność musiał zmienić nazwę zespołu na Satarial.

W 1995 roku zespół wystąpił na pierwszej edycji festiwalu poświęconego bezbożnej muzyce - Black Mass. Wtedy to właśnie został ostrzelany przez fanatyków religijnych w czasie występu. Po tym incydencie grupę opuścił perkusista Demogorgon.

W 1998 światło dzienne ujrzał album „The Queen of the Elves Land”. Promocja płyty na stadionie Wings of the Soviets została odwołana przez rząd Rosji ze względu na wykorzystanie w reklamie symboli satanistycznych i obrażając uczucia wierzących. W 1999 roku zespół został oskarżony o udział w organizacji terrorystycznej, podpalenie kościołów i zbezczeszczenie cmentarzy. W 2000 roku członkowie grupy Satarial zostali uniewinnieni, ale koncerty grupy do 2001 roku zostały zakazane. W 2001 roku Satarial wydał longplay „Heidenlarm”. Album ten został źle odebrany przez rosyjską publiczność, która w tamtym czasie nie była przygotowana na silny wpływ folkloru w muzyce metalowej.W 2006 Angel Bust został oskarżony o popełnienie mordu rytualnego. Jak się okazało, były to fałszywe i  bezpodstawne zarzuty ze strony rządu, zaś sąd odrzucił zarzuty z powodu braku dowodów.

W 2011 roku Seth na nowo tworzy zespół, w którym Angelika siada za bębnami. Od tego czasu Satarial powrócił do starego brzmienia i ogromnej roli magii i mistycyzmu w muzyce.

Zobaczcie fragment jednego z ostatnich koncertów grupy:

Satarial w Polsce

Zespół zagra 9 czerwca 2018 o godzinie 19:00 w Rudeboy Club, Bielsko-Biała. Bilety w przedsprzedaży kosztują 25 złotych, zaś w dniu koncertu 35 złotych. Wstęp od 16 lat.
W czerwcu klub będzie gościć również:

  • 3 czerwca 2018 - Chaos Engine Research,Omega Diatribe,UDS,Tranquillizer
  • 7 czerwca 2018 - OLD PUNKS NEVER DIE tour!
  • 16 czerwca 2018 - Finał M2TM Poland - Decapitated
  • 21 czerwca 2018 - Belzebong
  • 22 czerwca 2018 - Suffocation Of Soul
Romana Makówka
Tagi: Koncerty